уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Стрељан Драгутин Димитријевић Апис; Краљ Милан потписао "Тајну конвенцију" са Аустро-Угарском; Црногорци 1877. код Спужа потукли турску војску; Потписана повеља о оснивању УН
Хроника

На данашњи дан: Стрељан Драгутин Димитријевић Апис; Краљ Милан потписао "Тајну конвенцију" са Аустро-Угарском; Црногорци 1877. код Спужа потукли турску војску; Потписана повеља о оснивању УН

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јун 2017.

1917 - На Солунском пољу су стрељани генералштабни пуковник српске војске Драгутин Димитријевић Апис и мајори Љубо Вуловић и Раде Малобабић, који су пред војним судом осуђени на казну смрти због наводног планирања атентата на регента Александра Карађорђевића.

1881 - Српски кнез Милан Обреновић закључио је са Аустро-Угарском "Тајну конвенцију" којом се Србија обавезала да ће престати са агитацијом у Босни и Херцеговини и да неће закључити ниједан међународни споразум супротан интересима Беча. За узврат је добио подршку у проглашењу краљевине и независност Српске православне цркве од Цариградске патријаршије.

1541 - У борби за власт шпанских конквистадора, у Лими је убијен освајач Перуа и оснивач града Лима (1535) Франсиско Писаро.

1690 - У Београду, на Калемегдану, одржан је велики српски народно-црквени сабор на којем је одлучено да се прихвати позив аустријског цара Леополда на заједничку борбу против Турака, али са територије Угарске.

1810 - Умро је француски проналазач Жозеф Мишел Монголфје који је с братом Жаком Етјеном 1783. конструисао први ваздушни балон напуњен загрејаним ваздухом.

1836 - Умро је француски официр Клод Жозеф Руже де Лил који је 1792. написао речи и компоновао француску химну "Марсељеза".

1843 - Хонгконг је проглашен британском краљевском колонијом, са Хенријем Потинџером као првим гувернером.

1856 - Умро је немачки филозоф Макс Штирнер, поборник и теоретичар анархизма. Његово главно дело, "Једини и његова својина" (1845), изазвало је оштре полемике и једно време је било забрањено ("Историја реакције", "Мањи списи").

1858 - Потписивањем мировног уговора у Тјенцину завршен је британско-кинески рат. Кина се уговором обавезала да отвори нове луке за европску трговину и да легализује увоз опијума.

1869 - Рођен је српски геолог и палеонтолог руског порекла Владимир Димитријевич Ласкарев, један од најбољих познавалаца терцијара и квартара. Бавио се истраживањем неогена и квартара и фосилне фауне у Србији.

1867 - Са Београдске тврђаве је скинута турска застава, која се четири века вијорила над градом. Три месеца раније Турци су предали кључеве Београда кнезу Михаилу Обреновићу, али је на Београдској тврђави поред српске остала турска застава.

1877 - У ослободилачком рату Србије и Црне Горе против Турске (1876-78) Црногорци су код Спужа потукли турску војску коју је предводио заповедник Скадра Сулејман паша.

1892 - Рођена је америчка књижевница Перл Бак која је у својим романима описала живот у Кини где је одрасла као кћерка мисионара ("Павиљон жена", "Добра земља", "Исток-Запад"). Нобелову награду за књижевност добила је 1938. године.

1898 - Рођен је немачки конструктор авиона и индустријалац Вилхелм Месершмит који је направио први авион на свету са брзином лета од 1.000 километара на сат (1941).

1905 - Умро је српски писац Јанко Веселиновић, аутор романа "Хајдук Станко" са тематиком из Првог српског устанка и приповедака и романа о сеоском животу ("Слике из сеоског живота", "Сељанка").

1906 - У француском граду Ле Ман одржана је прва аутомобилска Гран при трка.

1941 - Финска се придружила Немачкој у Другом светском рату и објавила рат СССР-у у којем је учествовала три године.

1945 - У Сан Франциску су представници 50 земаља, укључујући Југославију, потписали Повељу о оснивању УН, која је ступила на снагу 24. октобра.

1960 - Бивша француска колонија Мадагаскар стекла је независност као Малгашка Република; британски протекторат Сомалиленд постао је независна држава, а 1. јула се ујединио с Италијанском Сомалијом под називом Сомалија.

1970 - Александар Дубчек, лидер чехословачког реформистичког покрета ("прашко пролеће"), искључен је из Комунистичке партије Чехословачке.

1977 - Афричка држава Џибути стекла је независност после 117 година француске владавине.

1977 - Амерички певач Елвис Присли одржао је свој последњи концерт у Индијанаполису. Умро је два месеца касније.

1992 - Током рата у Босни генерални секретар УН Бутрос Бутрос-Гали позвао је босанске Србе да у року од 48 сати зауставе офанзиву на Сарајево, а босанске Муслимане да деблокирају сарајевски аеродром.

2000 - Научници из 18 земаља декодирали су 85 одсто људског генома, чиме је отворена нова ера у људској медицини. У научним круговима у свету оцењено је да дешифровање људског генома представља највеће откриће у историји човечанства.

2001 - Представници седам земаља Балкана (СРЈ, БиХ, Албаније Бугарске, Хрватске, Македоније и Румуније) потписали су, у оквиру Пакта за стабилност југоисточне Европе, Меморандум о разумевању о слободној трговини. БиХ, СРЈ и Хрватска потписале су споразум којим се обавезују да реше проблем 1,2 милиона избеглих и расељених лица током ратова у бившој СФРЈ (1991-95).

2004 - После 14 година прекида, у хрватски град Сплит стигао је први воз из Београда.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер