петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Потписан споразум Тито-Шубашић, Борис Јељцин и Џорџ Буш постигли договор о смањењу нуклеарног арсенала, обешен Имре Нађ
Хроника

На данашњи дан: Потписан споразум Тито-Шубашић, Борис Јељцин и Џорџ Буш постигли договор о смањењу нуклеарног арсенала, обешен Имре Нађ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јун 2016.

1944 - На Вису је у Другом светском рату склопљен споразум Тито-Шубашић о односима Народноодлободилачког покрета и југословенске краљевске владе у емиграцији.

1671 - У Москви је јавно погубљен вођа устанка донских козака и сељака Степан Стењка Тимофејевич Разин. У руским народним причама и песмама постао је симбол пркоса и побуне.

1826 - Након што је угушио побуну јањичара, турски султан Мехмед II укинуо је тај војни ред и увео низам (редовна војска). Јањичаре је 1330. од отете и потурчене деце хришћанских поданика основао султан Орхан.

1852 - У Новом Саду је штампан први број листа "Сербски дневник", са књижевним додатком "Седмица". Лист је излазио 12 година и био је један од ретких словенских листова у аустријској царевини у то доба.

1858 - Родјен је шведски краљ Густав V, који је током владавине од 1907. до смрти 1950. осигурао неутрални статус Шведске у оба светска рата.

1876 - У Цетињу је, после преговора водјених од октобра 1875. до фебруара 1876, потписан уговор о савезу Србије и Црне Горе против Отоманског царства. Одлуком Врховног савета одбране СР Југославије 25. децембра 1993. тај датум је одредјен за Дан Војске Југославије.

1890 - Рођен је енглески филмски глумац Стен Лорел, звезда урнебесних комедија у којима је, као "мрави", чинио тандем са Оливером Хардијем (Хардy), "дебелим".

1920 - У Лондону је одржана прва седница Друштва народа.

1930 - Умро је српски политичар и филолог Љубомир Стојановић, секретар Српске краљевске академије. Са Јашом Продановићем основао је 1921. Републиканску странку и био њен први председник.

1941 - Председник САД Френклин Рузвелт наредио је да се до 10. јула затворе сви немачки конзулати у САД.

1958 - Обешен је Имре Нађ, мађарски премијер у време антикомунистичке побуне у Мађарској 1956. коју су угушиле совјетске трупе. Нађ је тада ухапшен и на монтираном процесу осудјен на смрт због издаје. На исти дан 1989. пола милиона Мађара присуствовало је у Будимпешти његовој поновној сахрани уз државне почасти.

1960 - Председник САД Двајт Ајзенхауер  морао је да одложи посету Јапану због антиамеричких нереда у тој земљи.

1961 - Руски балетски играч Рудолф Хаметович Нурејев затражио је азил у Француској за време гостовања у Паризу са ансамблом балета "Киров". Каријеру је наставио у водећим европским и америчким трупама и био је звезда британског Краљевског балета.

1963 - Совјетски Савез је лансирао васионски брод "Васток 6" са првом женом космонаутом Валентином Терјешковом.

1972 - У Хановеру је ухапшена Улрике Мајнхоф, чланица терористичке групе Бадер-Мајнхоф.

1976 - У Совету, највећем црначком насељу у Јужној Африци, избили су расни нереди у којима је током неколико месеци погинуло најмање 600 црнаца и три белца.

1977 - Леонид Брежњев, лидер совјетске КП, заменио је Николаја Подгорног на месту председника Президијума Врховног совјета СССР-а.

1977 - Умро је немачки инжењер Вернер фон Браун конструктор ракетних пројектила "Фау-1" и "Фау-2". После рата емигрирао је у САД, где је радио за Насу.

1983 - За председника Президијума Врховног совјета СССР-а изабран је Јуриј Андропов.

1992 - Председници САД и Русије Џорџ Буш и Борис Јељцин постигли су у Вашингтону договор о смањивању арсенала далекометних нуклеарних ракета за две трећине до 2003.

1994 - Швајцарска је одбила да изда визу за улазак у земљу председнику СР Југославије Зорану Лилићу, иако је добио званичан позив за учешће на медјународном скупу у Кран Монтани. Таква одлука донета је на основу препоруке Савета безбедности УН у оквиру мера о економској блокади Југославије.

1996 - Међународни комитет Црвеног крста саопштио је да је на простору бивше Југославије, за време ратних сукоба (1991-1995) нестало око 20.000 људи, од којих око 12.000 у Босни и Херцеговини.

1998 - Талибанска религиозна војска у Авганистану наредила је затварање више од сто приватних школа у којима су се образовале девојчице.

1999 - Амнести интернешенел оптужио је САД за кршење људских права, јер су наставиле да извршавају смртну казну, посебно због њене примене и над особама које су починиле злочин пре своје 18-те године.

1999 - Нови председник Јужноафричке Републике Табо Мбеки положио је заклетву. Он је на тој дужности заменио Нелсона Менделу, познатог борца за права црнаца, који је скоро три деценије провео у затвору.

2001 - Председник Русије Владимир Путин допутовао је у Београд, у прву посету шефа руске државе СР Југославији.

2001 - Амерички председник Џорџ Буш Млађи и његов руски колега Владимир Путин сусрели су се по први пут у Словенији. Договорили су будућу сарадњу и сталне консултације.

2001 - Победом коалиције леве оријентације на изборима за градоначелника Берлина утрт је пут бившим комунистима да удју у градску владу, по први пут од пада Берлинског зида 1989.

2006 - Тајван је отворио тунел Хсуехсан, дуг 13 километара, најдужи тунел у Азији, који повезује северни и јужни део тог острва.

2008 - Умро је Стен Винстон амерички мајстор за специјалне ефекте и добитник четири Оскара за рад у филмовима "Осми путник", "Тудјинци", "Терминатор 2" и "Парк из доба Јуре".

2009 - Русија је, искористивши право вета у Савету безбедности УН, осујетила планове Запада о продужењу мисије УН која 16 година надгледа примирје измедју Грузије и њеног отцепљеног региона Абхазије. Након грузијско-руског рата августа 2008. године Русија је признала независност оба отцепљена региона Грузије - Јужне Осетије и Абхазије. Грузија инсистира на целовитости своје територије.

2010 - Суд Босне и Херцеговине осудио је на пет и осам година затвора Радоја Лаловића и Сонибоја Шкиљевића због злочина почињених у Казнено-поправном дому "Бутмир", познатијем као "Кула", код Сарајево.

2012 - Лидерка мјанмарске опозиције Аунг Сан Су Ћи примила је у Ослу Нобелову награду за мир која јој је додељена пре 21 годину, док је била у кућном притвору. Сан Су Ћи провела је у кућном притвору више од 17 година.

2013 - Премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган је у обраћању пред 100.000 својих присталица у Истанбулу оправдао акцију полиције током које су демонстранти растерани са тамошњег трга Таксим. Повод за протест на Таксиму био је план за изградњу тржног центра на месту парка Гези, а због бруталног обрачуна полиције с демонстрантима протест је прерастао у двонедељне масовне антивладине демонстрације које су се прошириле по целој Турској.

2013 - Чешки премијер Петр Нечас поднео је оставку на функцију шефа владе и лидера владајуће Градјанске демократске странке због скандала у којем је, због злоупотребе Војне обавештајне службе и корупције посланика, ухапшена његова љубавница и шефица кабинета Јана Надјова.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер