среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Турска војска са око 30 000 људи кренула да угуши Први српски устанак
Хроника

На данашњи дан: Турска војска са око 30 000 људи кренула да угуши Први српски устанак

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. октобар 2012.

На данашњи дан 1810. године око 30.000 Турака кренуло је, у Првом српском устанку, из Босне, да угуши устанак, користећи проређеност српске војске на Дрини, чија се главнина борила на другом крају Србије, код Варварина, Делиграда и Сокобање. Турци су 12 дана топовима тукли Лозницу, али је нису освојили. Након што је с додатним снагама стигао вођа устанка Карађорђе, Турци су потучени и протерани из Србије.

1187. - Арапски војсковођа и египатски султан Саладин преотео је Јерусалим од хришћана, што је 1189. изазвало Трећи крсташки рат.

1452. - Рођен је енглески краљ Ричард III, који је владао од 1483. до 1485, кад је погинуо у бици код Босворта, у борби с трупама Хенрија VII, оснивача династије Тјудор. Ричардовом погибијом окончан је "Рат двеју ружа" - назван тако јер је династија Ланкастер, с којом је Хенри VII био у сродству, имала у грбу црвену, а династија Јорк белу ружу.

1608. - Холандски оптичар Ханс Липершеј приказао је у Хагу први употребљив телескоп.

1836. - Енглески природњак Чарлс Дарвин допловио је на броду "Бигл" у Енглеску, после петогодишњих истраживања живог света у Јужној Америци и на острвима у јужном Пацифику, која су одлучујуће допринела развоју његове теорије о еволуцији, односно о пореклу врста.

1847. - Рођен је немачки државник и фелдмаршал Паул фон Хинденбург, у Првом светском рату начелник штаба немачке Врховне команде, а од 1925. до смрти 1934. председник Немачке. Истог дана кад је умро, вођа нациста канцелар Адолф Хитлер преузео је апсолутну власт, што је био дефинитивни крај Вајмарске републике, успостављене после немачког пораза у Првом светском рату.

1851. - Рођен је француски маршал Фердинанд Фош, који је у Првом светском рату командовао кључним биткама против Немаца на Западном фронту. У његовом командном вагону у Компијењу код Париза Немачка је 11. новембра 1918. потписала капитулацију, чиме је завршен рат.

1852. - Рођен је шкотски хемичар Вилијам Ремзи, добитник Нобелове награде за хемију 1904. који је открио гасове хелијум, аргон, криптон, радон, неон и ксенон. Доказао је да се хелијум ствара приликом радиоактивног распадања радијума.

1869. - Рођен је индијски национални вођа Мохандас Карамчанд Ганди, назван Махатма (велика душа), предводник борбе за ослобођење Индије од британске колонијалне власти, отац модерне Индије. Завршио је права у Енглеској 1891. од 1893. до 1914. предводио је у Јужној Африци тамошње Индусе, а од 1919. покрет за независност Индије. Гандијева тактика, коју је усвојио Индијски Национални Конгрес, партија која је предводила борбу за независност, већином је подразумевала пасиван отпор. Сам Ганди живео је изразито аскетски, и његови штрајкови глађу показали су се као метод пред којим је британска управа била немоћна. Стекао је огроман углед не само у Индији. Пола године после стицања независности Индије, у Њу Делхију га је у јануару 1948. убио један хинду фанатик из секте "Хинду Махасабха".

1870. - Становништво Папске државе (званично "Patrimonium Sancti Petri") плебисцитом је одлучило да се уједини са Италијом, а престоница уједињене Италије је постао Рим (до тада средиште папске државе), уместо Фиренце. Папска држава обновљена је тек Латеранским споразумом између Пија XI и Мусолинија 1929.

1885. - Рођен је Драгиша Васић, српски књижевник и политичар, члан Српске краљевске академије. Бавио се адвокатуром, да би се доцније потпуно посветио књижевности. Током Другог светског рата налазио се у најужем врху Равногорског покрета Драже Михаиловића. Нестао је у време коначног расапа остатака поражених Михаиловићевих јединица маја/јуна 1945. негде у околини Бања Луке. Дела: "Карактер и менталитет једног поколења", "Два месеца у југословенском Сибиру", "Утуљена кандила", "Црвене магле", "Деветсто трећа", "Утисци из Русије".

1904. - Рођен је енглески писац Грејем Грин, суптилан аналитичар психолошких дилема савременог човека. Дела: романи "Брајтонска стена", "Моћ и слава", "Суштина ствари", "Крај љубави", "Губаве душе", "Комедијаши", "Монсињор Кихот", "Доктор Фишер из Женеве", "Министарство страха", "Трећи човек", мемоари "Нека врста живота", "Начини бекства", драме, есеји, путописи.

1904. - Рођен је индијски државник Лал Бахадур Шастри, председник владе Индије од 1964. до изненадне смрти у јануару 1966. током посете Совјетском Савезу.

1924. - Друштво народа усвојило је Женевски протокол за мирно решавање међународних спорова.

1935. - Италија је напала Етиопију (Абисинију). Древно афричко царство покорено је коришћењем најмодернијих недозвољених средстава попут бојних отрова. Етиопија је тада спојена са италијанским колонијама Сомалијом и Еритрејом и образована је Италијанска Источна Африка. Етиопски цар (негус) Хаиле Селасије ослободио је, уз помоћ Британаца своју земљу већ 1941.

1944. - Немци су угушили устанак у Варшави који је у Другом светском рату подигла Отаџбинска армија лојална емигрантској влади у Лондону, а придружили су му се и варшавски одреди просовјетске Народне армије. Кад је устанак започео 1. августа 1944. Црвена армија и Прва пољска армија, формирана у Совјетском Савезу, улазиле су у варшавско предграђе Прагу, али нису прешле реку Вислу. Више од 200.000 цивила и 25.000 устаника погинуло је током борби, а одмазда над преживелима била је посебно брутална.

1949. - Умро је српски композитор и етномузиколог Коста Манојловић, професор и први ректор Музичке академије у Београду. У београдској Богословији предавач му је био Мокрањац, школовање је наставио у Москви и Минхену, а окончао у Оксфорду. Забележио је мноштво народних песама. Написао је "Споменицу Стевану Мокрањцу" и етномузиколошке студије "Музичке карактеристике нашег југа", "Музичко дело нашег села", "Народне мелодије у источној Србији". Дела: циклуси хорова "Жалне песме", "Песме земље Рашке", "Песме земље Скендербегове", соло песме, обраде народних песама.

1958. - Француска колонија Гвинеја стекла је независност. До тада она је била саставни део Француске Западне Африке.

1973. - Умро је фински тркач Паво Нурми, који је на дугим стазама освојио девет златних медаља на Олимпијским играма 1920, 1924. и 1928. Светске рекорде је обарао 29 пута.

1990. - Прекинут је саобраћај путничких возова из Београда и Загреба ка Сплиту, Шибенику и Задру и између Бихаћа и Сплита, пошто су пругу блокирали Срби у Книнској крајини, како би спречили улазак полиције Хрватске у Книн и сукобе који су из тога даље могли да се изроде.

1990. - На аеродрому у кинеском граду Гуангџоу погинуло је 127 људи пошто је отети кинески авион ударио у два авиона која су стајала на аеродромској писти.

1996. - Бивши бугарски председник владе Андреј Луканов усмрћен је ватреним оружјем испред своје куће у Софији.

1998. - Жан Пол Акајесу, бивши мајор армије Руанде оптужен за геноцид и злочине против човечности, осуђен је у Хагу на три доживотне робије.

2000. - Возачи камиона и таксија широм Србије почели су блокаду путева и мостова, захтевајући да председник СРЈ Слободан Милошевић призна изборни пораз и одступи са власти.

2006. - Успешно се спустила на земљу прва космичка туристкиња Американка иранског порекла Ануша Ансари. Упркос мањих проблема првих дана лета, она је успешно и у потпуности извела све научне експерименте током боравка на Међународној космичкој станици. Рођена у Техерану 1967. емигрирала је у САД 1984. Туризам у свемиру коштао ју је 20 милиона долара.

2007. - У пожару на московском Факултету за државни и корпоративни менаџмент, погинуло је 9 а повређено је 51 лице, од чега 18 тешко. Међу погинулима и повређенима већина су били студенти и професори тог факултета. У пожару је потпуно изгорео четврти, последњи, спрат и део трећег, зграда је имала дрвени кров, чиме се објашњава брзо ширење пламена.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер