среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан папа Клемент V укинуо ред темплара, рођен Бора Станковић, умро Јохан Волфганг Гете, САД признале владу Каренског успостављену након Фебруарске револуције
Хроника

На данашњи дан папа Клемент V укинуо ред темплара, рођен Бора Станковић, умро Јохан Волфганг Гете, САД признале владу Каренског успостављену након Фебруарске револуције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. март 2016.

На данашњи дан 1312. Папа Клемент V укинуо је француски монашки витешки ред темплара, основан у Светој Земљи 1118. ради заштите поклоника Христовог гроба.

1876. Рођен је српски писац Борисав Станковић, један од зачетника модерне српске прозе. Приказујући живот родног Врања с краја 19. века, дао је и психолошку анализу личности, уносећи први пут у српску литературу еротику и сензуалност.

Своју најпознатију драму Коштана објављује 1902. године, где први пут у књижевном делу користи врањски изговор, што изазива велике критике.

Свој најпознатији роман Нечиста крв објављује 1910. године, добијајући позитивне критике. За време Првог светског рата бива заробљен и транспортован у логор Дервента. После рата радиио у Министарству просвете Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Најпознатија дела: "Нечиста крв", "Коштана", "Из старог јеванђеља", "Стари дани".

1599. Рођен је фламански сликар Антон Ван Дајк, истакнути представник фламанске сликарске школе. Ученик и сарадник славног Рубенса, прославио се као портретиста. Године 1632. постао је дворски сликар краља Чарлса I.

1622. Индијанци су убили око 350 белих насељеника у Вирџинији. То се сматра првим индијанским масакром над европским колонистима у Северној Америци.

1794. Конгрес САД је усвојио закон којим се америчким бродовима забрањује превоз црних робова из Африке у Америку.

1832. Умро је немачки писац Јохан Волфганг Гете, једна од најзначајнијих и најутицајнијих личности немачке и светске књижевности. Поред књижевности, где се огледао готово у свим родовима, бавио се и филозофијом, природним наукама, сликарством и државничким пословима у Вајмару и сматра се једним од последњих универзалних генија европске традиције ("Фауст", "Вертер" "Вилхелм Мајстер", "Ифигенија на Тауриди" "Егмонт").

1848. Побуњена Венеција прогласила је независност од Аустрије.

1895. Пионири филма браћа Огист и Луј Лимијер демонстрирали су у Паризу први пут покретне слике, употребивши целулоидну траку.

1904. У лондонском листу "Daily Illustrated Mirror" објављена је на насловној страници прва новинска фотографија у боји.

1917. САД су прве признале привремену владу Александра Керенског, успостављену након Фебруарске револуције, којом је свргнута монархија у Русији.

1919. Летом између Париза и Брисела једном у седмици, успостављена је прва авионска међународна линија у свету.

1923. Рођен је француски глумац и пантомимичар Марсел Марсо, који је обновио уметност пантомиме. Познат је по свом "Бипу", модернизованом Пјероу из традицоналне комедије.

1945. Египат, Ирак, Јордан, Либан и Сирија основали су у Каиру Арапску лигу.

1948. Рођен је композитор Ендрју Лојд Вебер, који се прославио мјузиклима "Jesus Christ superstar "Евита", "Мачке" и "Фантом из Опере".

1979. Ирски терористи убили су у Хагу британског амбасадора у Холандији Ричарда Сајкса.

1980. Највиша индијска награда "Драгуљ Индије", уручена је мисионарки Мајци Терези.

1983. Кандидат Лабуристичке партије Хаим Херцог изабран је за председника Израела.

1991. Ирак је ослободио 1.150 Кувајћана заробљених током Заливског рата и затражио да се убрза пуштање на слободу 60.000 заробљених Ирачана.

1992. На другим вишепартијским изборима у Албанији убедљиво је победила Демократска партија, чиме је окончана владавина комуниста и њихових наследника.

1996. Међународни суд за ратне злочине у Хагу оптужио је тројицу босанских Муслимана и једног босанског Хрвата за убиства, тортуре и злостављање Срба 1992. у логору Челебићи код Коњица. То су биле прве оптужнице за злочине над Србима почињене током босанског рата (1992-95).

2001. У 91. години умро је амерички цртач Вилијам Хана, који је са Џозеом Барбером створио Тома и Џерија, јунаке цртаних филмова који су уз "Каменка и Кременка", "Медведа Јогија" и низ других анимираних филмова, ауторима донели седам Оскара.

2001. САД су донеле одлуку о протеривању око 50 руских дипломата под сумњом да су се бавили шпијунажом. Русија узвратила протеривањем четворице америчких дипломата.

2002. Врховни суд Велике Британије уважио је молбу жене квадриплегичара и дозволио да се апарати који је одржавају у животу искључе, чиме је први пут у Енглеској нека особа добила право да умре.

2004. У ракетном нападу израелске војске убијен је духовни вођа и оснивач радикалног палестинског покрета Хамас Шеик Ахмед Јасин, након што је изашао из џамије у Гази. У том нападу погинуло је још седам особа. Око месец дана касније убијен је и његов наследник Абдел Азиз Рантиси.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер