четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Почели сукоби српских снага и ткз. ОВК, Велика Британија прогласила независност Египта, завршен Заливски рат
Хроника

На данашњи дан: Почели сукоби српских снага и ткз. ОВК, Велика Британија прогласила независност Египта, завршен Заливски рат

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. фебруар 2016.

На данашњи дан 1998. након убиства четири српска полицајца код Глоговца и Србице, на подручју Дренице на Косову почели су сукоби српских снага безбедности и косовских Албанаца, припадника нелегалне Ослободилачке војске Косова.

1525. Шпански освајач Ернан Кортес погубио је последњег астечког цара Куаутемока.

1825. Русија и Велика Британија потписале су уговор којим је одређена граница између Аљаске и Канаде, територија које су тада биле у поседу Руса, односно Британаца.

1832 - У Београду је основана Народна библиотека Србије као саставни део Државне штампарије. Библиотека је потом била под Министарством просвете, а од 1871. је самостална установа. Одлуку о оснивању донео је кнез Милош Обреновић.

1844. Током приказивања нове фрегате "Принстон", које је на реци Потомак приредила америчка морнарица, на броду је експлодирао један од топова, усмртивши државног секретара, министра морнарице и још неколико функционера владе САД.

1862. У Србији је донет први закон о адвокатури.

1869. Умро је француски писац и дипломата Алфонс де Ламартин, један од највећих лиричара романтизма. Славу му је донела већ прва књига "Песничке медитације" (1820), а потом и његова најзначајнија збирка "Песничке и религиозне хармоније" са чувеном "Химном ноћи" коју је превео Његош. У прозном делу "Пут на исток" са симпатијама је описао Србију и њену борбу за слободу.

1916. Завршено је пребацивање главнине српске војске од око 140.000 војника из окупиране Србије у Првом светском рату, на острво Крф. Опорављена у наредним месецима, реорганизована и наоружана српска војска се у лето исте године вратила у борбу на Солунском фронту. Током повлачења преко Албаније од децембра 1915. више од 200.000 војника и цивила умрло је од глади, исцрпљености и зиме.

1922. Велика Британија је формално прогласила независност Египта, али је задржала контролу над Суецким каналом и пословима одбране земље.

1931. Члан Доњег дома британског парламента Освлад Мозли основао је "Нову партију", која је годину дана касније постала Британска унија фашиста.

1933. Хитлер је, дан након паљења Рајхстага, убедио председника Немачке Паула фон Хинденбурга да потпише Закон о одбрани народа и државе којим су укинуте личне слободе, слобода говора и штампе и право на окупљање. У неколико наредних дана ухапшено је више од четири хиљаде комуниста.

1941. У егзилу је умро бивши шпански краљ Алфонсо XIII. Одбивши да абдицира 1931, када су на изборима у Шпанији победили републиканци, краљ је био присиљен да напусти земљу.

1948. Последње британске војне јединице напустиле су Индију. Лабуристичка влада укинула је 1947. британску владавину над Индијом.

1953. У Анкари су Југославија, Грчка и Турска потписале споразум о политичкој, привредној и војној сарадњи, познат као Балкански савез.

1974. САД и Египат су после седам година прекида обновили дипломатске односе.

1975. У најтежој подземној железничкој несрећи у Великој Британији, 42 путника су погинула кад је воз у пуној брзини ударио у ограду у станици "Мургејт" лондонског метроа.

1986. У центру Стокхолма убијен је шведски премијер и лидер Социјалдемократске странке Улоф Палме. Један од најпопуларнијих европских политичара у то време, убијен је на улици док се са супругом враћао кући из биоскопа.

1991. Завршен је Заливски рат, који су 42 дана водиле САД и савезници против Ирака. Ирачке снаге присиљене су да напусте Кувајт који су окупирале 1. августа 1990.

1991. Српско национално веће и Извршно веће САО Крајине донело је одлуку да се САО Крајина раздружује од Републике Хрватске и остаје у Југославији.

1993. Амерички војни транспортери избацили су изнад источне Босне прве товаре хуманитарне помоћи у храни и лековима, чиме је почела "Операција падобран" у ратом захваћеној Босни и Херцеговини.

1994. У зони "забрањеног лета" изнад Босне и Херцеговине западно од Бањалуке два америчка авиона Ф-16 срушили су четири српска авиона типа "Галеб".

2003. На заједничкој седници оба већа Скупштине СР Југославије проглашена је Повеља о људским и мањинским правима и грађанским слободама.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер