четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Ромул основао Рим,умрли Јован Ђорђевић, Пеко Павловић и Марк Твен, у агресији НАТО бомбардована зграда негдашњег ЦК СКЈ (Пословни центар"Ушће")
Хроника

На данашњи дан: Ромул основао Рим,умрли Јован Ђорђевић, Пеко Павловић и Марк Твен, у агресији НАТО бомбардована зграда негдашњег ЦК СКЈ (Пословни центар"Ушће")

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. април 2015.

На данашњи дан 1999  током агресије НАТО-а на Србију (СРЈ) бомбардована је зграда негдашњег Централног комитета СКЈ (Пословни центар"Ушће") у Новом Београду и Жежељев мост на Дунаву у Новом Саду, а други пут је нападнут мост на Дунаву код Бешке који је онеспособљен, чиме је прекинут саобраћај на аутопуту Е-75 између Београда и српско-мађарске границе.

Данас је уторак, 21. април, 111. дан 2015. До краја године има 254 дана.

753 п. н. е. - Ромул је - према историчару Марку Теренцију Варону ( И век пре.н.е.) - основао Рим.

1142 - Умро је француски филозоф и теолог Пјер Абелар, познат по трагичној љубави према Елоизи - њихова љубавна писма (епистолае) спадају у бисере светске литературе. Забрањена љубав, пошто је она била његова ученица, свирепо је окончана кастрирањем Абелара, који се потом - као и Елоиза - повукао у манастир. Попут већине филозофа тог времена решавао је тзв. проблем универзалија, а његови теолошки погледи осуђени су на синодима у Соасону 1121. и Сансу 1141. Као заступник лаичке науке и античке филозофије, веровао је у људски разум и порицао црквене догме. Дела: "Дијалектика", "Теологија, Етика или Познај самог себе", "О божанском јединству и тројству", "Историја недаћа".

1509 - Умро је енглески краљ Хенри VII, оснивач династије Тјудор. Његовим доласком на престо 1485. окончан је четрдесетогодишњи "Рат двеју ружа" - назван тако јер је династија Ланкастер, с којом је Хенри VII био у сродству, имала у грбу црвену, а династија Јорк белу ружу. Престо је осигурао победом у бици код Босворта 1485. у којој је погинуо краљ Ричард III, а 1486. је ујединио куће Ланкастер и Јорк оженивши се Елизабетом, сестром Ричарда III.

1699 - Умро је француски писац Жан Расин, истакнути представник класицизма, који је до савршенства довео француску трагедију, упростио радњу и инсистирао на психолошкој анализи људских, нарочито љубавних страсти. Писао је веома мелодичним стихом. Дела: трагедије "Андромаха", "Федра", "Британикус", "Берениса", "Митридат", "Аталија", комедија "Парничари".

1816 - Рођена је енглеска књижевница ирског порекла Шарлота Бронте, која се прославила већ првим романом "Џејн Ејр".С млађим сестрама Емилијом и Аном написала је збирку песама. Остала дела: "Вилета", "Професор и Ема".

1828 - Рођен је француски теоретичар уметности и филозоф Иполит Тен, који је настојао да унесе позитивистичке методе у изучавање литературе, уметности и друштва. Заступао је претежно детерминистичка схватања историје и уметности и сматрао да појединац, изразито одређен једном "преовлађујућом особином", трпи јак утицај "расе", "средине" и "тренутка". Као филозоф бавио се проблемима сазнања, а као историчар је истраживао корене декаденције у Француској. Дела: "Историја енглеске књижевности", "Филозофија уметности", "О интелигенцији", "Постанак савремене Француске".

1836 - Тексашани су поразили Мексиканце код Сан Хасинта, што је омогућило независност Тексаса, који је 1845. ушао у састав САД.

1856 - Аустралија је прва у свету увела осмочасовни радни дан.

1882 - У Народном позоришту у Београду изведена је прва српска оперета "Врачара" Даворина Јенка, аутора музике за српску химну "Боже правде". Текст химне дело је Јована Ђорђевића, познатог интелектуалца, класичара, драмског писца.

1900 - Умро је српски књижевник Јован Ђорђевић, велики културни и национални радник. Студирао је филозофију и медицину у Пешти. Бавио се публицистиком и новинарством, уређивао је "Српски дневник". Био је секретар Матице српске и уредник "Летописа". Оснивач је Српског народног позоришта у Новом Саду и један од оснивача Народног позоришта у Београду и његов управник. Био је професор историје на Великој школи у Београду, лични учитељ краља Александра Обреновића, накратко и министар просвете. Објавио је "Општу историју" и више превода, посебно драмских текстова. Аутор је драмског дела "Маркова сабља" чији је, између осталог, саставни део и песма "Боже правде" која је постала химна Србије (1872). Музику за химну компоновао је српски композитор Даворин Јенко. Остала дела: "Радња Благовештенског сабора" (био је посланик на сабору 1861.) "Латинско-српски речник", путописи, успомене (по периодици - "Летопис", "Јавор").

1903 - Умро је српски војвода Пеко Павловић, један од првих официра кнеза Данила И Петровића. Током устанка у Херцеговини 1875. предводио је хиљаду добровољаца и организовао је устаничку војску. Европска штампа, која је опширно писала о устанку, посебно је истицала његово врсно командовање које је Турцима нанело озбиљне губитке. Због сукоба с кнезом Николом И Петровићем, који му је одузео команду над устаницима, извесно време боравио је у емиграцији.

1910 - Умро је амерички писац Марк Твен. Право име било му је Семјуел Ленгхорн Клеменс. Један је од највећих хумориста светске књижевности. У романима "Пустоловине Тома Сојера", "Живот на Мисисипију", "Пустоловине Хаклбери Фина", "Живот на двору краља Артура", којима је стекао светску славу, приказао је јединствене животне ситуације и аутентичан амерички стил и говор.

1915 - Рођен је амерички филмски глумац мексичког порекла Ентони Рудолф Оаксака Квин, сјајан тумач изразитих карактера, снажне индивидуалности. Филмови: "Парола", "Вива Запата", "Црно злато", "Улица", "Жудња за животом" (Оскар), "Грк Зорба", "Топови са Наварона", "Последњи ратник", "Наследство Ферамонте".

1918 - У ваздушној борби погинуо је немачки пилот Манфред фон Рихтхофен, познат као "Црвени барон", најславнији немачки авијатичар у Првом светском рату. Током рата оборио је више од 80 непријатељских авиона.

1926 - Рођена је британска принцеза Елизабет Александра Мери, од 1952. британска краљица Елизабета II .

1941 - Шефови дипломатија Немачке и Италије Јоаким фон Рибентроп и гроф Галеацо Ћано договорили су се у Другом светском рату о подели Југославије на немачку и италијанску зону.

1945 - Совјетска армија је у Другом светском рату ушла у предграђа Берлина, пробивши линију одбране немачких снага.

1946 - Умро је енглески економиста Џон Мајнард Кејнз, најзначајнији макроекономиста 20. века, који је показао да тржишни механизам не ствара аутоматски пуну запосленост и да је неопходна интервенција државе ради извлачења из незапослености и криза. Делом "Општа теорија запослености, камате и новца" уздрмао је традиционалну економску теорију. Остала дела: "Економска последица мира", "Расправа о новцу", "Ревизија мировног уговора", "Трактат о новчаној реформи", "Средства ка просперитету".

1960 - Главни град Бразила премештен је из Рио де Жанеира у новосаграђену Бразилију. Пре Рија престоница Бразила био је Сан Себастијан (Баија).

1967 - Војним ударом у Атини успостављен је десничарски режим грчких пуковника.

1971 - Умро је хаићански председник Франсоа "Папа Док"

Дивалије, који је диктаторски владао Хаитијем од 1957. до смрти. Уз помоћ војске 1964. прогласио се доживотним председником, а сина Жана Клода Дивалијеа одредио је за наследника. Творац је гангстерске милиције познате као "Тонтон Макут", познате по терору.

1984 - У руднику "Рембас-Застава" у Ресавици у несрећи су погинула 33 рудара.

1987 - У експлозији коју су терористи подметнули у Коломбу, главном граду Шри Ланке, погинуло је најмање 150 људи.

1993 - Врховни суд Боливије је на 30 година робије осудио бившег диктатора Луиса Гарсију Месу, под оптужбом за убиства, пљачку, преваре и кршење устава.

1995 - На инсистирање САД и Немачке, чему се противила Русија, која се с Кином уздржала од гласања, Савет безбедности УН продужио је делимичну суспензију санкција против Савезне Републике Југославије у спорту, култури, авионском и речном саобраћају за 75 дана, скративши ранији рок од 100 дана.

1996 - Коалиција левог центра "Маслиново дрво" добила је парламентарне изборе, што је била прва победа левице у Италији од Другог светског рата.

1997 - Први кинески војници ушли су у Хонгконг (британски колонијални назив био је Викторија), у оквиру припрема за прелазак под власт Пекинга 1. јула 1997.

1999 - У нападу авијације НАТО са осам пројектила је разорено "Мајино насеље" код Ђаковице и убијено најмање 10 избеглица, укључујући трогодишњег Марка Ивановића и седмогодишњег Ивана Иванчића. У насељу смештеном у зградама бивше пољопривредне задруге живело је 98 српских цивила избеглих из Хрватске и 22 из Босне и Херцеговине.

1999 - Војни суд у Пиреју осудио је на две и по године затвора, условно на три године, потпоручника Ратне морнарице Грчке Мариноса Рицудиса зато што је одбио да исплови у Јадран на разарачу "Темистокле", који је као део снага НАТО учествовао у агресији на Србију (СРЈ). Оптужени се правдао да као православни хришћанин не може да учествује у нападу на један православни народ.

2004 - У серији самоубилачких бомбашких напада на полицијске станице у Басри на југу Ирака погинуле су 73 особе.

2006 - Погинуо је амерички пилот Скот Кросфилд који је први летео двоструком брзином звука. Пробни пилот Кросфилд је погинуо када се његов авион једномоторац срушио у америчкој савезној држави Џорџија. Ушао је у историју аеронаутике 20. новембра 1953. године када је на авиону Д-558-ИИ развио брзину од два маха, односно 2.124 километра на час.

2007 - Најмање 73 становника Сомалије, већином цивила, погинуло је у сукобу између снага Етиопије и Сомалије против исламских побуњеника у Могадишу, већим делом у кварту Ал Бараках.

Етиопске снаге су у децембру 2006. ушле у Сомалију како би помогле привременој влади у борби против снага "Уније шеријатских судова".

2010 - Умро је Хуан Антонио Самаран, дугогодишњи председник Међународног олимпијског комитета (МОК). На челу МОК-а налазио се 1980. до 2001.

2010 - Свечано је отворен обновљени Авалски торањ, својеврсни симбол Београда, срушен током НАТО бомбардовања Србије(СРЈ) крајем априла 1999. Авалски торањ висок је 204,5 метара, што значи да је за метар виши него стара верзија торња отворена 1965. године.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер