субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан завршен Никејски васељенски сабор, рођен Иван Васиљевич Грозни, умро Фридрих Ниче, нестао Иван Стамболић
Хроника

На данашњи дан завршен Никејски васељенски сабор, рођен Иван Васиљевич Грозни, умро Фридрих Ниче, нестао Иван Стамболић

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. август 2017.

На данашњи дан 325. године - У Никеји је завршен Први васељенски црквени сабор, који је сазвао римски цар Константин Велики. Никејски сабор осудио је различите јереси, посебно александријског свештеника Арија, успоставио доктрину о "светом тројству" и реформисао Јулијански календар.

На данашњи дан 2000 - У Београду је нестао Иван Стамболић, бивши председник Председништва Србије, близак пријатељ председника Србије и СР Југославије Слободана Милошевића крајем осамдесетих када је Милошевић почињао своју политичку каријеру, а потом један од његових највећих критичара.

Тело убијеног Стамболића пронађено је 28.марта 2003. године на Фрушкој Гори.

1270 - Умро је француски краљ Луј IX, који је током владавине од 1226. ојачао дотад слабу краљевску власт и предводио Шести и Седми крсташки рат.

1530 - Рођен је руски цар Иван IV Васиљевич, познат као Иван Грозни. Надимак Грозни добио је због грубог начина на којим је сузбијао самовољу бољара. Основао је град Архангелск и припојио Сибир Русији, а за његове владавине почела је да ради прва штампарија у Русији (1553).

1718 - Француски исељеници у Америци, у Луизијани су основали град Њу Орлеанс, по француском војводи од Орлеана.

1744 - Рођен је немачки писац, филозоф и протестантски теолог Јохан Готфрид вон Хердер. Својим делом утицао је на немачки романтизам, посебно на младог Гетеа и књижевни покрет "Штурм унд дранг". У збирку "Гласови народа у песмама" уврстио је и четири српске народне песме међу којима је "Хасанагиница" у Гетеовом преводу.

1819 - Рођен је амерички детектив шкотског порекла Ален Пинкертон, који је 1850. основао Националну детективску организацију "Пинкертон".

1822 - Умро је енглески астроном немачког порекла Вилијам Хершел. Открио је 1781. планету Уран, што му је обезбедило чланство, а потом и положај председника у Лондонском краљевском друштву.

1825 - Уругвај је објавио независност од Шпаније.

1839 - У Ужицу је основана гимназија. Ту гимназију похађали сунеки од првака социјалистичког покрета у Србији крајем XIX и почетком XX века, Радован Драговић, Димитрије Туцовић и Душан Поповић и друге истакнуте личности као што су Љубомир Давидовић и Милан Предић.

1842 - У Крагујевцу су уставобранитељи предвођени Томом Вучићем Перишићем подигли буну сељака незадовољних повећањем пореза и оборили са власти кнеза Михаила Обреновића. Вучић је потом, као "предводитељ народа", у Београду за кнеза прогласио Александра Карађорђевића. Михаило Обреновић поново је био кнез Србије од 1860. до 1868, када је убијен у Кошутњаку.

1867 - Умро је енглески физичар и хемичар Мајкл Фарадеј, који је 1831. открио закон електромагнетске индукције, а 1883. два основна закона електролизе.

1875 - Кeпетан Метју Веб је постао први човек који је препливао канал Ламанш.

1900 - Умро је немачки филозоф пољског порекла Фридрих Ниче. Отац нихилизма, филозофије живота без сврхе и значаја, умро је ментално болестан и парализован од сифилиса. Његово дело значајно је утицало на филозофију XIX и XX века ("Тако је говорио Заратустра", "С ону страну добра и зла", "Воља за моћ", "Случај Вагнер", "Сумрак идола", "Антихрист", "Људско, одвише људско").

1921 - САД су потписале с пораженом Немачком мировни уговор, чиме је формално окончано ратно стање двеју држава у Првом светском рата.

1930 - Рођен је шкотски филмски глумац Шон Конери који се прославио филмовима о тајном агенту Џејмсу Бонду сниманим према причама енглеског писца Јана Флеминга.

1940 - Британско ратно ваздухопловство је у Другом светском рату бацило прве бомбе на Берлин. До завршетка рата 1945. на Берлин је пало око 80.000 тона савезничких бомби.

1944 - Савезничке снаге су ослободиле Париз у Другом светском рату.

1961 - Председник Бразила Жанио Квардос је после само седам месеци на том положају неочекивано поднео оставку, наводећи као разлог неидентификоване "окултне снаге".

1964 - Кенет Каунда је постао први председник Замбије.

1965 - Снежна лавина која се сручила с глечера у швајцарским Алпима затрпала је 108 људи.

1972 - Кина је први пут употребила вето у Савету безбедности УН и успротивила се пријему Бангладеша у светску организацију.

1989 - После 12 година и шест милијарди пређених километара, амерички васионски брод без људске посаде "Војаџер 2" доспео је до планете Нептун и њеног сателита Тритон и послао на Земљу снимке тих небеских тела.

1999 - На основу тајне оптужнице Хашког трибунала за злочине против човечности, у Бечу је ухапшен начелник Генералштаба Војске Републике Српске генерал-пуковник Момир Талић. Ухапшен је у сали у којој је у току био семинар о војној доктрини.

2001 - Мете-Марит Тјесем Хојби, самохрана мајка и бивша келнерица, удала се у Ослу за норвешког престолонаследника, принца Хакона.

2003 - У Руанди су одржани први вишестраначки председнички избори од стицања независности 1962. и скоро десет година од геноцида у тој земљи у којем је живот изгубило више стотина хиљада људи. На тим изборима победио је дотадашњи председник Руанде Пол Кагаме (бивши вођа побуне племена Тутси).

2003 - У експлозији два аутомобила бомбе у Бомбају, финансијском центру Индије, погинуло је 52, а повређено најмање 150 особа.

2004 - Јужноафричка полиција ухапсила је Марка Тачера, сина бивше британске премијерке Маргарет Тачер, због сумње да је умешан у пуч у Екваторијалној Гвинеји. У договору са тужиоцима Тачер је признао кривицу, након чега је осуђен на четири године условно и 500.000 долара казне, чиме је избегао затвор.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер