субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На зградама општина у Прешеву и Бујановцу поново незаконито истакнуте заставе државе Албаније
Хроника

На зградама општина у Прешеву и Бујановцу поново незаконито истакнуте заставе државе Албаније

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. новембар 2023.

 На зградама општина Бујановац и Прешево вијоре се заставе Албаније поводом Дана заставе – националног празника Албанаца.

Портал Бујановачке пише да су албанске заставе истакнуте у понедељак увече, дан раније, зато што су челници обе општине отпутовали на прославу празника у Тирану.

Претходних година председник општине Бујановац Нагип Арифи је 28. новембра лично постављао заставу Албаније на балкону зграде Општине, што би аплаузом поздравили албански одборници у бујановачкој скупштини, међутим тај ритуал је ове године изостао и није познато ко је окачио заставу синоћ.

Албанска застава је постављена поред заставе Европске уније и државне српске заставе.

У Прешеву је то учинио председник општине Шћиприм Арифи.

Због истицања албанске заставе полиција годинама уназад подноси прекршајне пријаве против челника општина, председника НСА, службеника и директора јавних установа, који су кажњавани новчано за прекршај из члана 41, став 1, тачка 3 Закона о изгледу, употреби грба, заставе и химне Републике Србије.

У Закону се, поред осталог, наводи да ће се новчаном казном од 50.000 до 500.000 динара казнити за прекршај правно лице ако истакне грб или заставу стране државе у Републици Србији без истицања грба, односно заставе Републике Србије, осим ако потврђеним међународним уговором није друкчије одређено.

По закону о националним мањинама, заједницама је дозвољено коришћење националних симбола, али не идентичних симболима матичне државе.

Албанци одбијају да у било ком детаљу промене националне симболе, позивајући се на Устав Србије, који им, како тумаче, гарантује употребу сопствених симбола.

(Бета-Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер