уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1944. совјетска армија ослободила Минск, заробивши притом око 100.000 немачких војника; Рођен Франц Кафка; 2008. жалбено веће Хашког трибунала ослободило Насера Орића
Хроника

На данашњи дан 1944. совјетска армија ослободила Минск, заробивши притом око 100.000 немачких војника; Рођен Франц Кафка; 2008. жалбено веће Хашког трибунала ослободило Насера Орића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. јул 2021.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1883. рођен је чешки писац јеврејског порекла Франц Кафка. До 1945. био је непознат, јер за живота готово и није објављивао. Главнину списа, укључујући писма и "Дневнике", издао је његов пријатељ Макс Брод, упркос Кафкине изричите инструкције да буду спаљени. Његово дело, највећим делом, је приказ апсолутне незаштићености појединца у савременом друштву, у ком је човек неретко суочен са потпуно невидљивим и непрепознатљивим силама и мотивима. Дела: романи "Процес", "Замак", "Америка", приповетке "Пресуда", "Преображај", "У кажњеничкој колонији", "Сеоски лекар", "Уметник у гладовању".

Данас је субота, 3. јул, 185. дан 2021. До краја године има 181 дан.

1423 - Рођен је француски краљ Луј XI, који је током владавине од 1461. до смрти 1483. окончао уједињавање различитих историјских територија Француске.

1608 - Француски истраживач Самиел де Шамплен, основао је канадски град Квебек.

1642 - Умрла је француска краљица италијанског порекла Марија де Медичи, која је после смрти краља Анрија IV 1610. управљала земљом као регенткиња уз сина Луја XIII. Покушавала је да сузбије самовољу високог племства, а кад није успела да нађе ослонац у парламенту распустила га је 1614. после чега се скупштина није састајала до Француске револуције 1789.

1728 - Рођен је шкотски архитекта и декоратер Роберт Адам, један од твораца неокласицистичког стила у архитектури. Пројектовао је многе јавне зграде изузетне елеганције, посебно у Лондону, које се одликују карактеристичним ваздушастим и прозрачним стилом, названим његовим именом.

1775 - Генерал Џоџ Вашингтон званично је преузео команду над Континенталном армијом, састављеном од колониста- становника 13 колонија, у Америчком рату за независност од Велике Британије.

1849 - Француске трупе ушле су у Рим сломивши отпор снага под командом Ђузепеа Гарибалдија и поново устоличиле поглавара римокатоличке цркве папу Пија IX.

1854 - Рођен је чешки композитор Леош Јаначек, који се инспирисао моравском народном музиком и мелодиком говорног језика, стварајући применом модалне хармоније и неуобичајене ритмике дела интензивне драматике и снажних, реалистичких ликова. Основао је Оргуљашку школу у Брну и предавао на Конзерваторијуму. Дела: опере "Јенуфа", "Каћа Кабанова", "Лукава лија", "Из мртвог дома", симфонијска поема "Тарас Буљба", хорске композиције, камерна музика.

1855 - Рођен је српски филолог Пера Ђорђевић, председник Српске књижевне задруге, члан Српске краљевске академије. Сарађивао је у издавању "Речника" Вука Караџића и издао граматичке и полемичке Караџићеве списе. Дела: "Теорија књижевности", студије о синтакси српског језика "О падежима без предлога", "О реду речи у српском језику".

1866 - Пруска војска је поразила аустријске трупе у бици код Садове (у данашњој Чешкој).

1881 - Под притиском Велике Британије, Турска је потписала конвенцију с Грчком којом су Грци добили Тесалију и делове Епира.

1898 - Морнарица САД поразила је шпанску флоту у кубанској луци Сантјаго у Америчко-шпанском рату.

1904 - Умро је јеврејски писац и публициста Теодор Херцл, оснивач и теоретичар модерног ционизма, који се снажно залагао за оснивање јеврејске државе у Палестини и разрадио пројекат те државе. Изабран је 1897. за првог председника Светске ционистичке организације. Дела: "Јеврејска држава", "Стара Нова земља".

1927 - Рођен је енглески филмски режисер Кен Расел, стваралац изразитог сензибилитета, чији је ауторски стил препознатљив по презирању грађанских норми. У филмовима је највише истраживао психолошку позадину уметничког процеса, као и животе уметника. Био је склон алтернативним уметничким концептима, попут поп арта. Филмови: "Демони", "Дивљи месија", "Густав Малер", "Томи", "Листоманија", "Валентино".

1944 - Совјетска армија је у Другом светском рату ослободила главни град Белорусије Минск, заробивши притом око 100.000 немачких војника.

1950 - Америчке и севернокорејске трупе сукобиле су се први пут у Корејском рату.

1962 - Алжир је стекао независност после 132 године француске колонијалне власти.

1969 - Један од оснивача енглеске рок групе "Ролингстонс" Брајан Џонс удавио се у свом базену под дејством прекомерне количине дроге.

1972 - У саобраћај је предата деоница Ваљево-Ужице на прузи Београд-Бар. Цела пруга пуштена је у редован саобраћај 28. маја 1976.

1972 - Индија и Пакистан потписали су мировни споразум, окончавши непријатељства изазвана 1971. грађанским ратом у Бангладешу (бивши Источни Пакистан).

1983 - У Београду је завршено шесто заседање Конференције УН за трговину и развој (UNCTAD).

1987 - У Француској је ратни злочинац из Другог светског рата Клаус Барби, нациста познат по надимку "Касапин из Лиона", осуђен на доживотну робију због злочина против човечности.

1988 - Ракета испаљена са ратног брода САД "Венсен", по амерички изворима, грешком, оборила је изнад Персијског залива у последњој седмици Иранско-ирачког рата ирански путнички авион "Ербас А300", усмртивши свих 290 особа колико се налазило у авиону.

2000 - Лидер мексичке опозиције Висенте Фокс победио је на изборима Франсиска Лабастиду, чиме је Институционална револуционарна партија изгубила власт после 71 године непрекидне владавине. Опозиција је добила већину и у оба дома мексичке скупштине.

2001 - Приликом пада руског авиона типа "Тупољев 135" код Иркутска, у Сибиру, погинуло је свих 136 путника и девет чланова посаде.

2006 - Најмање 41 особа је погинула, а 47 је повређено у несрећи приликом превртања воза у подземној железници у шпанском граду Валенсија. Узрок несреће била је превелика брзина.

2007 - Умро је виолиниста Александар Шишић. Три деценије био је члан Народног оркестра РТС-а, негујући посебно изворну народну музику. Шишић је био један од ретких аутора те мужичке области чије је свирање одликовала изразита академска прецизност, чистоћа израза и одмереност.

2008 - Жалбено веће Хашког трибунала ослободило је Насера Орића, бившег команданта муслиманских снага у Сребреници, оптужби по којима је 2006. године првостепеном пресудом био осуђен на две године затвора. Орићу је суђено по оптужници која га је теретила за смрт заробљених Срба у сребреничкој полицијској станици, окрутно поступање према притвореницима и безобзирно уништавање 12 српских села од лета 1992. до краја 1993. када је био заповедник муслиманских снага у Сребреници.

2008 - Организација Уједињених нација за храну и пољопривреду (FAO) објавила је да се број гладних у свету попео током претходне године на 50 милиона због раста цена хране. Генерални директор ФАО Жак Диуф обелоданио је тада да су резерве жита у свету на најнижем нивоу за последњих 30 година.

2008 - Умро је српски глумац Милорад Мида Стевановић, првак Драме Народног позоришта у Београду. Глуму је дипломирао на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду. Члан Народног позоришта у Београду постао је 1969. и у њему је остао до пензионисања 2004. Упамћене су његове креације: Љевин ("Ана Карењина" Л. Толстоја), Арчи Армстронг ("Амстронгово последње лаку ноћ" Џ. Ардена), Лаерт ("Хамлет" В. Шекспира), Хасанага ("Хасанагиница" Љ. Симовића), Макдаф ("Магбет" В. Шекспира), Ванко ("Нечиста крв" Б. Станковића), Симо Матаруга - Питон ("Људи са четири прста" М. Булатовића). Монодраму "Записи из подземља", према Достојевском, играо је преко три деценије, близу 300 пута.

2010 - Умро је Абу Дауд, палестински екстремиста, главни организатор напада на Олимпијским играма у Минхену 1972. када је убијено 11 израелских спортиста. Дауд је био вођа "Црног септембра", милитантне групе Фатаха, познате по низу терористичких акција.

2012 - Преминуо је Душан Попов, новинар, публициста, историчар. Рођен у Мокрину, докторирао је на новосадском Филозофском факултету. Највећи део каријере провео је у новосадском "Дневнику" где је био и заменик главног уредника. Упамћен је као први главни уредник Телевизије Нови Сад и први генерални секретар Стеријиног позорја. У три наврата је био секретар Матице српске и носилац је пројекта "Енциклопедија Новог Сада".

2016 - Преминуо је Мирослав Тимотијевић, историчар уметности, универзитетски професор. Предавао је на Филозофском факултету Универзитета у Београду, на Одељењу за историју уметности, као и на Факултету ликовних уметности Универзитета уметности у Београду. Аутор је и коаутор бројних научних радова: "Теодор Илић Чешљар 1746-1793", "Српско барокно сликарство", "Катарина Ивановић: прва српска сликарка", "Рађање модерне приватности", "Манастир Крушедол" I-II, "Паја Јовановић - Паул Јоаноwитћ", "Таковски устанак - Српске Цвети", "Историја приватног живота у Срба".

2017 - Северна Кореја успешно је лансирала је пројектил типа ICBM, назван "Hwasong-14", с интерконтиненталним дометом, упркос преовлађујућем уверењу да та земља задуго неће овладати технологијом неопоходном за интерконтиненталне релације. Званичници САД и Русије ипак су инсистирали да је реч "само" о пројектилу средњег домета.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер