петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан током НАТО бомбардовања погођен аутобус у Лужанима на Косову, почела хрватска операција "Бљесак", Кипар постао британска колонија
Хроника

На данашњи дан током НАТО бомбардовања погођен аутобус у Лужанима на Косову, почела хрватска операција "Бљесак", Кипар постао британска колонија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. мај 2016.

1995 - Артиљеријским нападом на Пакрац почела је офанзива хрватских снага на западну Славонију под називом "Бљесак". Неколико дана касније Хрватска је заузела цело подручје, а десетине хиљада Срба избегле су у БИХ и Србију.

1218 - Рођен је немачки цар Рудолф I Хабсбург, оснивач Хабсбуршке династије, једне од најстаријих и најмоћнијих у Европи. Владао је од 1273. до смрти 1291. године.

1707 - Ступио је на снагу Закон о Унији којом су се краљевине Шкотска и Енглеска ујединиле у Велику Британију.

1778 - У Сомбору је отворена прва српска учитељска школа.

1858 - Црногорци су на Грахову потукли знатно јаче отоманске трупе. После те победе, уз подршку Француске, међународна комисија је 1860. одредила границу између Отоманског царства и Црне Горе којој су припојени Грахово, Рудине, Никшићка Жупа и Горњи Васојевићи.

1866 - У Србији су пуштене у промет прве поштанске марке. Истог дана 1874. прве поштанске марке пуштене су у промет у Црној Гори.

1873 - Шкотски лекар, мисионар и истраживач Африке Дејвид Ливингстон који је открио Викторијине водопаде, нађен је мртав у месту Читамбо у садашњој Замбији.

1876 - Британски парламент усвојио је Закон о краљевским титулама на основу којег је краљица Викторија I проглашена и царицом Индије.

1886 - У Чикагу је 40.000 радника ступило у штрајк, захтевајући боље услове рада, изражене у пароли "три осмице" - по осам сати рада, одмора и културног уздизања. У сукобу с полицијом убијено је шест и рањено око 50 радника. Од 1889. овај дан се слави као Међународни празник рада. У Србији је први пут прослављен 1894.

1904 - Умро је чешки композитор Антоњин Дворжак. Из његовог богатог опуса издваја се девет симфонија међу којима је најпознатија "Симфонија из новог света".

1925 - Кипар је званично постао британска колонија. Велика Британија је 1878. Кипар преузела од Отоманског царства, а 1914. је анекстирала то острво.

1931 - Званично је отворен "Емпајер стејт билдинг", њујоршки облакодер висок 102 спрата, тада највиша зграда у свету.

1945 - Немачки нацистички лидер Јозеф Гебелс, министар просвете и пропаганде по доласку нациста на власт 1933, убио се у бункеру у Берлину из страха од одговорности за нацистичке злочине у Другом светском рату. Гебелс се убио заједно са целом породицом у последњим часовима пред пад Берлина.

1960 - На територији Совјетског Савеза оборен је амерички шпијунски авион "У-2". Пилот Френсис Пауерс који се спасао искакањем, заробљен је и у фебруару 1962. размењен за једног совјетског шпијуна.

1978 - Јапански истраживач Наоми Уемура постао је први човек који је сам стигао на Северни пол, прешавши 950 километара санкама с псећом запрегом.

1982 - У Пољској је 50.000 присталица "Солидарности" демонстрирало против војне власти. Ратно стање у тој земљи уведено је 13. децембра 1981, када је генерал Војћех Јарузелски суспендовао цивилне власти.

1993 - У атентату у Коломбу, током првомајске прославе, убијен је председник Шри Ланке Ранасингеа Премадасу.

1994 - У трци за "Гран При Сан Марина" погинуо је бразилски аутомобилски ас Ајртон Сена један од најбољих возача "формуле 1".

1997 - Лабуристичка партија Тонија Блера је победила на парламентарним изборима у Великој Британији, након 18 година владавине конзервативаца.

1999 - У ваздухопловном нападу НАТО на СР Југославију погођен је аутобус на мосту у Лужанима, на Косову. Погинуло је најмање 60 људи.

2001 - Председник САД Џорџ Буш затражио је измену уговора који су САД 1972. склопиле са СССР-ом о антибалистичким ракетама, што би отворило пут ка новом одбрамбеном плану САД.

2003 - У земљотресу у Турској погинуло је 176 људи, међу којима и 25 ђака у интернату који се срушио.

2004 - У Бриселу су подигнуте заставе десет нових држава чланица Европске уније (ЕУ) чиме се број земаља које чине ту највећу економско-политичку интеграцију попео на 450 милиона становника. Пуноправне чланице ЕУ званично су постале: Мађарска, Пољска, Чешка, Словачка, Словенија, Кипар, Малта, Естонија, Летонија и Литванија. То је било највеће проширење ЕУ од оснивања 1957. године.

2009 - Првомајки маршеви у Немачкој, Турској и Грчкој претворили су се у сукобе с полицијом, док су хиљаде људи на улицама Француске и Шпаније протестовали против социјалне политике у условима глобалне економске кризе.

2011 - Поглавар Римокатоличке цркве Бенедикт XVI је на тргу Светог Петра пред више од милион људи прогласио за блаженог свог претходника Јована Павла Другог.

2011 - Најмлађи син либијског вође , Саиф ал-Араб и његово троје деце је погинуло у НАТО бомбардовању куће Муамера Гадафија који том приликом није повређен.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер