понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођен Ђура Даничић; САД и 11 западно европских држава потписали уговор којим је створен НАТО; Убијен Мартин Лутер Кинг; У НАТО бомбардовању рафинерије у Панчеву и топлане на Новом Београду погинула четири радника
Хроника

На данашњи дан: Рођен Ђура Даничић; САД и 11 западно европских држава потписали уговор којим је створен НАТО; Убијен Мартин Лутер Кинг; У НАТО бомбардовању рафинерије у Панчеву и топлане на Новом Београду погинула четири радника

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. април 2015.

1284 - Умро је краљ Кастиље Алфонс Десети Мудри, утемељивач законодавства, покровитељ науке и занатства, поборник верске толеранције. Током владавине Кастиљом и Леоном од 1252. до смрти, двор у Толеду је претворио у центар учености и уточиште за многе Јевреје, Маваре и хришћанске сколастичаре. Издао је законик за целу земљу, покренуо писање шпанске историје и астрономских дела, као и преводјење Библије на шпански језик.

1581 - Енглеска краљица Елизабета И прогласила је завитеза Френсиса Дрејка, гусара, потом адмирала, првог Енглеза који је опловио свет.

1617 - Умро је шкотски математичар Џон Непер,који је пронашао и саставио логаритамске таблице и дао упутство о њиховом састављању.

1765 - У Петрограду је умро Михаил Васиљевич Ломоносов, рускинаучник, песник и академик, енциклопедиста светског гласа. Бавио се и физиком, хемијом, географијом и астрономијом и знатно допринео развоју тих наука. Аутор је прве руске граматике и оснивач Московског универзитета (1755. године), који и данас носи његово име.

1825 - У Новом Саду је рођен српски научник и филолог Ђура Даничић. Подржавао је Вука Караџића у борби за реформу српског језика и правописа ("Рат за српски језик и правопис", 1847). Био је секретар Југословенске академије знаности и умјетности у Загребу где је 1880. покренуо израду "Речника хрватског или српског језика". С латинског је превео Стари завет.

1860 - У Београду је рођен Војислав Илић, песник који се сматраоснивачем модерне поезије у српској књижевности и творцем веристичког израза ("Зимска идила", "Јесен", "Ја ништа више не верујем", "Тамара", "Исток").

1905 - У земљотресу у провинцији Лахоре, тада делу британске Индије, погинуло је 19.000 људи.

1912 - У Тибету је проглашена Кинеска република.

1914 - У Милфорду, америчка држава Пенсилванија, умро је филозоф, математичар и научник Чарлс Сандерс Пирс,зачетник филозофије прагматизма ("Принципи филозофије", "Елементи логике", "Прагматизам и прагматицизам").

1939 - На ирачки престо ступио је Фејсал ИИ након смрти његовог оца краља Газија И.

1949 - Министри спољних послова САД и 11 западно европских држава потписали су у Вашингтону Северно-атлантски пакт (НАТО), војни уговор којим је створена снажна војнополитичка формација западних савезника.

1960 - Француска и Федерација Мали (Сенегал и Судан) потписали суспоразум којим је Федерација Мали стекла независност.

1968 - У Мемфису, у америчкој савезној држави Тенеси, убијен је Мартин Лутер Кинг, борац за градјанска права и мир. У борби за равноправност црнаца у САД служио се Гандијевим методама ненасиља и градјанске непослушности. Добитник је Нобелове награде за мир 1964. године.

1969 - У Хјустону, америчка држава Тексас, извршена је прва операција уградјивања вештачког срца у људски организам. Први пацијент са уградјеним вештачким срцем живео је само четири дана.

1975 - Приликом пада америчког војног транспортног авиона после полетања из Сајгона, погинуло је 155 вијетнамске деце, ратне сирочади.

1983 - Умрла је америчка позоришна и филмска глумица Глорија Свансон, звезда немог и звучног филма ("Булевар сумрака", "Краљица Кели", "Господја Сан-Жен", "Заза", "Мушко и женско").

1998 - У експлозији метана у украјинском руднику угља Скачинско, у Доњецкој области, погинула су 63 рудара.

1999 - У ваздушним ударима НАТО-а на рафинерију нафте у Панчеву погинула су три радника рафинерије. У бомбардовању топлане на Новом Београду погинуо је чувар топлане.

2001 - Судански министар одбране и још 14 војних функционера погинули су у авионској несрећи у критичном тренутку градјанског рата у земљи.

2002 - Анголска војска и УНИТА потписали су примирје у Луанди, чиме је окончан један од најдужих и најкрвавијих афричких ратова. Око милион људи погинуло је у борбама владиних снага и УНИТА које су почеле 1975. након стицања независности од Португалије.

2002 - У Београду је преминуо археолог Милутин Гарашанин, члан Српске академије наука и почасни члан многих европских академија.

2003 - Агенција Тањуг пославила је 60 година постојања.

2003 - Америчке војне снаге заузеле су багдадски медјународни аеродром "Садам" (Саддам) и преименовале га у "Багдад Интернешенел“.

2006 - У Кувајту су, први пут у историји те државе, жене изашле на изборе, непуних годину дана од када су, изменама изборног закона, добиле право гласа и право учешћа на изборима.

2012 - Председник Србије Борис Тадић поднео је оставку девет месеци пре истека мандата, након чега су расписани председнички избори истовремено са парламентарним и локалним за 6. мај. На тим изборима Тадић је изгубио од председничког кандидата Српске напредне странке Томислава Николића, а Демократска странка, чији је Тадић био вишегодишњи лидер, први пут, после демократских промена 2000. године, одлази у опозицију.

2013 - Умро је амерички филмски критичар и сценариста РоџерИберт први филмски критичар који је добио Пулицерову награду. У јуну 2005. добио је своју звезду на Холивудској стази славних поставши први филмски критичар коме је указана та част.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер