четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Умрли Георг Хендл, Симон де Бовоар, Мајаковски извршио самоубиство, Линколн смртно рањен у атентату, проглашена независност Мађарске од Аустрије, НАТО "грешком" бомбардовао колоне албанских избеглица, усмртивши 75 људи
Хроника

На данашњи дан: Умрли Георг Хендл, Симон де Бовоар, Мајаковски извршио самоубиство, Линколн смртно рањен у атентату, проглашена независност Мађарске од Аустрије, НАТО "грешком" бомбардовао колоне албанских избеглица, усмртивши 75 људи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. април 2016.

На данашњи дан 1999. године НАТО авиони су на путу Ђаковица-Призрен - усред дана, при потпуно ведром времену - бомбардовали две колоне албанских избеглица које су се враћале кућама, усмртивши најмање 75 људи, што је описано као "грешка".

Данас је четвртак, 14. април. До краја године има 261 дан.

1629 - Рођен је холандски астроном, математичар и физичар Кристијан Хајгенс, који је 1655. открио тајну изгледа Сатурновог прстена посматраног са Земље и објаснио промене тог изгледа током хелиоцентричног кретања Сатурна. Открио је и Сатурнов сателит Титан и тачно одредио трајање његове еволуције. Закључио је да су меридијани Земље елиптични, спљоштени на половима због ротације планете. Пронашао је законе судара тела, поставио закон центрифугалне силе, засновао ундулациону теорију светлости, објаснио начин простирања светлости ("Хајгенсов принцип"). Конструисао је часовник са секундарним клатном ("Horologium oscillatorium") за мерење времена при астрономским посматрањима. У сарадњи с братом конструисао је више астрономских дурбина великих жижних даљина.

1685 - Умро је енглески писац Томас Отвеј, драмски писац. Представник је такозване "херојске драме" својеврсног споја између елизабетанске књижевне баштине и француског класицизма. Дела: "Спасена Венеција", "Сироче", "Дон Карлос".

1759 - Умро је немачки композитор Георг Фридрих Хендл, уз Јохана Себастијана Баха најистакнутији представник барока у музици. Већи део живота провео је у Лондону као директор Краљевске музичке академије (од 1719.). Стварао је опере изразите драматике и богате мелодике, у жанру италијанских опера-серија. Дела: опере "Риналдо", "Јулије Цезар", "Александар", "Ксеркс", ораторијуми "Месија", "Израел у Египту", "Јуда Макабејац", Самсон", "Саул", оркестарске свите "Музика на води", "Музика за ватромет".

1849 - На иницијативу вође Мађарске револуције Лајоша Кошута, мађарска Народна скупштина је у Дебрецину прогласила независност Мађарске од Аустрије, свргавање Хабзбуршке династије и изјаснила се за републику.

1862 - Рођен је руски државник Петар Аркадијевич Столипин, председник владе Русије од 1906. до септембра 1911. кад је убијен у атентату у Кијеву. Економским реформама препородио је руску привреду и веома оштро сузбијао бољшевике. Посебно је убрзао развој пољопривреде аграрном реформом, захваљујући чему је земља производила незапамћене вишкове хране. Бољшевичка пропаганда описала је то касније као "столипинску аграрну реформу" изведену у корист богатих сељака, кулака, попуно уништених после Октобарске револуције 1917. што је изазвало масовну глад.

1863 - Кнез Михаило Обреновић организовао је прве галопске трке на кружној стази у Београду. Прво београдско тркалиште било је уређено недалеко од гробља, поред Цариградског друма (данас булевар Краља Александра), где су тада приређивани вашари, на чистини испод данашњег хотела Метропол. Тркачка стаза била је дужине око 1350 м. Оснивањем Дунавског кола јахача у Београду 1890. спортско коњарство је добило посебан замах у тадашњој Краљевини Србији.

1865 - Председник САД Абрахам Линколн смртно је рањен у атентату, неколико дана после окончања четворогодишњег Америчког грађанског рата и пораза јужних држава Конфедерације. На њега је у ложи вашингтонског позоришта "Ford Theatre" пуцао наводно умно поремећени глумац, присталица поражених јужњака Џон Бут. Линколн је следећег јутра подлегао повредама.

1904 - Рођен је енглески глумац Џон Артур Гилгуд, бриљантан тумач ликова у комадима Вилијама Шекспира, Оскара Вајлда и Ноела Кауарда. Успешно се опробао и као позоришни редитељ и играо у више филмова, у којима је такође исказао велики глумачки сензибилитет. Написао је књигу сећања "Ране сцене". Филмови: "Тајни агент", "Премијер", "Артур" (Оскар), "Јулије Цезар", "Пут око света за 80 дана".

1914 - Умро је амерички филозоф и логичар Чарлс Сандерс Пирс, оснивач прагматизма, правца којег је касније развио Вилијам Џејмс. Веровао је да идеје најбоље могу да буду испитане истраживањем последица које изазивају. Углавном је радио у владиним службама. Дела: "Прагматизам", постхумно "Сабрани списи".

1917 - Умро је пољски лекар и филолог Лазар Лудвиг Заменхоф, творац међународног језика есперанто. Први уџбеник тог језика објавио је 1887. под псеудонимом др Есперанто (онај који се нада). Есперанто није постао међународни језик у широкој употреби како се надао његов творац, али је најважнији и најраширенији од свих вештачких језика.

1929 - Рођен је алжирски државник Шадли Бенџедид, председник Алжира од 1979. до 1992.

1930 - Самоубиство је извршио руски писац Владимир Владимирович Мајаковски, утемељитељ руског футуризма. Знатно је утицао на многе руске и европске песнике. Дела: збирке песама и поема "Ја!", "Владимир Мајаковски", "Облак у панталонама", "Рат и свет", "Човек", "Све што је написао Владимир Мајаковски", "150.000.000", "Мајаковски се смешка", "Мајаковски се смеје", "Мајаковски се руга", "Песме о револуцији", "О томе", "Владимир Иљич Лењин", "Добро!", драме "Стеница", "Хладан туш".

1931 - У Шпанији је срушена диктатура генерала Прима де Ривере, краљ Алфонсо XIII побегао је затим из земље и проглашена је република с председником привремене владе Алкалом Замором. Републику је 1939. после трогодишњег грађанског рата, укинуо генерал Франциско Франко, потом дугогодишњи диктатор Шпаније. Алфонсо XIII се више никада није вратио у земљу али је Франко за престо припремао његовог наследника Хуана Карлоса Бурбонског.

1945 - Америчко ратно ваздухопловство је у Другом светском рату током бомбардовања Токија погодило и палату јапанског цара.

1969 - Умро је српски књижевни историчар Петар Колендић, професор Београдског универзитета, члан Српске академије наука и уметности. Објавио је велики број научних студија, расправа и чланака из старије, нарочито дубровачке и далматинске књижевности.

1986 - Умрла је француска књижевница Симон де Бовоар, егзистенцијалиста, аутор романа, позоришних комада и филозофских есеја. Дела: романи "Мандарини", "Лепе слике", "Други пол", мемоари "Успомене добро васпитане девојке".

1988 - После шестогодишњих преговора, у Женеви су шефови дипломатија Авганистана и Пакистана потписали споразум о Авганистану, а Совјетски Савез и САД дали су изјаве о немешању и неинтервенцији. Споразумом је предвиђен добровољни повратак авганистанских избеглица из Пакистана и повлачење совјетских трупа из Авганистана у року од девет месеци, почев од 15. маја 1988.

1994 - Два америчка војна авиона типа "Ф-15" грешком су изнад северног Ирака оборила два америчка војна хеликоптера, при чему је погинуло 26 особа.

1999 - НАТО авиони су бомбама тешко оштетили мост преко Лима у Доњој Бистрици између Прибоја и Пријепоља, а у поновљеном нападу сутрадан мост је срушен, чиме је прекинут саобраћај на прузи Београд-Бар.

1999 - Пакистан је - три дана после сличног експеримента Индије - успешно испробао балистичку ракету домета 2.000 километара, способну да носи нуклеарне пројектиле.

2000 - Руска Државна дума (доњи дом руске скупштине) ратификовала је, после година одлагања, споразум СТАРТ-2 о смањењу нуклеарног наоружања.

2002 - Председник Венецуеле Уго Чавес тријумфално се вратио у председничку палату, два дана пошто је покушан државни удар против њега током којег је привремено збачен са власти.

2003 - Американци су у Багдаду ухапсили палестинског терористу Абу Абаса, оптуженог да је организовао отмицу путничког брода "Акиле Лауро" 1985. када је убијен један Американац.

2006 - У Приштини је у 70. години умро дугогодишњи албански комунистички лидер на Косову и Метохији Махмут Бакали који се почетком 90-тих и отворено приклонио сепаратистима.

2007 - Најмање 37 људи погинуло је а 50 рањено у експлозији аутомобила бомбе на аутобуској станици у ирачком шиитском граду Карбали. Напад се догодио око 200 метара од светилишта Имам Хусеин, где је сахрањен унук пророка Мухамеда (једно од најважнијих светих места за шиите). Карбала се налази око 80 километара јужно од Багдада.

2008 - Умро је Оли Џонстон, творац Бамбија, један од највећих аниматора свих времена и последњи припадник легендарне прве генерације цртача компаније "Волт Дизни". Учествовао је у анимацији и реализацији класика цртаног филма као што су "Снежана и седам патуљака", "Пинокио", "Пепељуга", "Успавана лепотица", "Сто и један далматинац", "Алиса у земљи чуда", "Књига о џунгли".

2010 - Приликом серије земљотреса који су погодили југозападну кинеску провинцију Ћингхај у подручју Тибета, погинула је 2.039 особа а повређено је више од 12.000, при чему су стотине нестале, а око 100.000 је остало без крова над главом.

2010 - Догодила се ерупција вулакана Ејафјалајокул на Исланду због чега је као последица избацивања велике количине пепела данима обустављен авионски саобраћај изнад северног дела Европе.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер