петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан Немачка започела II светски рат нападом на Пољску, објављено окончање интервенције САД у Ираку, ступио на снагу Споразум Србије и ЕУ о стабилизацији и придруживању
Хроника

На данашњи дан Немачка започела II светски рат нападом на Пољску, објављено окончање интервенције САД у Ираку, ступио на снагу Споразум Србије и ЕУ о стабилизацији и придруживању

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. септембар 2016.

На данашњи дан 1939. Немачка је без објаве рата напала Пољску и тиме започела Други светски рат, који је трајао шест година уз учешће 61 земље. Погинуло је око 50 милиона људи, а рањено више од 35 милиона. 

1159. - Умро је папа Адријан IV (Адриан), родјен као Николас Брејкспир, једини Енглез који је биран за поглавара католичке цркве. Изабран је 1154. 

1531. - У Швајцарској је почео рат Цириха, центра швајцарске реформације, и католичких кантона. Након што су боље организовани католички кантони победили у бици код Капела, седиште протестантизма премештено је у Женеву. 

1715, - Умро је француски краљ Луј XIV назван "Краљ Сунце". На престо је ступио 1643. као петогодишњак, регенткиња је била његова мајка Ана Аустријска, али је стварну власт вршио до своје смрти (1661) кардинал Мазарен. Током његове владавине Француска је постала економска и колонијална сила и центар европске културе. Саградио је Версај, симбол апсолутистичке монархије. 

1822. - Рођен је амерички политичар и свештеник Хајрам Роудс Ревелс, први црнац који је постао члан Конгреса САД. 

1870. - У бици код Седана у француско-пруском рату, Пруси су под командом Хелмута фон Молткеа нанели тежак пораз трупама француског цара Наполеона III, што је довело до пада Другог царства. 

1875. - Рођен је амерички писац Едгар Рајс Бароуз, познат по серији популарних пустоловних романа о Тарзану, преведених на око 60 језика. 

1900. - Велика Британија је анектирала Јужноафричку Републику. 

1916. - Бугарска, као сарадник Немачке у Првом светском рату, објавила је рат Румунији. 

1923. - У земљотресу који је потпуно разорио јапански град Јокохаму и готово уништио Токио, погинуло је најмање 142.000 људи, а 2,5 милиона је остало без домова. 

1928. - Албанија је проглашена краљевином са Зогуом I на престолу. 

1945. - Скупштина Србије усвојила је Закон о административној подели Србије, чиме је успостављена аутономна покрајина Војводина и Косовско-метохијска област. 

1953. - У авионској несрећи је погинуо француски виолиниста Жак Тибо, члан чувеног трија са Алфредом Кортоом и Паблом Казалсом.

1961. - У Београду је почела Прва конференција шефова држава и влада несврстаних земаља, којој су присуствовали представници 25 земаља и 40 антиколонијалних и ослободилачких покрета. После шест дана рада скуп је усвојио документе о принципима несврставања као независног ванблоковског чиниоца. 

1962. - У земљотресу у северозападном Ирану разорено је преко 300 села, а погинуло је 12.000 људи. 

1967. - Умро је руски књижевник Иља Григорјевич Еренбург. Његов роман "Крављење" (1954) сматра се једним од првих дела које је наговестило дестаљинизацију у руској књижевности, а елементе полемике са Стаљиновим временом садрже и опсежни мемоари "Људи, године живот" (1961-63). 

1969. - Група официра с пуковником Моамером Гадафијем на челу оборила је са власти краља Либије Идриза I и прогласила републику. 

1972. - Амерички велемајстор Роберт Фишер је у мечу у Рејкјавику победио руског велемајстора Бориса Васиљевича Спаског и постао 11. првак света у шаху. Титулу је изгубио без меча 3. априла 1975, када је одбио да прихвати услове Медјународне шаховске федерације, а за првака света проглашен је руски велемајстор Анатолиј Карпов. 

1974. - Анастасио Сомоза је изабран за председника Никарагве. 

1982. - Умро је бивши пољски лидер Владислав Гомулка вођа Пољске радничке партије од 1943. до 1948. и од 1956. до 1970. 

1983. - Совјетски борбени авион је близу полуострва Сахалин оборио јужнокорејски авион "Боинг 747", у којем је погинуло свих 240 путника и 29 чланова посаде. 

1993. - У Женеви су пропали преговори о окончању 17-месечног рата у Босни и Херцеговини, пошто су представници босанских Муслимана одбацили мировни план међународних посредника. 

1999. - УНХЦР је саопштио да је од јуна, када су окончани сукоби на Косову, око 200.000 Срба и Рома напустило ту српску покрајину, а да се на Косово вратило 772.300 Албанаца избеглих током вишемесечних сукоба. 

2000. - На предизборној конвенцији у београдском центру "Сава", пред више од 3.000 грађана, лидери Демократске опозиције Србије (ДОС) потписали су документ "Уговор са Србијом" којим су се обавезали да ће, уколико дођу на власт, успоставити демократску власт у Србији. 

2003. - Холандија је постала прва држава на свету у којој је марихуана у слободној продаји и она се може купити као лек за болеснике од рака или АИДС-а. 

2004. - У Беслану у Северној Осетији (Русија) група отмичара заузела је школу и за таоце узела ученике, наставнике и родитеље. У тродневној драми и акцији ослобађања талаца страдало је више од 300 цивила од тога 172 детета, а више од 1.200 особа је повредјено. 

2010. - У говору нацији, амерички председник Барак Обама објавио је да је борбена мисија САД у Ираку окончана и да одговорност за безбедност у тој земљи прелази на Ирачане. У седам година рата у Ираку погинуло је нешто више од 4.400 америчких војника. 

2012. – Преминуо је Хал Давид, аутор стихова познатих песама "Walk on By" и "Raindrops Keep Falin' on My Head" из филма "Butch Cassidy and the Sundance Kid"  која је добила Оскара за најбољу пјесму. Заједно са Буртом Бацхарацхем написао је преко 40 хитова а њихове ; песме поред Дионе Варвик, изводили су и Барбра Стреисанд, Франк Синатра, Том Џонс и Арета Франклин. 

2013. - Споразум Србије и ЕУ о стабилизацији и придруживању (ССП) ступио је на снагу, осам година од почетка преговора. Ступањем на снагу ССП Србија је добила статус државе придружене ЕУ.

(Бета)

    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер