понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1992. у Бања Луци умрла 12. беба због несташице кисеоника, пошто САД и друге западне земље нису дозвољавале доставу хуманитарне помоћи; 1885. рођен Стеван Христић
Хроника

На данашњи дан 1992. у Бања Луци умрла 12. беба због несташице кисеоника, пошто САД и друге западне земље нису дозвољавале доставу хуманитарне помоћи; 1885. рођен Стеван Христић

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јун 2024.

 БЕОГРАД - На данашњи дан 1892. рођен је Павле Бељански српски правник и дипломата, колекционар који је сакупио најцеловитију збирку уметничких дела српског (и југословенског) сликарства прве половине 20. века. Школовао се у Београду и Паризу. Као дипломата Краљевине Југославије боравио је у Стокхолму, Варшави, Берлину, Бечу, Паризу, Риму. Испрва заинтересован за европску, највише ренесансну уметност, увиђа да су му врхунска дела недоступна, па је сакупљачку страст усмерио ка савременој уметности. Поступно, његова збирка слика, скулптура, таписерија и цртежа прераста у јединствену колекцију врхунских уметничких дела. Трагична погибија седморо чланова његове породице приликом бомбардовања 1944. довела је Бељанског до одлуке да драгоцену колекцију завешта српском народу, тиме је он постао један од његових највећих дародаваца. Спомен-збирка Павла Бељанског налази се у Новом Саду и отворена је за јавност од октобра 1961.

Данас је среда, 19. јун, 171. дан 2024. До краја године има 195 дана.

1566 - Рођен је шкотски краљ Џејмс VI Стјуарт, који је као Џејмс I од 1603. до смрти 1625. први владао и Шкотском и Енглеском и био први Стјуарт на енглеском престолу. После абдикације са шкотског престола мајке Марије Стјуарт, 1567. је, када је имао само годину дана, проглашен краљем Шкотске и ту титулу је носио до смрти.

1623 - Рођен је француски математичар, физичар, писац, филозоф, мистик, Блез Паскал, који је поставио основе рачуна вероватноће. Веома млад истакао се открићима из геометрије и физике: у 16. години објавио је расправу о конусним пресецима, а у 18. довршио конструисање математичке машине (аритмометар), која је обављала четири основне рачунске операције. Први је математички третирао проблем вероватноће у хазардним играма и с француским математичаром Пјером Фермаом поставио је основе рачуна вероватноће. Изумео је и хидрауличну пресу и утврдио да притисак ваздуха опада с висином и да се помоћу барометра може утврдити висина планина. До 24. године бавио се само математиком и физиком, а потом је дошао до закључка да је његова дотадашња активност небитна и посветио се верским темама, филозофији па и књижевности. Повукао се у манастир Пор-Роајал, у ком се налазила група такозваних Јансенита. Званична Црква је била веома искључива према Јансенитима па је Паскал сносио последице оваквог избора. Дела: "Писма једном провинцијалцу" (антијезуитски текст), "Мисли" (контемплативан текст, дубоко хришћански).

1862 - Амерички Конгрес је забранио ропство на територији САД.

1867 - Мексички републиканци су стрељали наметнутог цара Фердинанда Максимилијана Јозефа Хабзбурга, крунисаног после француске војне интервенције. Аустријског надвојводу Максимилијана за мексичког цара је 1864. устоличио француски цар Наполеон III , покушавши да преко њега оствари утицај Француске у тој земљи. Мексиканци су потукли интервенционистичке трупе, а за председника је поново изабран Бенито Пабло Хуарез, назван "Вашингтон Мексика", који је у време француске интервенције од 1861. до 1867. предводио мексички народ у борби за независност земље.

1873 - Рођен је српски геолог Владимир К. Петковић, члан Српске краљевске академије, оснивач Државног геолошког института, професор и ректор Београдског универзитета, најбољи познавалац кредне формације код нас и тектонске источне Србије. Био је управник Геолошког завода Београдског универзитета и уредник "Геолошких анала Балканског полуострва". Написао је око 70 радова, претежно о стратиграфији и тектоници Србије. Дела: "Геологија источне Србије", "О тектонском склопу источне Србије", "Терцијер у Скопској равници", "Тупижница и њено подножје", "Голт у Србији", "О баремском кату на Гребену", "Аптски кат у источној Србији".

1885 - Рођен је композитор и диригент Стеван Христић, члан Српске академије наука и уметности, обдарени полифоничар који је основно надахнуће црпео из народних мотива, један од оснивача Музичке академије у Београду, шеф Београдске филхармоније, диригент Народног позоришта, директор Опере и први председник Савеза композитора Југославије. Музичко образовање стекао је у Београду, Риму, Бечу, Лајпцигу, Москви и Паризу. Дела: оркестарска "Симфонијска фантазија", "Рапсодија", "Врањанска свита", "Поема зоре", "Марш слободе", "Скице за клавир", музичка драма "Сутон", балет "Охридска легенда", ораторијум "Васкресење", сценска музика за драме "Чучук Стана", "Сунце", "Лазарево васкрсење", "Уображени болесник", "Хамлет", "Вечити младожења", "Бура", хорови, соло песме.

1885 - Статуа Слободе - француски поклон Американцима - стигла је у Њујорк из Француске.

1886 - Рођен је српски сликар Јован Бијелић, члан Српске краљевске академије, један од најзначајнијих српских (и југословенских) ликовних стваралаца између два светска рата. Студирао је у Сарајеву, Кракову, Паризу и Прагу. Сценограф (потом и шеф сликарске радионице) Народног позоришта у Београду, у којем је делао до смрти, постао је 1919. Сликао је портрете, пејзаже, мртву природу и композиције. Имао је приватну школу из које је изашао низ сликара. Дела: "Портрет девојке", "Купачица", "Јајце", "Кћи уметникова", "Двориште", "Женски акт", "Сарајево", "Портрет старице".

1897 - Умро је енглески капетан Чарлс Канингем Бојкот, против којег је 1880, док је управљао једним енглеским лендлордством у Ирској, примењен ненасилни отпор одбијањем сарадње. Такав вид отпора је касније назван према његовом презимену - бојкот.

1906 - Рођен је британски физиолог и биохемичар руског порекла Ернст Борис Чејн, који је с Александром Флемингом и Хауардом Волтером Флоријем 1945. поделио Нобелову награду за медицину. Истраживао је ензиме, инсулин и антибиотике (пеницилин).

1908 - У луку Сантос упловио је брод "Касато Мару" са 168 јапанских породица, чиме је почела имиграција Јапанаца у Бразил.

1921 - Рођен је француски филмски и позоришни глумац Луј Жандр, познат као Луј Журдан, који је запаженије улоге остварио у америчким филмовима него у француским. Филмови: "Случај Парадин", "Писмо непознате", "Жижи", "Мадам Бовари", "Три новчића у фонтани".

1937 - Умро је шкотски писац Џејмс Метју Бери, "отац"Петра Пана. Писао је углавном драме и приповетке. Дела: "Петар Пан", "Дивни Крајтон", "Господска улица".

1944 - После жестоких борби против јапанских снага, америчке трупе су освојиле стратешки важно острво Сајпан у западном Пацифику, на ком је Јапан изградио једну од тада највећих војно-поморских база укључујући и неколико аеродрома.

1947 - Рођен је индијски писац Салман Ружди, којем је ирански верски вођа ајатолах Рухолах Хомеини изрекао фатву са смртном пресудом, због извргавања руглу Ислама у роману "Сатански стихови". Остала дела: романи "Деца поноћи", "Исток, запад", "Харун и море прича", "Мавров последњи уздах".

1953 - У америчком затвору "Синг-Синг" извршена је смртна казна на електричној столици над Џулијусом Розенбергом и његовом супругом Етел. Они су оптужени да су Совјетском Савезу одавали нуклеарне тајне. Упркос бројним апелима са свих страна света да им буду поштеђени животи, смрта казна је извршена. Њих двоје су први брачни пар погубљен у САД. Накнадни налази у руским архивима потврђују да је оптужба против њих није била неоснована.

1961 - Велика Британија је дала независност шеикату Кувајт у Персијском заливу, који је био под њеним протекторатом од 1899.

1965 - Алжирског председника Ахмеда Бен Белу војним ударом без проливања крви збацио је министар одбране генерал Хуари Бумедијен, који се идућег месеца прогласио председником Алжира.

1970 - Совјетски васионски брод "Сојуз-9" вратио се на Земљу, постигавши нови рекорд у дужини боравка у космосу од 17 дана, 16 часова и 59 минута.

1987 - У експлозији коју су у гаражи једне робне куће у Барселони поставили терористи сепаратистичке баскијске организације ЕТА, погинуло је 12 и рањено више од 30 особа.

1988 - Испред једне продавнице у индијском граду Курукшетра погинуло је 15 лица у експлозији бомбе коју су поставили Сики терористи.

1992 - У болници у Бања Луци је умрла 12. беба због несташице кисеоника, пошто САД и друге западне земље нису дозвољавале доставу хуманитарне помоћи ваздушним путем западном делу Републике Српске током борби српских јединица с муслиманским и хрватским снагама за коридор код Брчког. Прва од 12 беба у Бања Луци је због оваквог драстичног кршења људских права умрла 22. маја 1992.

1993 - Умро је енглески писац Вилијам Голдинг, добитник Нобелове награде за књижевност 1983. Био је преокупиран темом зла и исконског греха, често алегоричан и каткад тешко разумљив. Дела: романи "Господар мува", "Наследници", "Хридине двојице мртвих", "Бег шкорпија", "Слободан пад", "Торањ катедрале", "Пирамида", "Видљива тмина", "Обреди пловидбе", есеји "Вреле капије", "Покретни циљ". 1995 - Чеченски исламски терористи су после шест дана ослободили 1.500 талаца, грађана и пацијената, међу којима мноштво деце и жена. У акцији терориста које је предводио Шамиљ Басајев, окончаној преговорима с руским премијером Виктором Черномирдином, после којих су таоци ослобођени а терористима омогућено да се врате у Чеченију, погинуло је више од 120 лица.

1997 - Вилијам Хејг је постао најмлађи вођа британске Конзервативне партије након 200 година.

2005 - Најмање 20 особа је погинуло и исто толико је рањено у нападу бомбаша самоубице у ресторану у близини Зелене зоне у Багдаду.

2007 - Најмање 87 особа је погинуло, а 224 су повређене у експлозији камиона бомбе у центру Багдада. Експлозија се догодила у близини ширитске џамије Хилани, у трговачкој четврти Синак, а возило је било паркирано на градилишту у близини џамије.

2008 - Британија је званично ратификовала Лисабонски уговор, пошто је краљица Елизабета ИИ дала пристанак за Закон, којим се овај Уговор одобрава. Тим чином Британија је постала 19. земља ЕУ која је ратификовала Лисабонски уговор, и прва држава која је то учинила пошто су Ирци на референдуму одбацили тај документ.

2013 - Умро Џејмс Гандолфини, амерички глумац познат по улози у легендарној крими серији "Породица Сопрано". Рођен је 1961. у Њу Џерсију. Након дипломирања на смеру за комуникологију на Ратгерс Универзитету 1982. радио је као возач камиона, и у ноћним клубовима, пре него што се са 25 година заинтересовао за глуму. Филмску каријеру је започео 1987. малом улогом у нискобуџетној хорор комедији. У наредном периоду, стекао је репутацију глумца за улоге гангстера, играјући чврсте, али шармантне момке у филмовима као што су "Права романса" (1993) и "Поротник" (1996).

2014 - Преминуо је Михаило Миша Блам, џез музичар и композитор, контрабасиста, професор и историчар српског џеза. Рођен је у Београду, у породици у којој је било више генерација музичара. Његов отац Рафаел оснивач је оркестра " Студентски Мицкy Јазз " (1927), за који се верује да је био први џез оркестар у Србији. Осим вишедеценијске међународне каријере музичара, био је предани истраживач прошлости џез музике у Срба као и оснивач музеја џеза. Наступао је с више од 30 великана џеза из света, али и бројним оркестрима попут Берлинског радио-оркестра Херберта фон Карајана. Аутор је књиге: "Џез у Србији 1927-1944".

2014 - На престо Шпаније ступио је нови краљ Фелипе VI Бурбонски, пошто је његов отац Хуан Карлос претходно абдицирао.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер