субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан завршена Церска битка, рођени Хорхе Луис Борхес и Јасер Арафат, САД формирале свој суд у Гвантанаму
Хроника

На данашњи дан завршена Церска битка, рођени Хорхе Луис Борхес и Јасер Арафат, САД формирале свој суд у Гвантанаму

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. август 2017.

На данашњи дан 1914. године завршена је Церска битка у којој је српска војска под командом Степе Степановића потукла аустроугарску и однела прву савезничку победу у Првом светском рату. Степа Степановић је добио чин војводе. У историографији се Церска битка помиње и као Јадарска битка, јер су се главне војне операције одвијале у сливу реке Јадар.
По начину вођења и исходу, Церска битка представља ремек-дело ратне вештине, а као изузетан пример преласка из стратегијске одбране у контранапад, она се и данас проучава на најпознатијим војним академијама, укључујући и амерички Вест Поинт.

79. године – У ерупцији вулкана Везув нестали су римски градови Помпеја, Херкуланум и Стабија, а хиљаде људи је погинуло. Помпеја је добро очувана испод вулканског пепела и лаве, па је остала као сведочанство о животу и култури Римљана тог времена.

410. године – Визиготски краљ Аларик ушао је у Рим и након три дана пљачке наставио ка јужној Италији са намером да пређе у Африку, али је на том путу умро.

1572. године – У ноћи празника Светог Вартоломеја у Паризу је отпочео покољ хугенота (француски протестанти), у којем је до септембра побијено око 70.000 људи широм Француске. Сматра се да је налог за покоље у “Вартоломејској ноћи” дала Катарина Медичи, мајка француског краља Шарла ИX у договору с папом Гргуром XIII.

1814. године – Британци су у другом англо-америчком рату заузели Вашингтон и спалили и разорили град.

1872. године – Рођен је енглески писац и карикатуриста Макс Бирбум, мајстор сатире и ироније (“Зулејка Добсон”, “Божићни венац”, “Срећни лицемер”).

1893. године – Пожар у јужном делу Чикага оставио је без домова 5.000 људи.

1899. године – Рођен је аргентински писац Хорхе Луис Борхес, један од највећих писаца 20. века, који је пресудно обележио хиспаноамеричку литературу и снажно утицао на многе писце у целом свету. Најзначајнија дела: “Универзална историја бешчашћа”, “Маштарије”, “Девет есеја о Дантеу”.

1922. године – Арапске земље су на састанку у Наблусу одбациле одлуку Друштва народа да Великој Британији повери мандат за Палестину.

1929. године – Рођен је вођа Палестинске ослободилачке организације (ПЛО) Јасер Арафат, који се после дугогодишње терористичке активности определио за решавање палестинско-израелског сукоба преговорима. Заједно с Абу Џихадом основао је 1964. године Фатах, који је постао најјача фракција у оквиру ПЛО. Пет година касније изабран је за председника Извршног комитета ПЛО.

1936. године – У стаљинистичким чисткама стрељан је руски револуционар Лав Борисович Розенфелд (Камењев), пошто је претходно на монтираном процесу проглашен “непријатељем народа”. Био је један од главних лидера Совјетске Русије после Октобарске револуције 1917. године. Постхумно је рехабилитован.

1954. године – Председник Бразила Жетулио Варгас извршио је самоубиство током тешке политичке кризе у земљи, до које је дошло због покушаја убиства истакнутог опозиционара Карлоса Ласерде.

1954. године – Председик САД Двајт Ајзенхауер потписао је акт о стављању ван закона америчке Комунистичке партије.

1968. године – Француска је извела прву пробу хидрогенске бомбе у јужном Пацифику и постала пета нуклеарна сила у свету.

1975. године – Смртна пресуда шефу грчке војне хунте Георгиосу Пападопулосу и још двојици вођа војног удара 1967. године замењена је доживотном робијом.

1976. године – Двојица совјетских космонаута су се спустила на Земљу после 48 дана проведених у њеној орбити, током којих су у специјалној космичкој лабораторији извели низ огледа.

1989. године – Премијер Пољске постао је Тадеуш Мазовјецки, први некомунистички премијер у земљама совјетског блока од 1940. године.

1991. године – Парламент Украјине прогласио је независност од СССР.

1991. године – Председник СССР Михаил Сергејевич Горбачов дао је оставку на место шефа Комунистичке партије и затражио да Централни комитет донесе одлуку о распуштању партије основане пре 93 године, која је у том тренутку имала 16 милиона чланова.

1994. године – Израел и Палестинска ослободилачка организација су постигли споразум да Палестинци на окупираној Западној обали добију аутономију у областима образовања, здравства, пореске политике, социјалне заштите и туризма.

1998. године – Хиљаде анголских војника ушло је у Конго да помогне трупама председника Лорана Кабиле у борби против побуњеника предвођених припадницима племена Тутси.

2003. године – Умро је Вилфред Тезигер човек који је прешао пустиње Арабије на камили и уцртао на мапе кретања Маршанских Арапа у Ираку.

2004. године – У својој бази Гвантанамо Беј на Куби, САД су формирале свој први суд за ратне злочине од Другог светског рата и формално оптужиле Салима Ахмеда Хамдана, Јерменца, који је наводно био возач Осаме бин Ладена, за саучесништво у убиствима и терористичким акцијама.

2014. године – Умро је један од водећих британских глумаца и режишер Ричард Атенбороу најпознатији по филму “Ганди” који је добио осам Оскара, поред осталог за најбољу режију и за најбољи филм. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер