Početna strana > Hronika > Najmanje 18 mrtvih u neredima u Egiptu
Hronika

Najmanje 18 mrtvih u neredima u Egiptu

PDF Štampa El. pošta
subota, 29. januar 2011.

egipatdobra.jpgNajmanje 18 ljudi poginulo u neredima. Više od hiljadu povređeno. Mubarak izveo vojsku i tenkove na ulice. Demonstranti, uprkos policijskom času, zauzeli državnu televiziju i pale državne institucije. Agencije javljaju da vojnici prelaze na stranu naroda. Nobelovac Mohamed El Baradej u kućnom pritvoru.

Širom Egipta besne protesti protiv vlade predsednika Hosnija Mubaraka. Prema najnovijim izveštajima u žestokim sukobima policije i demonstranata poginulo je osamnaestoro ljudi, a povređeno više od hiljadu. Novi vođa antivladinih protesta u Egiptu, dobitnik Nobelove nagrade za mir Mohamed El Baradej nalazi se u kućnom pritvoru, pošto se pridružio demonstrantima.

U poslednjem pokušaju da zavede red posle uvođenja policijskog časa u celoj zemlji, Mubarak je na ulice izveo vojsku, tenkove i oklopna vozila.

Iako policijski čas traje, hiljade demonstranata i dalje su na ulicama, a vojska i policija nije mogla da ih spreči da zapale zgradu Vlade i uđu u državnu televiziju.

Egipatski vojnici u Kairu, kojima je predsednik naredio da nadziru policijski čas, prelaze na stranu demonstranata pozdravljajući ih s dignuta dva prsta u znak pobede.

Strahuje se da u neredima širom Egipta ima više žrtava, jer na ulicama vlada pravi haos, mnogi ljudi razbijenih glava ostali su da leže na ulicama, prenose agencije.

U Egiptu su gotovo potpuno prekinute Internet veze i prisutni su veliki poremećaji u radu sistema za slanje SMS poruka, koji su korišćeni u organizaciji protesta.

U tako uzavreloj atmosferi, Baradej je sinoć doputovao u Egipat i izjavio da bi više voleo da narod nije morao na ulice. Baradej je nedavno izjavio da je vreme da se Mubarak povuče.

"Služio je zemlji 30 godina i vreme mu je da se povuče", rekao je Baradej, koji je Nobelovu nagradu za mir dobio 2005. godine za rad na čelu IAEA, koja deluje pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija.

Hapšenje opozicionara

Najmanje četvorica visokih funkcionera i desetine članova "Muslimanske braće", najveće opozicione grupacije u Egiptu, uhapšeni su jutros, javio je Bi-Bi-Si, pozivajući se na izjavu advokata te organizacije.

"Muslimanska braća" su prvi put u četvrtak saopštila da će podržati demonstracije, koje bi trebalo da počnu posle zajedničke molitve, petkom.

Proteste je do sada organizovao neformalni pokret mladih koji, između ostalog, traže promene u Vladi i povećanje plata.

Vlasti su noćas u Egiptu ukinule sve Internet veze. Isključena su sva četiri osnovna provajdera.

Opozicija komentariše da je ukidanje Interneta usmereno kako bi sprečio dogovor demonstranata koji pokušavaju da obore predsednika Hosnija Mubaraka, koji vlada već gotovo tri decenije.

Prema tvrdnjama izveštača iz Kaira, satelitski telefon je sada njihova jedina pouzdana veza sa svetom.

Obama: Nasilje nije odgovor

Predsednik SAD Barak Obama poručio je da nasilje nije odgovor na političke nemire u Egiptu i pozvao vlasti i demonstrante da budu uzdržani.

Obama je, u prvom direktnom komentaru o talasu demonstracija protiv vlasti u Egiptu, rekao da je egipatski predsednik Hosni Mubarak dobar saveznik Vašingtona u mnogim pitanjima, ali i da je od njega često tražio da sprovede političkče reforme.

Demonstracije će biti test kako za vlast, tako i za opoziciju, ocenjuju inostrani mediji.

Mediji dodaju, na osnovu izvora iz Egipta, da su šefovi bezbednosnih službi predsedniku Hosniju Mubaraku rekli kako su u stanju da izađu na kraj sa bilo kakvim nevoljama.

Telegraf: Reforma, a ne revolucija 

Dejli telegraf ocenjuje da su Egiptu potrebne reforme, ali ne i revolucija.

Iako je Zapad u pravu kada traži reforme koje će doprineti zadovoljenju težnji miliona nespokojnih mladih Arapa, tome bi trebalo obazrivo da se pristupa, ističe list, dodajući da u Egiptu, kao i u mnogim drugim arapskim zemljama koje kontrolišu autokratske vlade, islamistički ekstremisti čekaju da iskoriste svaku priliku koja im se ukaže.

List podseća da je iranska revolucija 1979. godine počela kao sekularni protestni pokret protiv šaha, da bi bila okončana uspostavljanjem najradikalnije islamske države na svetu.

Trebalo bi da Zapad bude na oprezu kako ne bi, podrškom arapskim demokratijama, nesvesno oslobodio snage radikalnog islama, piše Dejli telegraf.

List Indipendent, u tekstu pod naslovom Dan strašnog suda, postavlja pitanje da li će petak biti Dan molitve ili Dan velikog besa.

Na odgovor, piše list, čeka ne samo čitav Egipat, već i njegovi zaplašeni saveznici, dok se ostareli predsednik Hosni Mubarak grčevito drži vlasti, posle celonoćnih nemira koji su uzdrmali američku veru u stabilnost njegovog režima, preneo je Bi-Bi-Si.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner