четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У последња 24 сата рекордан број заражених - 467, преминуло 8 особа, на респиратору 169 пацијената; Дарија Кисић Тепавчевић: Имамо места за благи оптимизам
Хроника

У последња 24 сата рекордан број заражених - 467, преминуло 8 особа, на респиратору 169 пацијената; Дарија Кисић Тепавчевић: Имамо места за благи оптимизам

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2020.

У протекла 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 10.381 особа, њих 467 било је позитивно, што је највећи број од почетка епидемије корона вируса у нашој земљи. Нажалост преминуло је осам лица.

Према последњим подацима Министарства здравља, на респираторима у болницама широм Србије се налази 169 пацијената.

Пре данашњег дана, највише новозаражених у Србији регистровано је 16. априла, тада их је било 445, док је у другом таласу или другом пику првог таласа "најтежи" био 22. јул са 426 новооболелих од ковида 19.

Др Предраг Кон је више пута упозорио да је Београд права епидемиолошка бомба, али је ново жариште избило у Дому за стара лица у Лесковцу где је према последњим подацима било више од 50 заражених корисника и запослених, а две особе су преминуле.

Дарија Кисић Тепавчевић: Имамо места за благи оптимизам

"Имамо места за благи оптимизам, смањује се број случајева који захтевају хоспитализацију, као и број прегледа у ковид амбулантама", казала др Кисић Тепавчевић.

Просечан број година преминулих током последња 24 сата је 59,75 година, рекла је др Дарија Кисић Тепавчевић.

Она је додала да је Београд први по броју заражених, а следе Крагујевац и Нови Сад. Такође, значајна жаришта су Шабац и Краљево.

Професор Мијомир Пелемиш рекао је да тренутно нема проблема са смештајним капацитетима у болницама и да су неки пацијенти из унутрашњости сада без проблема смештени у београдске болнице.

Познато је како можемо да спречимо да се не инфицирамо 

Дарија Кисић Тепавчевић каже да када је у питању смртност - број умрлих кроз укупан број потврђених случајева - одржава се на нивоу од почетка епидемије.

"Сада имамо због интензивнијег преношења вируса, већи број случајева као и ситуацију да се хоспитализују особе које имају средње тешку или тешку пнеумонију за разлику од прве фазе када су сви били хоспитализовани. Тако да су у болници са најтежим формама болести - стиче се утисак да су теже форме болести - јесу за оне који су у болници, али је далеко већи број инфицираних особа, тако да када је у питању стопа морталитета одржава се у границама као на почетку", објаснила је Кисић Тепавчевићева.

Према њеним речима, све више сазнања имамо и вирусу, он показује афинитет и према различитим органима, а не само према респираторним органима.

Напомиње да без обзира на то какав је вирус, познато је како можемо да спречимо да се не инфицирамо.

Физичка дистанца, понавља, спречава преношење вируса, морамо да перемо руке и да носимо маску без обзира на то колико се осећали здрави.

Нико ништа не крије, све објављујемо транспарентно

Говорећи на конференцији за медије Кризног штаба о коронавирусу, др Дарија Кисић Тепавчевић је изјавила да се тестирања обављају у свим ковид болницама и амбулантама, свим заводима и институтима, односно у више од 200 установа. "Све институције на дневном нивоу објављују епидемиолошку ситуацију, нико ништа не крије, све је транспарентно и јавно", рекла је Кисић Тепавчевић.

Све се врти око превентивних мера

"Уколико у вашој породици постоји један члан који се не придржава превентивних мера када изађе из куће, не можете ни породицу да заштите. То треба да посматрамо на ниову популације. Стратегија се своди на мере које стално понављамо. Може да буде обавезујућа, препоручена, са разним другим рестриктивним мерама које се опет сведу на једно те исто. Све се врти око превентивних мера", рекла је Дарија Кисић Тепавчевић на конференцији за новинаре Кризног штаба.

О клиничкој слици и колективном имунитету

Проф. Пелемиш је говорећи о клиничкој слици, рекао да је карактеристично за многе вирусе да нападају органе и указује да су пнеумоније теже. "Није тачно да је болест сада блажа. Много је више тежих болесника, пнеумоније су теже", рекао је професор Пелемиш.

"Маса других вируса то ради, вирус који узрокује мишју гозницу, овчје богиње, узорокују тешке пенеумоније", каже Пелемиш. Он је рекао да су старији и они са хроничним болестима свакако у већем ризику, али да и млади лако могу да се заразе.

Проф. Пелемиш је поручио лекарима који су потписали петицију "Уједињени против ковида" да се придруже свима у борби и да он до сада није видео њихове предлоге који се разликују у односу на мере које су већ донете. Чланови Кризног штаба усагласили су се са слоганом, рекавши да су сви заиста "Уједињени против ковида".

"На данашњи дан у КБЦ Драгиша Мишовић имамо 12 деце и шест мајки. У Нишу шесторо деце и Шапцу троје деце. Сви су добро, али то је доказ да морамо да чувамо и децу јер се и она заражавају", рекао је Пелемиш.

Инфектолог уживо изгрдио ТВ екипу: Где су вам маске?!

Инфектолог проф. др Мијомир Пелемиш изјавио је данас да стицање колективног имунитета није решење, већ је као решење оценио појаву вакцине уколико коронавирус сам не ишчезне. Инфектолог је успути изгрдио и запослене на телевизији Прва јер нису носили маске!

Водитељ Филип Чукановић је, као и његов гост, носио маску, и прокоментарисао је да се у студију Прве маске скидају током пауза јер их је немогуће, и неучинковито, носити четири сата.

Међутим, Пелемиш је "подигао обрву".

- Ја сам ушао у ваш студио и видео људе који не носе маске - рекао је он озбиљним тоном.

Водитељ је покушао да оправда колеге, рекавши да су вероватно у том тренутку морали да попију воду или нешто слично.

- Не, нису пили воду. Стајали су и ћаскали - једнако озбиљно је одговорио Пелемиш.

Говорећи о колективном имунитету, Кисић Тепавчевић каже да је у току студија о колективном имунитету. Када је урађено пилот истразивање објављено је да је степен колективног имунитета седам одсто.

О „прокужавању“

 Срђа Јанковић, на питање о резултатима студије о прокужености, каже да смо веома далеко од прага колективног имунитета и да на то не можемо да рачунамо. Стратегија је, додаје, да се спречи ширење, не да се иде на већу прокуженост.

"Тај податак, наравно, иако ће се он мењати и са променом реалне ситуације и са бољим упознавањем, прецизнијим мерењем тог процента, када буде већи број испитаника, свакако нам даје да јасно закључимо да смо веома далеко од било каквог прага колективног имунитета, односно на то не можемо да рачунамо, да уопште не можемо на то да се ослањамо, и да наша стратегија не подразумева да ће епидемија сада у овој фази, али пазите наглашавам у овој фази, моћи да буде успорена тиме што се довољан број људи већ прокужио, него искључиво тиме што ћемо спречавати преношење са особе на особу", наводи Јанковић.

Пелемиш каже да су грађани постали савеснији. Позвао је, како каже, уважене колеге лекаре који су потписали иницијативу за смену Кризног штаба и који критикују рад актуелног састава тог штаба да се заједно боре против заједничког непријатеља, а не да се, како наводи, баве политиком.

Дарија Кисић Тепавчевић је на крају рекла да се разматра увођење карантина за особе које долазе из других земаља.

У КЦВ 310 пацијената на лечењу од Ковид-19

НОВИ САД - У Клиничком центру Војводинине тренутно се лечи 310 пацијената код којих је потврђено да су оболели од корона вируса, саопштено је из КЦ Војводине.

Од тог броја, како се наводи, код 20 пацијената с обзиром на њихово тренутно здравствено стање, лечење захтева примену механичке вентилације.

(Б92, РТС, директно.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер