четвртак, 14. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођена Марија Калас, умрли Хуго Клајн, Ернан Кортес и Маркиз де Сад, аустроугарска војска окупирала 1914. Београд, совјетски брод "Марс 3" слетео 1971. на Марс
Хроника

На данашњи дан: Рођена Марија Калас, умрли Хуго Клајн, Ернан Кортес и Маркиз де Сад, аустроугарска војска окупирала 1914. Београд, совјетски брод "Марс 3" слетео 1971. на Марс

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. децембар 2015.

На данашњи дан 1914. Аустроугарска војска окупирала је Београд у Првом светском рату, али је убрзо принуђена да га напусти после великог пораза који су јој српске трупе нанеле у Колубарској бици.

На данашњи дан 1981. године преминуо је Хуго Клајн, доктор медицине, редитељ, професор и шекспиролог. Хуго Клајн је рођен у Вуковару 30. септембра 1894. у хрватско-јеврејској породици, која је генерацијама живела у Хрватској. Основну и средњу школу завршио је у Вуковару. Ученик Сигмунда Фројда докторирао је медицину 1919. год. на Медицинском факултету у Бечу. Између два светска рата ради као лекар у Београду, те преводи и пише текстове из области психоанализе. Клајн је дао посебно оригинални допринос изучавању ратних неуроза својом студијом из 1945. године, "Ратна неуроза Југославена" (објављеном тек 1955. године, у издању Санитетске управе ЈНА).

Од 1945. год. постаје стални редитељ у Народном позоришту у Београду. Режирао у народним позориштима у Сарајеву, Нишу, Скопљу, Мостару, Бањалуци и Сплиту. Режирао низ позоришних представа („Хамлет“ Шекспира, „Шума“ Островског, „Господа Глембајеви“ Крлеже, „Побуна на Кејну“ Воука, „Живи леш“ Толстоја“) и телевизијских драма (као што је „Дневник Ане Франк 1959. год.)

Позоришни критичар, преводилац и познавалац Шекспирових дела, писац есеја и књига из области позоришта: „Основни проблеми режије“, „Шекспир и човештво“, „Појаве и проблеми савременог позоришта“ којима удара основе модерном и научно-аналитичком театру коме тежимо и данас.

Добитник награде Владе ФНРЈ за режију и Седмојулске награде за животно дело.

Педагошким радом на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду (садашњи Факултет драмских уметности) се бавио од 1949. год., као професор позоришне режије, а од 1949. 1952. је предавао и психологију.

Својом двадесетогодишњом праксом редитеља-аналитичара коју је пренео на своје ученике и преточио у своје дело „Основни проблеми режије“, др Хуго Клајн је утро пут многим генерацијама које и данас покушавају да га прате. Тако да и данас када говоримо о систему глуме и режије по коме се руководе уметничке школе у свету, говоримо о „Систему глуме“ Станиславског и „Основни проблеми режије“ др Хуга Клајна, који заједно чине основицу за образовање нових генерација уметника познатом као „Систем Клајн-Станиславски“.

Данас је среда, 2. децембар. До краја године има 29 дана.

1547 - Умро је шпански освајач Ернан Кортес, који је захваљујући ватреном оружју, непознатом домороцима, између 1519. и 1521. са само 700 војника освојио језгро данашњег Мексика уништењем царства Астека. Гувернер "Нове Шпаније" постао је 1522.

1804 - Наполеона Бонапарту за француског цара Наполеона I у Паризу крунисао је папа Пије VII у париској катедрали "Нотр Дам".

1805 - У бици код Аустерлица, познатој као "Битка трију царева", француска армија Наполеона I победила је руску и аустријску војску, које су изгубиле 70.000 од 95.000 људи с којима су започеле битку против 75.000 Наполеонових војника.

1814 - Умро је француски писац Донасјен Алфонс Франсоа де Сад, познат као Маркиз де Сад. Био је чувен по раскалашном животу и разним настраностима, па је од његовог презимена скован термин садизам. Мање је позната његова политичка улога, био је велики присталица револуције и крајње искључиви непријатељ хришћанства. Француски цар Наполеон I наредио је да га затворе у шарантонску болницу као душевно оболелог. Дела: романи "Јустина", "Жилијета", "120 дана Содоме".

1815 - Велика Британија је потписала уговор о миру с раџом од Непала.

1823 - Под геслом "Америка Американцима", председник САД Џејмс Монро објавио је "Монроову доктрину", којом се супротставио гушењу побуна у шпанским и португалским колонијама на америчком континенту. САД су на тај начин ставиле до знања европским силама да амерички континент сматрају својом зоном и да неће толерисати даље присуство колонијалних метропола из Европе.

1848 - Аустријски цар Фердинанд I Хабзбург абдицирао је у корист Франца Јозефа I.

1852 - Проглашено је друго француско царство с царем Наполеоном III.

1856 - Француска и Шпанија постигле су споразум о међусобним границама.

1859 - Рођен је француски сликар Жорж Сера, оснивач и главни представник школе поентилиста или дивизиониста. Наносио је на платно мноштво ситних тачака чистих боја спектра, које се у оку посматрача сливају у шаре и тонове. Најчешће је сликао пејзаже као и призоре из циркуса и са купалишта.

1859 - Обешен је амерички борац за укидање црначког ропства Џон Браун, који је у јужним америчким државама Канзас и Вирџинија предводио устанке против робовласника и државне управе која их је подржавала. Тешко рањеног у борби ухватила га је федерална војска и суд га је осудио на смрт.

1901 - Амерички проналазач Кинг Кемп Џилет патентирао је први ножић за бријање с двоструком оштрицом.

1918 - Умро је француски писац Едмон Ростан, песник и драматург. С великим успехом је оживео драматургију наслоњену на традиције барока. С виртуозношћу и раскошним духом, тананошћу али и заносом писао је комаде који су били догађај у француском позоришном животу. Био је члан Француске академије (бесмртних). Дела: драме "Сирано де Бержерак", "Романтичне душе", "Далека принцеза", "Орлић".

1923 - Рођена је грчка оперска певачица Марија Калас, један од највећих сопрана у историји опере. Право име било јој је Марија Сесилија Софија Ана Калогеропулос. Каријеру је започела 1947. и певала је с огромним успехом на највећим светским оперским сценама. Сугестивна глума и глас великог распона необичне боје и изузетне топлине, којим је с лакоћом савладавала и најтеже деонице, донели су јој светску славу.

1942 - У Чикагу је тим америчких нуклеарних физичара, окупљен око пројекта израде атомске бомбе, предвођен Енриком Фермијем, први пут демонстрирао нуклеарну ланчану фисију.

1943 - Одлуком Врховног штаба НОВ Југославије, на подручју Пљеваља је од војника италијанских дивизија "Венеција" и "Тауринензе" формирана италијанска партизанска дивизија "Гарибалди" под командом штаба Другог ударног корпуса НОВЈ.

1950 - Уједињене нације су се сагласиле да Еритреју, бившу италијанску колонију, уступе Етиопији.

1969 - Умро је Климент Јефремович Ворошилов, маршал Совјетског Савеза, бивши председник Президијума Врховног совјета, учесник револуција 1905. и Октобарске револуције 1917. У грађанском рату од 1918. до 1920. успешно је предводио војне акције, а од 1925. до 1940. био је совјетски министар одбране. У Другом светском рату командовао је јединицама Северозападног правца Лењинградског фронта. Од 1946. до 1953. био је заменик совјетског председника владе а потом после смрти Стаљина до 1960. председник Президијума Врховног совјета.

1971 - Совјетски васионски брод "Марс 3" слетео је на планету Марс.

1971 - Шест емирата у Персијском заливу - Абу Даби, Дубаи, Шарџа, Аџман, Ум ел Кајвајн и Фуџајра - основало је, на основу споразума склопљеног у јулу 1971. - Уједињене Арапске Емирате, којима се у фебруару 1972. придружио и емират Рас ел Кајма.

1972 - У пожару који је избио током музичког поп фестивала у јужнокорејском главном граду Сеулу, погинуло је најмање 50 људи.

1982 - Хирурзи предвођени др Вилијамом де Врисом уградили су на клиници Универзитета Јута у америчком граду Солт Лејк Сити прво вештачко срце у свету од полиуретана. Пацијент, пензионисани зубар Барни Кларк, живео је с тим срцем 112 дана.

1990 - После уједињења Немачке, коалиција канцелара Хелмута Кола надмоћно је добила прве свенемачке изборе од 1932.

1993 - Шефа медељинског картела дроге Пабла Ескобара убиле су колумбијске снаге безбедности, 16 месеци пошто је побегао из затвора.

1994 - Филипински ферибот с више од 600 путника потонуо је у заливу Маниле после судара с теретним бродом, при чему се удавило више од 140 људи.

1997 - Пакистански председник Фарук Легари приморан је на оставку после оштре борбе за превласт с председником владе Навазом Шарифом.

2000 - Председник Сирије Башар ел Асад одобрио је привредне реформе, укључујући омогућавање пословања приватних банака, чиме је после четири деценије окончан државни монопол у области банкарства.

2001 - У серији бомбашких напада исламских терориста у Јерусалиму и Хаифи убијено је 30 људи, а у знак одмазде већ наредног дана израелски борбени хеликоптери испалили су ракете на средиште палестинског вође Јасера Арафата у Рамали.

2001 - Банкротирала је седма највећа америчка компанија и водећи светски трговац струјом и гасом "Енрон". Колапс "Енрона" био је, до тада, највећи банкрот у историји САД.

2002 - Нови кентерберијски надбискуп, односно духовни вођа око 70 милиона англиканаца у свету, постао је Роуен Вилијамс, контроверзни промотер жена бискупа и права хомосексуалаца.

2004 - Снаге Европске уније (Еуфор) преузеле су од Сфора (под командом НАТО) контролу над свим операцијама у Босни и Херцеговини.

2006 - Део моста старог 150 година срушио се и пао на воз који је пролазио у области Багалпур, 110 километара источно од главног града Бихара - Патне, у Индији. Погинуло је 35 људи, а још 16 је заробљено у остацима воза на који се срушио стари мост.

2006 - У Багдаду, на пијаци у шиитском делу града, у три узастопне експлозије, погинула је најмање 51 особа, док је око 90 људи рањено.

2008 - Умро је Миливоје Петровић, првак Опере Народног позоришта у Београду. Певање је учио у средњој музичкој школи "Станковић" као и код чувених мајстора оперске уметности: Зденке Зикове, Злате Ђунђенац и Станоја Јанковића. Године 1964. постаје солиста Опере. Завршио је и Академију "Бенедето Марчело" у Венецији у класи знаменитог професора Бонинија. На сцени српског националног театра упамћен је по улогама Алфреда, Неморина, Ленског, Слепог гуслара, Макдафа.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер