субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан образована Влада Краљевине СХС, умрли краљ Петар I Карађорђевић и Душко Радовић, Кипар стекао независност
Хроника

На данашњи дан образована Влада Краљевине СХС, умрли краљ Петар I Карађорђевић и Душко Радовић, Кипар стекао независност

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. август 2017.

На данашњи дан 1921. умро је краљ Петар I Карађорђевић. На власт је дошао после Мајског преврата 1903. године. У Балканским ратовима је ослободио Стару Рашку и Косово и Метохију. Са народом и војском се повлачио преко Албаније. Владао је Србијом и  Краљевином Срба Хрвата и Словенаца до смрти. Сахрањен је у породичној гробници Карађорђевића на опленцу. Наследио га је син Александар I. 

1717.  - У бици код Београда у аустријско-турском рату, у којој се на страни Аустријанаца борило и 6.000 Срба из Војводине, принц Еуген Савојски потукао је турску војску и заузео Београд. Пожаревачким миром, који је уследио 1718. Аустрији је припала северна Србија, Банат и северна Босна. Београд је остао под аустријском влашћу до 1739, када су га поново преузели Турци.

1819.  - У таласу протеста енглеских радника и припадника средње класе, који су тражили парламентарне и друге реформе, у Манчестеру је убијено више људи, а неколико стотина рањено када су владине трупе послате да растуре протестни митинг. 

1832.  - Рођен је немачки психолог, филозоф и лингвиста Вилхелм Вунт, оснивач експерименталне психологије ("Принципи физиолошке психологије", "Увод у психологију", "Психологија народа"- десет томова). 

1845. - Рођен је француски физичар Габријел Липман, добитник Нобелове награде за физику 1908, који је пронашао процесс фотографисања у природним бојама. Конструисао је и капиларни електрометар и засновао принцип о одржању електрицитета. 

1858.. - Председник САД Џејмс Бјукенен и британска краљица Викторија разменили су телеграфом честитке поводом пуштања у рад прекоокеанског телеграфског кабла. То су биле прве поруке послате телеграфом преко океана. 

1913.
  - У Пољској је рођен израелски државник Менахем Бегин, један од оснивача партије Ликуд. Као премијер Израела (1977-1983) потписао је први мировни уговор са Египтом 1977, а 1978. добио је Нобелову награду за мир коју је поделио са египатским председником Анваром ел Садатом. 

1919. - Образована је влада Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца под председништвом Љубе Давидовића, састављена од представика Демократске странке (заједнице) и Социјалдемократске партије. 

1949.
  - Умрла је америчка новинарка Маргарет Мичел аутор популарног романа "Прохујало са вихором" који је годинама био бестселер и по којем је снимљен истоимени филм. 

1953.
  - У Ирану је покушан државни удар, а шах Мохамед Реза Пахлави је побегао из земље. После три дана премијер Мохамед Мосадек је срушен, а шах се вратио на престо уз англоамеричку помоћ. 

1956.
- Умро је амерички филмски глумац мађарског порекла Бела Блашко, познат као Бела Лугоши, тумач низа улога Дракуле у филмовима страве. Сахрањен је у Дракулином огртачу. 

1958.  - Рођена је америчка певачица и глумица Мадона Луиз Вероника Чиконе, позната као Мадона, једна од најпопуларнијих певачица крајем 20. века. 

1960.  - Кипар је стекао независност, а архиепископ Макариос постао је први председник Републике. 

1973 . - Умро је амерички микробиолог пореклом украјински Јеврејин Селман Ејбрахам Ваксман, добитник Нобелове награде за медицину 1952. за проналазак стрептомицина. 

1974.
  - Ступио је на снагу прекид ватре, постигнут посредством УН, између кипарских Грка и турских снага које су 20. јула извршиле десант на северни део острва. Једна трећина Кипра остала је под турском влашћу. 

1977.
  - У Мемфису (Тенеси) је у 42. години умро амерички музичар Елвис Арон Присли, "краљ рока", изузетно популаран педесетих и шездесетих година 20. века. Продао је више од 150 милиона плоча и играо у двадесетак филмова. 

1984.  - Умро је српски писац Душан Радовић, уредник дечјих редакција Радија и Телевизије Београд и аутор популарне емисије Студија Б "Београде, добро јутро".  Његовом заслугом обновљен је чувени дечији лист "Полетарац" (збирке песама "Поштована децо", "Смешне речи", "Вукова азбука", "Причам ти причу", "Капетан Џон Пиплфокс"). 

1994.  - Упркос оптужби за тешке изборне преваре, Хоакин Балагер је седми пут ступио на дужност председника Доминиканске Републике. 

1995.  - Ступио је на снагу мировни споразум у Чеченији, након што су мање групе чеченских побуњеника предале оружје, а руске трупе почеле повлачење са линије фронта. 

1997.
 - Немачка полиција ухапсила је око 220 људи, учесника демонстрација које су широм Немачке организовали неонацисти поводом 10-годишњице смрти нацистичког лидера Рудолфа Хеса. 

1999.  - САД су отвориле конзулат у бившем Сајгону, 25 година након драматичне евакуације њене амбасаде у том граду на завршетку Вијетнамског рата. 

2002.
 - У главном граду Ирака Багдаду пронађено је тело палестинског герилског вође Сабри ал-Бана, познатијег као Абу Нидал. Био је заклети непријатељ палестинског председника Јасера Арафата. Његова фракција Револуционални фронт ал-Фатаха се 1974. године издвојила из Арафатове Палестинске ослободилачке организације (ПЛО), уз образлозење да је ПЛО постао сувише умерен. 

2002. - Монсунске поплаве у Јужној Азији однеле су животе више од 900 људи, а преко 25 милиона људи је расељено, јер су остали без кућа. 

2003.
 - У писму Савету безбедности УН Либија је званично признала одговорност за терористички напад изнад шкотског места Локерби 1998. у коме је погинуло 270 људи. То признање је било услов да се Либији укину санкције које је СБ увео након тог напада. 

2003
. - У Саудијској Арабији умро је у егзилу бивши угандски диктатор Иди Амин Дада. За време његове осмогодишње диктатуре (1971-1979) масакрирано је око 400.000 цивила, махом из мањинских етничких заједница, а оптуживан је и за канибализам. 

2005. - У авионској несрећи у западној Венецуели погинуло је свих 160 путника, махом туриста. 

2006.
 - У Бразилу је у егзилу умро бивши парагвајски диктатор Алфредо Стреснер. На власт у Парагвају дошао је војним ударом 1954. и том земљом је владао до 1989. године када је свргнут. Према наводима хуманитарних организација за време његове владавине најмање 900 особа је нестало, а више хиљада људи је мучено.

(Бета, НСПМ)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер