субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Научна саветница Института за хемију, технологију и металургију на Универзитету у Београду Драгана Ђорђевић: Струка апсолутно против пројекта „Јадар“, али Рио Тинто наставио са радом уз подршку државе
Хроника

Научна саветница Института за хемију, технологију и металургију на Универзитету у Београду Драгана Ђорђевић: Струка апсолутно против пројекта „Јадар“, али Рио Тинто наставио са радом уз подршку државе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. мај 2024.

Пројекат "Јадар" званично је укинут почетком 2022. године али је компанија Рио Тинто наставила са истраживањем у чему јој држава Србија пружа сву подршку, изјавила је научна саветница Института за хемију, технологију и металургију на Универзитету у Београду Драгана Ђорђевић. Додала је да стране рударске компаније извуку ресурсе, оставе јаловишта и оду, као и да нема одговора ко ће бринути о тим јаловиштима у будућности.

Она је на научно-стручном скупу "Пројекат Јадар - шта је познато до 2021. и од 2021. до данас?" у Крагујевцу, рекла да компанија Рио Тинто покушава да откупи "још земљишта" у Јадру и да заврши своја истраживања.

Експлоатација из руда најпогубнија по животну средину, јер после рударења остају јаловишта која загађују вековима, па и миленијумима

- Наравно, постоји велики отпор у локалној заједници и ми помажемо људима са локала како да се одбране. Како ће се то завршити, видећемо - рекла је Ђорђевић, а преноси Нови магазин.

Она је казала да је стручна јавност уочила велики број неправилности које, према њеним речима, чини компанија Рио Тинто.

- Ми из научне јавности указујемо на те неправилности а надамо се и да ће се правна струка укључити и да ћемо привести ту борбу крају - рекла је научна саветница београдског Института за хемију, технологију и металургију.

Додала је да су стручњаци на терену уочили да истраживања Рио Тинто изазивају загађење животне средине већ у почетној фази, насупрот тврдњама те компаније да ће поштовати све еколошке норме.

- С друге стране, наша Влада подржава, мења законску регулативу, тако да компанија легално загађује и легално трује - навела је Ђорђевић.

Она је поручила да грађани треба да слушају пре свега струку а не политику која, по њеним речима, манипулише заједно са страним компанијама.

- Компаније долазе тамо где је јефтина експлоатација, где је јефтина радна снага, где се не поштују еколошке норме, где је висока корупција. Ми смо у последњих десетак година на листи коруптивних земаља пали за више од 20 места, што указује да се отвара пут за многе коруптивне радње, да стране компаније корумпирају све нивое власти почев од врха државе до локалних политичара који им омогућавају да експлоатишу наше ресурсе - казала је Ђорђевић.

Поновила је да је струка "апсолутно" против пројекта "Јадар" јер се, по њеним речима, таква врста експлоатације у свету дешава само у пустињским пределима.

- Највећи удео литијума глобално је у Јужној Америци, у сланој пустињи Атакаме, где је 70 процената светских резерви и одатле се најлакше експлоатише литијум са површине земље користећи сунчеву енергију. Резерве у рудама распоређене су свега десет посто на планети, једна од земаља је и Србија где постоје рудне резерве. Експлоатација из руда је најкомплекснија и најпогубнија по животну средину, јер после рударења остају јаловишта која загађују вековима, па и миленијумима - казала је Ђорђевић.

(Директно.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер