субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан склопљен Једренски мир, Јапан потписао капитулацију у II светском рату, проглашена Демократска Република Вијетнам
Хроника

На данашњи дан склопљен Једренски мир, Јапан потписао капитулацију у II светском рату, проглашена Демократска Република Вијетнам

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. септембар 2017.

На данашњи дан 1829. године склопљен је Једренски мир између Русије и Отоманског царства, којим су се Турци обавезали да Србији врате шест нахија ослобођених у Првом српском устанку и да признају аутономију Грчке. Србији је Једренски мир осигурао међународни положај и обезбедио самоуправу.

31. године п.н.е. – У великој поморској бици код Акцијума у Јонском мору Октавијан је победио флоту римског војсковође Марка Антонија и египатске краљице Клеопатре.

1666. – Четвородневни пожар готово уништио Лондон. Страдале су многе грађевине међу којима и катедрала Светог Павла.

1752. – На основу одлуке Парламента, у Великој Британији и њеним колонијама је Јулијански календар замењен Грегоријанским. Други септембар био је последњи дан по Јулијанском календару.

1807. – Британска морнарица је бомбардовала Копенхаген да би спречила Наполеона Бонапарту да против Британаца употреби данску флоту.

1838. – Рођена је хавајска краљица Лилиуокалани, последњи суверен Хаваја, од 1891. до 1893, пре него су та пацифичка острва 1898. године анектирале САД.

1866.– На Криту је избила побуна против Турака и проглашено је укидање турске власти и уједињење са Грчком, али је аутономија успостављена тек 1897. године уз интервенцију европских сила, а Лондонским споразумом 1913. године Крит је постао део Грчке.

1872. – У Хагу је почео Пети конгрес Прве интернационале на којем је одлучено да се седиште Интернационале премести у САД где су постојали услови за легално деловање. Због фракцијских борби, на конференцији у Филаделфији 15. јула 1876. године, донета је одлука о распуштању те прве масовне међународне организације радничке класе, основане 1864. у Лондону.

1898. – У бици код Омдурмана англо-египатске трупе под командом Хорација Киченера победиле су војску махдиста, после чега су Британци заузели све стратешке кључне положаје у Судану.

1910. – Умро је француски сликар Анри Русо, зван “Цариник”, један од најпознатијих сликара-наиваца. Његово сликарство постало је цењено тек након његове смрти, када је настала права јагма за његовим сликама које су доспеле и у Лувр и друге велике светске збирке.

1930. – Авионом “Знак питања” француски пилоти Диедон Кост и Морис Белонт завршили су први непрекидни лет између Европе и САД.

1937. – Умро је француски историчар и педагог Пјер де Кубертен, инспиратор и оснивач модерних Олимпијских игара које су први пут одржане у Атини 1896. године. Основао је Међународни олимпијски комитет, Олимпијски музеј и Олимпијски институт у Лозани.

1945. – Проглашена је Демократска Република Вијетнам са председником Хо Ши Мином.

1945. – На палуби америчког ратног брода “Мисури” у Токијском заливу, Јапанци су званично потписали безусловну капитулацију у Другом светском рату.

1973. – Умро је британски писац Џон Роналд Руел Толкин аутор трилогије “Господар прстенова” и романа “Хобит”.

1989. – Током демонстрација против апартхејда у Кејптауну, у Јужној Африци, полиција је ухапсила више од 400 демонстраната.

1996. – Влада Филипина је потписала мировни уговор са муслиманским побуњеницима, после 24-годишњег грађанског рата на јужном острву Минданао, током којег је погинуло 125.000 људи.

1996. – Лидери три опозиционе партије Српског покрета обнове, Демократске странке и Грађанског савеза Србије, потписали су у Београду споразум о формирању коалиције “Заједно” која је победила на локалним изборима у новембру, чиме је уздрмана до тада неприкосновена власт Слободана Милошевића.

2001. – На Кипру је умро јужноафрички кардиолог Кристијан Бернар који је 1967. извршио прво успешно пресађивање срца.

2013. – Умро је један од најцењенијих писаца научне фантастике Фредерик Пол чији је роман "The Space Merchant"  (Свемирски трговци) увео појам 3Д. Од низа романа које је написао, познатији су још и класик “Капија” и “Човек плус”. Добитник је бројних награда у свету научне фантастике.

2014. – Умро је некадашњи министар иностраних послова СФРЈ, југословенски и српски функционер и публициста Мирко Тепавац.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер