петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан почео Други балкански рат, Кина преузела контролу над Хонгконгом, рођен Валтер Улбрихт
Хроника

На данашњи дан почео Други балкански рат, Кина преузела контролу над Хонгконгом, рођен Валтер Улбрихт

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2016.

 На данашњи дан 1913. Наредбом бугарског цара Фердинанда извршен је препад на српску и грчку војску у Македонији. Уследила битка на Брегалници, којом је почео Други балкански рат, у који је 10. јула ушла и Румунија, запосевши северну Бугарску. Српска војска одбранила се своје положаје од бугарских напада.

Рат је завршен миром у Букурешту 10. августа исте године, којим су Србији потврђене све територије које је ослободила у два балканска рата - Рашка област, Косово и Метохија и вардарска Македонија,

1470. Рођен је Шарл VIII, краљ Француске. Женидбом са Аном од Бретање добио у мираз Бретању, последњу неуједињену француску област.

1520. Током шпанског освајања Мексика, у Теночтитлану, где је касније изграђен Сијудад Мексико, убијен последњи цар астечког царства Монтесума II Ксокојоцин.

1859. На конопцу разапетом изнад Нијагариних водопада Чарлс Блондин пред 25.000 гледалаца прешао из САД у Канаду.

1876. Србија и Црна Гора, у савезништву с Русијом, објавиле рат Турској.

1893. Рођен лидер немачких комуниста Валтер Улбрихт. 1933. емигрирао у Москву, где је остао до завршетка Другог светског рата. 1950. постао први секретар Јединствене радничке партије Немачке, а 1960. председник Државног већа Демократске Републике Немачке.

1893. Рођен британски политичар и друштвени теоретичар Харолд Лески. Као утицајан члан Лабуристичке странке залагао се за економске и социјалне реформе, чиме је допринео победи лабуриста на изборима 1945.

1908. У источни Сибир пао метеор од чије се експлозије осетило подрхтавање тла и у централној Европи.

1930. Велика Британија признала независност Ирака, који је на међународној конференцији у Сан Рему 1920. проглашен за британско мандатно подручје.

1934. Уз подршку војних кругова, Хитлер, под оптужбом да су припремали заверу, ликвидирао на стотине својих блиских сарадника, међу њима Ернста Рема и Грегора Штрасера. Догађај назван Ноћ дугих ножева.

1936. Етиопски цар Хаиле Селасије I упутио, у седишту Лиге народа, апел за помоћ поводом инвазије Италије на Етиопију. Лига народа одредила санкције против Италије, али оне нису поштоване.

1938. Умро српски писац, позоришни критичар и дипломата Милан Ракић. Био члан Српске краљевске академије и председник српског одељка клуба ПЕН. Његове песме убрајају се у најбоља остварења у српској лирици XX века.

1943. Трупе САД искрцале се, у Другом светском рату, на острво Њу Џорџија, Соломонска острва. Током операције оборен 121 јапански авион.

1948. Југословенска штампа објавила Резолуцију Информационог бироа комунистичких и радничких партија о стању у Комунистичкој партији Југославије и одговор Централног комитета КПЈ, којим се одбацују оптужбе изнете у Резолуцији. Уследила хапшења и затварања чланова КПЈ који су се определи за ставове Информбироа.

1950. Председник САД Хари Труман издао наређење трупама САД стационираним у Јапану да помогну Републици Кореји да одбије напад Северне Кореје.

1960. Република Конго, Заир, прогласила независност од Белгије. За првог председника изабран Џозеф Касавубу, за премијера Патрис Лумумба.

1963. Кардинал Ђовани Батиста Монтини устоличен као папа Павле VI. Понтификат обележио спровођењем идеје о помирењу са осталим хришћанским црквама.

1971. Три совјетска астронаута погинула при приземљењу совјетског васионског брода Сојуз II, који је у орбити око Земље провео рекордних 570 часова и 22 минута.

1974. Током молитве у цркви убијена Алберта Кинг, шест година после убиства њеног сина Мартина Лутера Кинга, лидера црнаца у САД у борби за равноправност и добитника Нобелове награде за мир 1964.

1974. Руски балетски играч Михаил Баришњиков током турнеје у Канади напустио ансамбл балета Бољшој театра и остао да живи на Западу.

1989. Судански генерал Омар Хасан ал Башир у државном удару оборио владу Садека ал Махдија.

1995. Бошњачка влада у Сарајеву прекинула све контакте са специјалним изаслаником Уједињених нација Јасушијем Акашијем, оптужујући га за попустљив став према босанским Србима.

1996. Под снажним притиском међународне заједнице и председника Србије Слободана Милошевића, председник Републике Српске Радован Караџић пренео председничка овлашћења на потпредседницу РС Биљану Плавшић.

1997. Кина званично преузела контролу над Хонгконгом после 156 година британске колонијалне управе.

1999. Шкотска после скоро 300 година поново добила парламент.

2001. Група хулигана и политичких екстремиста на Тргу Републике претукла неколико хомосексуалаца и хомосексуалки и спречила одржавање прве геј-параде у Србији.

2001. Југословенска глумица Тијана Кондић на филмском фестивалу у Пули, у Хрватској, добила Златну арену за најбољу женску улогу, за филм "Наташа". Прво учешће филма из Југославије на том фестивалу од распада СФРЈ.

2001. Премијер Белгије Гај Верхофштад посетио Конго. Прва посета неког званичника Белгије тој афричкој земљи после хладног рата и прекида односа који су трајали 20 година.

2001. Умро Чет Аткинс, кантри гитариста и предводник такозваног нешвилског звука, акустичне музике с призвуком попа.

2003. Босански Србин Жељко Меакић, оптужен пред Хашким трибуналом за ратне злочине у логору Омарска код Приједора, предао се властима РС, потом изручен том суду.

2004. Представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Педи Ешдаун сменио председника парламента РС Драгана Калинића и забранио му сваки јавни и политички рад. Са дужности у РС смењено још 60 особа, због несарадње с Хашким трибуналом.

2005. Председник САД Џорџ Буш потписао указ о додељивању трговинских преференцијала Србији и Црној Гори, чима је укинут и последњи део пакета санкција уведених Југославији 1992.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер