четвртак, 14. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођени Александар Бородин, Огист Роден и Нађа Команечи, Краљевина СХС 1920. потписала Рапалски споразум, почео 1956. са радом Атеље 212, Александар Солжењицин избачен из Савеза совјетских писаца
Хроника

На данашњи дан: Рођени Александар Бородин, Огист Роден и Нађа Команечи, Краљевина СХС 1920. потписала Рапалски споразум, почео 1956. са радом Атеље 212, Александар Солжењицин избачен из Савеза совјетских писаца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. новембар 2015.

На данашњи дан 1956. почело је са радом београдско позоришт Атеље 212. 

У адаптираном делу зграде "Борбе" (изворно зграда листа "Време") београдско позориште "Атеље 212" почело је с радом, извођењем Гетеовог "Фауста" у режији Мире Траиловић. Жеља је била да се направи театар у коме ће се приказивати комади, авангардни у односу на остала позоришта.

На данашњи дан 1920. године под притиском Британије и Француске, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца потписала је Рапалски споразум којим је одређено да Истра, Јулијска крајина, Задар и острва Црес, Лошињ, Ластово и Палагружа јесу италијанска територија.

Године 1924. Италија је анектирала и Фиуме (данас Ријека) до тада слободни град.

Данас је четвртак, 12. новембар. До краја године има 49 дана.

1554 - Парламент Енглеске поново је одобрио исповедање римокатолицизма.

1812 - На залеђеној реци Березини од руске топовске паљбе и у јуришима козака погинуло је око 25.000 војника разбијене армије француског цара Наполеона И која се повлачила из Москве. После дебакла на Березини, Наполеон је побегао с малом пратњом у Париз уз обећање да ће подићи нову армију од 300.000 људи, али је пораз у Русији био почетак краја његове империје.

1833 - Рођен је руски композитор Александар Порфиријевич Бородин, припадник неформалне музичке групе "Велика петорица" и утемељивач руске симфонијске и камерне музике. По образовању био је лекар и хемичар и радио је као универзитетски професор. Као дечак свирао је флауту и клавир, касније и виолончело. Инспирисао се руском народном музиком, народним причама, легендама и источњачким фолклором. Дела: опера "Кнез Игор", симфонија бр. 2 ("Багатирска симфонија"), симфонијска слика "У средњој Азији".

1839 - Донет је Војни закон којим је, између осталог, одређен систем безбедности војске тадашње Кнежевине Србије. Датум доношења овог закона прихваћен је као Дан Војнобезбедносне агенције Војске Србије.

1840 - Рођен је француски вајар Огист Роден, један од највећих уметника краја 19. и почетка 20. века, чије је дело објединило романтичарски дух и модерне тежње и пресудно је утицало на европско вајарство. Скулптуре: "Мислилац", "Пољубац", "Балзак", "Грађани Калеа", "Врата пакла", "Вечни идол", "Пролеће", "Човек сломљеног носа", бисте, актови.

1866 - Рођен је кинески револуционар и државник Сун Јат Сен, први председник Кине након рушења монархије. Борбу за стварање републике је почео 1894. а 1905. је основао Савезну лигу (Тун-мен-хој) из које је 1912. настала странка Куоминтанг. Савезна лига је 1911. повела револуцију у којој је збачена династија Манџу и проглашена република чији је председник постао Сун. Први конгрес Куоминтанга прихватио је 1924. његова програмска начела: За национално ослобођење Кине потребна је подршка Совјетског Савеза, демократија није могућа без сарадње с комунистима, а благостање народа без побољшања услова живота најширих слојева. После његове смрти 1925. прокомунистичка линија је напушстена и вођство странке је преузело десно крило Чанг Кај Шека.

1912 - Шпанског председника владе Хосеа Каналехаса убио је анархиста Мануел Пардинас, који је потом извршио самоубиство.

1912 - Спасилачка екипа пронашла је на Антарктику посмртне остатке енглеског поларног истраживача капетана Роберта Скота и његових пратилаца. Претпоставља се да су он и чланови његове експедиције умрли у марту 1912. при повратку с Јужног пола.

1918 - Проглашена је прва аустријска република, дан после капитулације Немачке у Првом светском рату и абдикације цара Карла I - последњег владара из куће Хабзбург.

1919 - Енглески пилоти Рос и Кејт Смит полетели су из Хаунслоуа код Лондона на први лет од Велике Британије до Аустралије. Њих двоје је у аустралијски град Дарвин слетело 13. децембра 1919.

1927 - Лав Троцки је, под оптужбом да се борио за власт после смрти Лењина, искључен из владајуће бољшевичке партије, а Стаљин је постао неприкосновени лидер Совјетске државе. Из земље је протеран 1929. а 1940. је убијен у Мексику.

1929 - Рођена је америчка филмска глумица Грејс Кели, која је после удаје 1956. за кнеза од Монака Ренијеа III из куће Грималди, постала владарка Монака. Филмови: "Тачно у подне", "Провинцијалка" (Оскар), "Позови М ради убиства", "Високо друштво", "Дворишни прозор".

1933 - Национал-социјалистичка радничка партија Адолфа Хитлера добила је изборе и преузела власт у Немачкој.

1937 - Јапанци су окупирали кинески град Шангај.

1941 - Совјетска армија је у Другом светском рату зауставила надирање немачких снага према Москви.

1942 - Британска Осма армија генерала Бернарда Монтгомерија поново је у Другом светском рату заузела Тобрук у Либији, заробивши најмање 30.000 немачких и италијанских војника, и наставила да преко Сахаре гони разбијени Афрички корпус немачког генерала Ервина Ромела.

1944 - У фјорду Тромзо на северу Норвешке савезници су у Другом светском рату потопили "Тирпиц", последњи велики ратни брод Немачке.

1948 - На смрт су због ратних злочина осуђени бивши председник владе генерал Хидеки Тођо и још шест јапанских званичника у Другом светском рату.

1956 - Нови мађарски лидер Јанош Кадар одбио је улазак посматрача Уједињених нација у Мађарску.

1961 - Рођена је румунска гимнастичарка Нађа Команечи, која је за извођење једне вежбе на Олимпијским играма у Монтреалу 1976. прва у историји гимнастике, добила највишу могућу оцену 10.

1969 - Руски писац Александар Солжењицин избачен је из Савеза совјетских писаца, с образложењем да је његово понашање "антидруштвено".

1970 - Снажан циклон и високи таласи усмртили су најмање 200.000 људи у Источном Пакистану (садашњи Бангладеш).

1974 - Због политике апартхејда, Јужна Африка је суспендована из Генералне скупштине УН.

1977 - У затворској ћелији је извршила самоубиство Ингрид Шуберт, један од оснивача западнонемачке комунистичке терористичке групе "Бадер-Мајнхоф".

1981 - Амерички спејс-шатл "Колумбија" је други пут полетео у орбиту око Земље, поставши прво свемирско возило које је употребљено више од једном.

1982 - Јуриј Андропов изабран је за генералног секретара Централног комитета Комунистичке партије Совјетског Савеза, дан после смрти Леонида Брежњева.

1989 - Умрла је шпанска револуционарка Долорес Ибарури, названа Ла Пасионарија, председница Комунистичке партије Шпаније, једно од најславнијих имена Шпанског грађанског рата. Приписана јој је парола "Но пасаран" (неће проћи) - парола која је настала приликом напада на Мадрид од стране франкиста. После пада Републике провела је 38 година у иностранству, највише у Совјетском Савезу. Вратила се у своју земљу 1977. и постала члан кортеса (шпанска скупштина).

1990 - Принц Акихито крунисан је за цара (микадо) Јапана.

1991 - У Источном Тимору је дошло до сукоба индонежанске војске и побуњеника - сепаратиста, при чему је било десетине жртава. До 1951. Источни Тимор био је португалска колонија, потом прекоморска провинција којој је бивша метропола 1973. дала аутономију, а 1974. право на самоопредељење, што је потврдила и Генерална скупштина УН. Индонезија је Источни Тимор припојила у децембру 1975. а независност му је призната 2002.

1995 - У Ердуту и Загребу потписан је споразум о Сремско-барањској области, којим је предвиђен једногодишњи прелазни период под међународном управом, с могућношћу продужења за још 12 месеци.

1996 - У судару, изнад Индије, два путничка авиона из Сауди Арабије и Казахстана погинуло је 349 људи.

1999 - У земљотресу у Турској, с епицентром код града Душче 170 километара источно од Истанбула, погинуло је најмање 550 људи.

1999 - На подручју планине Бајгора, 12 километара североисточно од Косовске Митровице, срушио се авион Светског програма УН за храну типа "АТР-42" и несрећу није преживео нико од 21 путника и три члана посаде.

2001 - Авион компаније "Америкен ерлајнз" типа "Ербас А 300" са 260 путника и чланова посаде срушио се непосредно после полетања на њујоршку четврт Квинс, што није преживео нико у летилици, а погинуло је и пет људи у разореним кућама.

2003 - У самоубилачком нападу исламских терориста у Насирији на југу Ирака, у експлозији камиона испред базе италијанске војне полиције погинуло је 19 Италијана и девет Ирачана.

2006 - Бомбаш самоубица убио је 35, а ранио 58 људи у регрутном центру ирачке полиције у Багдаду. Нападач је, опасан експлозивом успео да уђе у регрутни центар ирачке полиције, а затим је активирао експлозив.

2007 - Умро је амерички писац Ајра Левин, аутор чувеног романа "Розмарина беба". Левин је био писац трилера и хорор прича а писао је и за телевизију и за Бродвеј.На основу његових књига снимљено је више филмова као што су "Розмарина беба" са Миом Фароу, "Момци из Бразила" са Грегоријем Пеком и Лоренсом Оливијеом и "Сливер" са Шерон Стоун и Томом Беринџером у главним улогама.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер