уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 2011. убијен Муамер ел Гадафи
Хроника

На данашњи дан 2011. убијен Муамер ел Гадафи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. октобар 2015.

На данашњи дан 2011. убијен је Муамер ел Гадафи, либијски вођа од 1969. до 2011.

Гадафи је почетком шездесетих година 20. века завршио официрску школу у Уједињеном Краљевству и основао Савез слободних официра. Са том организацијом је 1969. године пучем срушио власт краља Идриза, да би затим успоставио војну власт у земљи. У следећем периоду формира од краљевства социјалистичку државу, мада се његов модел социјалне државе умногоме разликовао од до тада познатих модела. Држава је добила нови назив — Социјалистичка Народна Либијска Арапска Џамахирија. Гадафи пропагира политички систем народних конгреса и народних комитета као директну демократију без парламентаризма. Године 1976. објавио је Зелену књигу у којој наводи своје политичке циљеве. Истовремено је представио поједине панарапске тачке.

Гадафи се заузимао за јединство арапских земаља. Различити планови за уједињење са Египтом или са магрепским државама нису могле да се остваре (нпр. пропала унија са Тунисом 1974). Неколико последњих година покушавао је да ојача уједињење афричких земаља. На основу његовог инсистирања основана је Афричка унија, која је проглашена наследницом Организације афричког јединства, која за пример има Европску унију и која би трајно требало да постане јединствени економски простор у Африци.

Због пројекта наводњавања пустиње познатог под називом „Велика река”, српски универзитет Мегатренд је 2007. године доделио Гадафију почасни докторат. Поред српског, био је добитник још неколико почасних доктората страних универзитета.

Године 2011, након избијања побуне у источном делу Либије, један од главних захтева побуњеника је био његово повлачење са власти и одлазак из земље. У сукоб су се директно умешале САД, Француска и друге западне земље које су авионима бомбардовале положаје либијске војске, логистички помагале терористе и откривале им положаје Гадафијевих снага, чиме је омогућено исламским терористима да преузму власт у земљи.

Дана 27. јуна, за Гадафијем је Међународни кривични суд у Хагу расписао потерницу због наводно почињених злочина против човечности. Афричка унија је одбацила овај налог.

Муамер ел Гадафи је убијен 20. октобра 2011. у свом родном граду Сирту. Организација уједињених нација је званично затражила истрагу о Гадафијевој смрти,јер би она могла да буде ратни злочин.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер