субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођен је Милан Обреновић, Клод Дебиси и Денг Сјаопинг, умро Иван Сергејевич Тургењев, немачке трупе почеле опсаду Лењинграда
Хроника

На данашњи дан: Рођен је Милан Обреновић, Клод Дебиси и Денг Сјаопинг, умро Иван Сергејевич Тургењев, немачке трупе почеле опсаду Лењинграда

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. август 2017.

На данашњи дан 1854. рођен је Милан Обреновић, српски кнез (1872-82) и краљ (1882-89). За време његове владавине Србија је стекла међународно признање (на Берлинском конгресу 1878). У спољној политици ослањао се на Аустро-Угарску са којом је склопио Тајну конвенцију 1881. Запамћен је као аутократа, а за његову личност везани су бројни скандали по европским престоницама које је посећивао. 

1485 - У бици са трупама Хенрија VII код Босворта погинуо је енглески краљ из династије Јорк, Ричард ИИИ. Тиме је окончан "Рат двеју ружа", а Хенри VII постао је први краљ династије Тјудор. Ричард ИИИ је главни јунак истоимене Шекспирове трагедије.

1567 - Шпански војвода од Албе Фернандо Алварес де Толедо започео је, као војни намесник Холандије, владавину познату као "Албин терор", чиме је распламсао ослободилачки рат, окончан ослобађањем од Шпаније (1581) и потом оснивањем Холандије. 

1642 - У Енглеској је почео грађански рат између присталица круне и парламента, после изјаве краља Чарлса И Стјуарта да су чланови парламента издајници. Рат је окончан 1645. поразом краља, који је на основу пресуде револуционарног суда погубљен 1649. 

1859 - Због ратних неуспеха, финансијског слома и полицијског насиља у свим крајевима Хабсбуршке монархије, цар Франц Јозеф сменио је свемоћног министра унутрашњих послова Александра Баха, познатог по спровођењу апсолутистичке и централистичке политике ("Бахов апсолутизам"). 

1862 - Рођен је француски композитор Клод Дебиси, творац музичког импресионизма и један од утемељивача модерне музике ("Поподне једног фауна", "Ноктурно"). 

1864 - Потписана је Женевска конвенција о заштити рањеника за време трајања ратних дејстава, која је била увод у оснивање Међународног црвеног крста. 

1883 - У Паризу је умро руски писац Иван Сергејевич Тургењев, један од првих руских писаца чија су дела продрла на Запад. За живота је уживао много већи углед у француским него у руским књижевним круговима. Аутор је романа "Очеви и деца", "Ловачки записи", "Уочи нових дана", "Пролећне воде". 

1904 - Рођен је кинески државник Денг Сисијан, познат као Денг Сјаопинг, покретач привредних реформи и економског успона Кине крајем 20. века. На челу Кине био је од 1978, повукао се 1990. задржавши пресудан утицај на кинеску политику до смрти у јануару 1997. 

1910 - Јапан је анектирао Кореју након пет година протектората над том земљом. 

1914 - Аустро-Угарска је у Првом светском рату објавила рат Белгији. 

1941 - Немачке трупе су у Другом светском рату почеле опсаду Лењинграда. Битка за град је окончана у фебруару 1944. победом Црвене армије. Током опсаде погинуло је или умрло од глади 620.000 становника Лењинграда. 

1942 - Умро је руски балетски играч, кореограф и педагог Михаил Михајлович Фокин, који је новим изразом значајно утицао на реформу класичног балета у 20. веку. 

1958 - Умро је француски писац Роже Мартен ди Гар, добитник Нобелове награде за књижевност 1937. ("Жан Бороа", "Породица Тибо" (11 књига, објављених између 1922. и 1940). 

1971 - Председника Боливије генерала Хуана Хосеа Тореса Гонсалеса у војном удару оборио је пуковник Уго Бансер Суарес. 

1978 - Умро је председник Кеније Џомо Кенијата, један од најистакнутијих афричких бораца против колонијализма, председник Кенијског афричког савеза који је 1963. изборио независност земље од Велике Британије, затим премијер, а од 1964. шеф државе. 

1991 - Председник Совјетског Савеза Михаил Горбачов укинуо је ванредно стање и сменио чланове пучистичког комитета. Министар унутрашњих послова Борис Пуго извршио је самоубиство. Председник Русије Борис Јељцин добио је допунска пуномоћја од ванредне седнице Врховног Совјета Руске Федерације. 

1991 - Након што је 25. јуна Хрватска прогласила независност од југословенске федерације, председник Хрватске Фрањо Туђман упутио је писмени захтев Председништву СФР Југославије да се ЈНА повуче у касарне најкасније до 31. августа.

1995 - Парламент Етиопије је изабрао Негаса Гидаду за шефа државе под новим именом Савезна Демократска Република Етиопија. 

1996 - Конференција 61 државе у Женеви о разоружању окончана је неуспешно пошто је Индија блокирала споразум о свеобухватној забрани нуклеарних проба. 

2001 - Умро је британски астроном и математичар Фред Хојл, један од највећих научника 20. века. С Томасом Голдом и Херманом Бандијем поставио је теорију о константној густоћи свемира (стеадy-стате тхеорy, 1948). Поред научних дела намењених популаризацији астрономије, писао је и романе научне фантастике ("Црни облак", "А као Андромеда"). 

2002 - Слика венецијанског мајстора Тицијана, вредна више од пет милиона фунти (7,6 милиона долара) пронађена је у пластичној кеси на улици у Лондону, седам година након што је украдена из куће Лонглит у западној Енглеској. 

2003 - Умро је Џон Ленсдејл бивши шеф безбедносне и обавештајне службе Пројекта Менхетн, који је током Другог светског рата, у Лос Аламосу (САД) направио прву атомску бомбу. 

2006 - Лех Валенса, легендарни вођа "Солидарности", првог слободног синдиката комунистичког света, напустио је ту организацију. "Солидарност" је играла кључну улогу у рушењу комунизма у Пољској и читавој Европи крајем 1989. године. 

2006 - У авионској несрећи руског авиона Ту-154, који се срушио у Украјини погинуло је свих 170 путника, укључујући 39-торо деце и десет цланова посаде. 

2012 - Русија је после 19 година преговора званично постала чланица Светске трговинске организације (СТО). 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер