субота, 09. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођени Надежда Петровић и Лучано Павароти, умрли Роберт Едвард Ли и Анатол Франс, Колумбо открио Америку, "Марш на Дрину" 1918. први пут се чуо на улицама ослобођеног Ниша
Хроника

На данашњи дан: Рођени Надежда Петровић и Лучано Павароти, умрли Роберт Едвард Ли и Анатол Франс, Колумбо открио Америку, "Марш на Дрину" 1918. први пут се чуо на улицама ослобођеног Ниша

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. октобар 2015.

На данашњи дан 1918 "Марш на Дрину" српског композитора Станислава Биничког је први пут одјекнуо улицама Ниша, тек ослобођеног у Првом светском рату. Уз звуке марша победоносно је корачала Дринска дивизија српске војске.


1873. године рођена је српска сликарка Надежда Петровић, професор сликарства и суоснивач "Кола српских сестара" (с Браниславом Нушићем). Сликарство је студирала у Минхену и Паризу, а прву самосталну изложбу је приредила 1900. Њена дела носе снажан, оригиналан израз и изванредно богатство боја. Сачувано је око 200 њених дела, а поједине слике ("Ресник", "Аутопортрет", "Нотр Дам", "Булоњска шума") су равне радовима врхунских европских мајстора тог времена.

Њено дело обухвата распон од пленеризма до снажног реализма прожетог експресионизмом. У Србији свог доба она се најснажније везала за модерну уметност и антиципирала њен даљи развој. Рођена је у породици у којој су две сестре постале сликарке, једна музичар, а најмлађи брат Растко писац. Умрла је од тифуса 1915. у ваљевској болници, где је као добровољна болничарка неговала рањене српске војнике.

Данас је понедељак, 12. октобар. До краја године има 80 дана.

1492 - Шпански морепловац Кристифор Колумбо је открио Америку, искрцавши се на острвце Гванахани - он му је дао име Сан Салвадор - у саставу Бахамских острва, након 33 дана пловидбе Атлантским океаном од Канарских острва.

1518 - Немачки верски реформатор Мартин Лутер, оптужен за јерес, сазвао је скупштину града Аугзбурга и у теолошкој расправи с кардиналом Томазом де Виом, познатим као Кајетан, одбио је настојање врхова римске цркве да одустане од свог учења.

1870 - Умро је амерички генерал Роберт Едвард Ли, командант армије Вирџиније и војске Конфедерације (Југ) у грађанском рату у САД од 1861. до 1865, најспособнији војсковођа тог рата. Предводећи јужњачке трупе, победио је војску Севера у биткама код Ричмонда и Фредериксбурга 1862. и код Чанселорсвила 1863. али је суочен с неупоредиво надмоћијом армијом Севера морао да капитулира 9. априла 1865.

1897 - У Београд су из Беча пренети посмртни остаци српског језичког реформатора Вука Стефановића Караџића и сахрањени у порти Саборне цркве.

1924 - Умро је француски писац Анатол Франс, члан Француске академије и добитник Нобелове награде за књижевност 1921. Изванредан стилиста, извргавао је оштрој сатири француско друштво у време Треће републике и иступао против милитаризма и шовинизма, разобличавајући корумпираност државних званичника и штампе, што му је донело назив "бунтовног академика". Дела: збирка песама "Златне песме", романи "Злочин Силвестра Бонара", "Савремена историја", "Црвени крин", "Богови су жедни", "Побуна анђела", "Таида", "Епикуров врт", "Мишљења опата Жерома Коањара", "Острво пингвина", "Печењарница краљице Педок", "Живот у цвећу".

1934 - Малолетни Петар II Карађорђевић је проглашен краљем Југославије, три дана пошто је у Марсељу убијен његов отац Александар I, у атентату који су извели хрватски терористи - усташе.

1935 - Рођен је Лучано Павароти, италијански оперски певач. Један је од најзначајнијих тенора 20. века. Рођен је у породици музичара. Бавио се педагогијом и извесно време радио је као учитељ. Узимао је часове певања од 1956. код Арига Поле и Етора Кампољанија. Каријеру светске оперске звезде је започео 1961. улогом Роберта у опери "Боеми" Ђакома Пучинија. Први јавни наступ ван Италије имао је у Београду. Био је познат и по хуманитарном раду, добитник је посебног признања од стране Високог комесаријата УН за избеглице.

1942 - У бици на пацифичком острву Гвадалканал Американци су у Другом светском рату поразили Јапанце и зауставили њихово надирање ка Аустралији.

1960 - Током дебате о колонијализму у Генералној скупштини УН, Никита Хрушчов совјетски лидер, је у љутњи, скинувши претходно ципелу, лупио њоме по столу више пута.

1964 - У орбиту око Земље је лансиран совјетски васионски брод "Васход 1", прва свемирска летилица с вишечланом посадом.

1968 - Афричка држава Екваторијална Гвинеја (до тада Шпанска Гвинеја) је стекла независност после 190 година шпанске колонијалне управе.

1968 - Предвођена пуковником Омаром Торихосом Ерером, Национална гарда Панаме је оборила председника Арнулфа Аријаса Мадрида.

1969 - Лансиран је совјетски васионски брод "Сојуз 7" с трочланом посадом, који се потом спојио са "Сојузом 6" у којем су се налазила два члана посаде.

1976 - Премијер Кине Хуа Гуофенг је постао шеф владајуће Комунистичке партије.

1978 - У Вашингтону су почели мировни преговори Израела и Египта уз учесће председника САД Џимија Картера.

1983 - Бивши јапански председник владе Какуеи Танака је осуђен на четири године затвора због умешаности у аферу подмићивања "Локид".

1984 - У експлозији бомбе коју су подметнули терористи Ирске републиканске армије у "Гранд хотел" у енглеском граду Брајтон, где је одржавана годишња конференција британских конзервативаца, погинуло је пет људи.

1990 - Исламски терористи на мотоциклима у Каиру су из заседе убили председника египатске скупштине Рифата Махџуба и тројицу његових телохранитеља.

1992 - У Каиру је погинуло више од 550 људи у земљотресу чији је епицентар био недалеко од великих пирамида у Гизи.

1996 - Умро је француски тенисер Рене Лакост - оснивач компаније за производњу спортске опреме с препознатљивим "крокодилчићем" као заштитним знаком - последњи од француска "четири мускетира" који су доминирали светским тенисом двадесетих година 20. века.

1999 - Генерал Первез Мушараф је војним ударом оборио владу пакистанског председника владе Наваза Шарифа, распустио скупштину Пакистана и завео ванредно стање.

2000 - Исламски терористи су у јеменској луци Аден ударили бродићем напуњеним експлозивом амерички разарач "Кол", усмртивши 17 и ранивши више десетина америчких морнара.

2002 - У експлозији две подметнуте бомбе у летовалишту "Кута бич" на индонежанском оству Бали погинуле су 202 особе а повређено је више од 300 људи. Већина жртава били су туристи, углавном из Аустралије, Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Шведске.

2006 - Турски писац Орхан Памук добио је Нобелову награду за књижевност.

2011 - Европски комесар за проширење Штефан Филе препоручио је да се Србији додели статус кандидата за чланство у ЕУ.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер