четвртак, 21. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 2003. албански терористи убили двојицу српских дечака из села Гораждевац док су се купали на Бистрици. До данас, за тај злочин нико није одговарао
Хроника

На данашњи дан 2003. албански терористи убили двојицу српских дечака из села Гораждевац док су се купали на Бистрици. До данас, за тај злочин нико није одговарао

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. август 2024.

 БЕОГРАД - Прошла је 21 година од злочина у Гораждевцу на Косову и Метохији, када су на српску децу, која су се купала у Бистрици, непознати нападачи отворили рафалну паљбу. Убијена су двојица дечака – Иван Јововић и Пантелија Дакић, а четворо деце је рањено. Убице су и даље на слободи. Еулекс је пре више од десет година прекинуо истрагу због, како су навели, недостатка доказа.

Непознате особе су на данашњи дан пре 21 годину из калашњикова пуцале на српску децу која су се купала у реци Бистрици и убиле Ивана Јововића и Пантелију Дакића. Тешко су ранили Марка Богићевића, Драгану Србљак, Богдана Букумирића и Ђорђа Угреновића.

Иван Јововић имао је 19, а Пантелија Дакић 13 година.

За злочин нико није одговарао. Истрага је затворена пре 14 година.

Представници међународне заједнице обећали су тада да ће "преврнути сваки камен да пронађу починиоце".

Убице, међутим, и даље слободно ходају.

Прекидом истраге, из тужилаштва Еулекса навели су да нису успели да идентификују извршиоце, да су све истражне радње исцрпљене и да није пронађен нови простор за истрагу.

Прекидом истраге, из тужилаштва Еулекса навели су да нису успели да идентификују извршиоце, да су све истражне радње исцрпљене и да није пронађен нови простор за истрагу.

Родитељи убијене и рањене деце из године у годину не крију разочарање што починиоци тог злочина још нису изведени пред лице правде, иако су, како тврде, познати.

Чекајући правду, Срби и даље живе у Гораждевцу, али су трауме саставни део њиховог живота.

Нерасветљен злочин у Гораждевцу један је у низу послератних над Србима на Косову и Метохији.

Нерасветљени су остали и убиство српских жетелаца у Старом Грацку, страдање 12 Срба у близини Подујева у аутобусу "Ниш експреса" и други.

Канцеларија: Злочин у Гораждевцу остаје неизбрисива мрља на образу међународних мисија

Канцеларија за Косово и Метохију саопштила је данас да злочин у Гораждевцу почињен пре 21 годину, када је убијено двоје, а рањено четворо српске деце, остаје неизбрисива мрља на образу међународних мисија чији је основни задатак био успостављање владавине права и закона на послератном Косову и Метохији.

Тог 13. августа 2003. године, док су се купали у реци Бистрици, рафалима из ватреног оружја, убијено је двоје, а рањено четворо српске деце - животе су изгубили Пантелија Дакић (12) и Иван Јововић (19), а тешко су рањени Марко Богићевић (12), Драгана Србљак (13), Богдан Букумирић (14) и Ђорђе Угреновић (20).

Канцеларија подвлачи да је чињеница да 21 годину тај "монструозни терористички акт" није добио судски епилог, а да је затварањем истраге о страдању српске деце, али и многих других наших сународника на Косову и Метохији, учињен грех против човечности, и да је демократски свет , без стида, капитулирао пред идеологијом мржње и тероризмом.

"За нама је више од две деценије туговања за настрадалом српском децом у Гораждевцу и исто толико година узалудног очекивања и наде да ће тај злочин бити расветљен, а злочинци приведени правди", наводи се у саопштењу.

Истиче се да су деца која су убијена и рањена док су се купала у Бистрици симбол страдања српског народа на Косову и Метохији, у годинама након доласка међународних снага у нашу јужну покрајину.

"Они су уједно и жртве сулуде идеологије мржње, која је усмерена према читавом српском народу, његовом трајању, историји и култури на територији Косова и Метохије и нажалост та идеологија до данас није напуштена и има бројне присталице и политичке спонзоре у Приштини. Починиоци овог злочина, као и убице жетелаца у Старом Грацку, породице Столић у Обилићу и путника аутобуса Ниш експреса код Подујева морају бити кажњени у име правде, али и као доказ да време идеологија мржње и зла мора остати заувек за нама", наглашава Канцеларија.

Истиче се да упркос трагичном губитку и свакодневним притисцима, Срби у Гораждевцу опстају на својој земљи, чувајући гробове своје настрадале деце и предака и траг српског постојања у Метохији.

"Држава Србија ће наставити да им помаже свим расположивим средствима да опстану на својим огњиштима и да очувају српско име, које на косметској земљи, у континуитету постоји вековима, што нико избрисати не може", наводи се у саопштењу Канцеларије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер