среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наташа Кандић: Своје волимо и када су злочинци
Хроника

Наташа Кандић: Своје волимо и када су злочинци

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. мај 2012.

Београд - У случају да Томислав Николић постане председник државе или парламента или премијер, претпостављам да би он одбио да се састане са мном. Мој посао као истраживачице ратних злочина јесте да се виђам са сведоцима, експертима, жртвама, наредбодавцима и починиоцима.

Не правим питање, каже за Данас Наташа Кандић, директорка Фонда за хуманитарно право, на питање да ли је као представница Коалиције за оснивање Регионалне комисије за утврђивање чињеница о ратним злочинима и другим тешким кршењима људских права почињеним од 1991. до 2001. године на простору некадашње СФРЈ (РЕКОМ) спремна да се састане са Николићем уколико победи на председничким изборима.

Она додаје да је Николић изгубио на суду у процесу против ње и наглашава да је Окружни суд у Београду укинуо пресуду Општинског суда у Земуну, који ју је прогласио одговорном за клевету, али је у међувремену случај застарео.

Шта би се десило са Коалицијом за РЕКОМ уколико на председничким изборима победи лидер напредњака Томислав Николић? Да ли бисте и тада тражили пријем код председника или бисте пробали да се на други начин институционализује иницијатива?

- Коалиција за РЕКОМ се обраћа и „премијеру“ Косова Хашиму Тачију, јер он представља „парламент“ Косова. Исход наше идеје зависи од институција. Показали смо да постоји јака јавна подршка, али она није довољна услов за оснивање РЕКОМ-а. За реализацију идеје важни су представници државних органа и државни печат, ма ко био овлашћен да стави печат на споразум о оснивању РЕКОМ-а.

Да ли ћете покушати да разговарате са председничким кандидатима Борисом Тадићем и Томиславом Николићем о иницијативи за РЕКОМ?

- Ово је њихово време. Не желим да им сметам. Имам времена.

Да ли ћете у случају да Томислав Николић победи тражити да се јасно одреди према ратним злочинима почињеним на територији бивше Југославије током деведесетих?

- Показало се да нема политичара који је у стању да се код својих заложи за оне друге. Сви воле да изједначе одговорност. Не очекујем промене у Србији у односу на самокритичко преиспитивање одговорности, независно од тога ко победи. Своје волимо, и када су злочинци.

Шта се сада дешава са случајем „Антин“ у којем сте помињали и Томислава Николића?

- Шешељ врло добро зна шта се догађало у Антину. Ево, прилика је да о томе нешто каже, као и о документацији коју је, како се прича, изнео из полицијске и војне архиве у време када је СРС учествовала у власти.

Представнике Коалиције за РЕКОМ су до сада примили и у БиХ, Хрватској, Црној Гори и Словенији, али не и у Србији. Да ли то значи да Србија још увек није спремна да се суочи са ратном прошлошћу?

- Ранији састанци са председницима држава у региону имали су други циљ. Тражили смо политичку подршку. Добили смо је од свих, а сада је на реду реализација иницијативе, за коју је потребно много више него јавна политичка подршка. Сада је неопходно конкретно ангажовање државних институција.

Састали сте се са хрватским председником Ивом Јосиповићем. Да ли је током разговора с њим помињана могућност повлачења тужби за геноцид између Србије и Хрватске?

- Није било разговора о тужбама за геноцид. У Коалицији за РЕКОМ има чланова који су за повлачење тужби, као и оних који сматрају да је и за Хрватску и за Србију најбоље да суд пресуди о томе да ли је почињен геноцид према Хрватима, односно Србима. Задатак Коалиције за РЕКОМ је заговарање идеје о поименичном попису убијених и несталих, а када то буде утврђено, и то именом и презименом, онда ће једном заувек бити сужен простор за лажи и манипулације.

Да ли би међусобно повлачење тужби за геноцид допринело помирењу у региону и да ли би то спречило политичке поделе и дало „ветар у леђа“ Коалицији за РЕКОМ?

- Моје мишљење је да је боље да суд, а не политика одлучи о основаности тужби за геноцид. Имајући у виду историју Балкана, мање ће БИТИ покушаја ревизионизма уколико суд донесе пресуду или предложи решење. Помирење је једино извесно ако сви уложимо напор да се утврде, именом и презименом, сви страдали, и ако успемо да изградимо културу солидарности и саосећања са свим жртвама.

Ускоро регионални правни тим

Представници РЕКОМ-а састали су се крајем прошле седмице са председником Хрватске Ивом Јосиповићем, који је истакао да ће се заложити за формирање регионалног тима сачињеног од правних експерата из сваку земљу региона, који ће испитати уставно-правну могућност реализације Иницијативе за РЕКОМ, каже Наташа Кандић. Према њеним речима, са председником Хрватске разговарано је о новој фази процеса РЕКОМ, који тражи укључивање државних органа земаља у региону, а директорка Фонда сматра да је овај састанак са хрватским председником „коначно деблокирао процес“.

Милена Д. Миликић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер