четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1938. Немачкој препуштена Судетска област; Рођен Мигел де Сервантес; 1941. у Баби Јару немачки нацисти извршили масакр над Јеврејима, током два дана су побили 33.771 цивила
Хроника

На данашњи дан 1938. Немачкој препуштена Судетска област; Рођен Мигел де Сервантес; 1941. у Баби Јару немачки нацисти извршили масакр над Јеврејима, током два дана су побили 33.771 цивила

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. септембар 2020.

 НОВИ САД - На данашњи дан1938.годинеу Минхену су Велика Британија, Француска, Италија и Немачка потписале споразум којим су су западни савезници препустили Немачкој област такозваних Судета (чешке територије са немачком већином). Споразум је означио крај Чехословачке. Марта 1939. Чехословачка је и формално престала да постоји.

Данас је уторак, 29. септембар 2020. До краја године има 93 дана.

106. п.н.е. - Рођен је римски војсковођа и државник Гнеј Помпеј Велики, освајач Јерусалима 61. пре н.е. Учествовао је у гушењу устанка римских робова који је од 71. до 69. п.н.е. предводио Спартак, а глас великог војсковође је стекао 66. п.н.е. победом над понтским краљем Митридатом VI Еупатором, чиме је учврстио римску власт у Малој Азији. С Јулијем Цезаром и Лицинијем Красом 60. п.н.е. је створио Први тријумвират, на шта је био принуђен јер га је Сенат спречио да успостави личну власт. У борби за примат касније се удружио са Сенатом, који га је 52. п.н.е. изабрао за јединог конзула, али је власт изгубио када га је Цезар поразио 48. п.н.е. у бици код Фарсале, после које се склонио у Египат где је убијен.

1399- Краљ Ричард II је као први енглески монарх принуђен да абдицира, јер му је престо преотео брат од стрица Хенри Болингброк који је постао краљ Хенри IV .

1511- Рођен је шпански лекар и теолог Мигел Сервето, који је открио да крв циркулише у плућа из десне срчане коморе. Радио је углавном у Француској, где је објавио списе " Christianismi restitutio " у којима је одбацио као апсурдну хришћанску доктрину о Светом тројству, што је изазвало гнев и римокатолика и протестаната. На захтев вође швајцарских протестаната Жана Калвина ухапшен је у Женеви, у којој се скривао од римокатоличке инквизиције, и потом је осуђен на смрт спаљивањем.

1518- Рођен је италијански сликар Јакопо Робусти Тинторето, један од највећих мајстора 16. века. Радио је огромне композиције, не губећи при том смисао ни за најситније појединости. Снажно је утицао на европске сликаре, посебно на импресионисте. Стварао је у родној Венецији у којој су сачувана његова главна дела "Рај" у Дуждевој палати, "Тајна вечера" у цркви Сан Ђорђо Мађоре, "Распеће" у Скуоли ди Сан Роко.

1547- Рођен је шпански писац Мигел де Сервантес Сааведра, аутор "Дон Кихота". Био је коморник и секретар римског кардинала Ђулија Аквавивија, затим војник и учествовао је у поморској бици код Лепанта 1571. При повратку у Шпанију 1575. ухватили су га пирати и одвели у Алжир, где је пет година провео у ропству док његови рођаци нису сакупили новац за откуп. Живећи у беди морао је да прихвати посао који доноси мало новца а доста омразе: постао је агент за набавку жита и уља за Шпанску армаду. Послодавци нису били задовољни па је затворен и чак искључен из цркве, а сиромаштво га је пратило до смрти. Писао је романе, драме, комедије, приповетке и песме. У "Дон Кихоту" у форми критике преживелих средњовековних вредности Шпаније приказао је свевремене и опште људске проблеме на непревазиђен начин. Остала дела: романи "Галатеја", "Персилес и Сигисмунда" (претеча модерног авантуристичког романа), збирка 12 приповедака "Узорне приповетке", историјска драма "Нумансија", психолошка комедија "Блажени распусник", комедија карактера "Педро де Урдемалас", поема "Путовање на Парнас".

1758- Рођен је енглески адмирал Хорацио Нелсон. Унео је радикалне новине у поморско ратовање и један је од највећих поморских стратега у историји. Учествовао је у 140 битака и 40 пута је рањаван. Изгубио је око у бици код Калвија 1794. а десну руку у бици код Тенерифе 1797. Код Трафалгара је 1805. уништио француску флоту, али је тада и смртно рањен.

1839- Рођен је српски археолог и историчар уметности Михаило Валтровић, први професор археологије на Великој школи у Београду, управник Народног музеја, оснивач Српског археолошког друштва, члан Српске краљевске академије. Покренуо је часопис "Старинар" и међу првима истраживао српску средњовековну архитектуру и уметничко-занатске предмете из средњег века. Творац је идејног и ликовног решења ордена Кнеза Лазара - најраскошнијег ордена Краљевине Србије и Југославије. Дела: "Грађа за историју уметности у Србији", "Поглед на стару српску црквену архитектуру".

1851- Рођен је српски новинар и публициста Мита Ценић, најистакнутија личност радничког покрета у Србији од 1875. до смрти 1888. Студирао је медицину у Француској, одакле је протеран под оптужбом да припрема атентат на кнеза Милана Обреновића који је тада боравио у Паризу. У Србији је потом оптужен да спрема преврат и осуђен на осам година робије. По изласку из затвора покренуо је лист "Радник", затим "Борбу", "Истину" и политичко-књижевну ревију "Час".

1867- Отварајући Михољску скупштину у Крагујевцу, кнез Србије Михаило Обреновић је рекао: "Једина моја и народна велика жеља испуњена је, јер су гарнизони турске војске исељени из Србије, градови на рекама Сави и Дунаву су у нашим рукама, слобода и унутрашња независност Србије постале су права истина".

1901- Рођен је италијански нуклеарни физичар Енрико Ферми, који је први бомбардовао уран неутронима, добитник Нобелове награде за физику 1938. Засновао је теорију кретања неутрона, а у Другом светском рату је у САД, где је 1938. емигрирао из фашистичке Италије, на Чикашком универзитету руководио градњом првог нуклеарног реактора. Његовим именом названо је више појмова у нуклеарној физици: "Фермијево правило селекције", "Фермијев модел гаса", "Фермијева 'старост' неутрона", ферми као јединица за дужину.

1903- Рођена је америчка филмска глумица ирског порекла Грир Гарсон, најпознатија по улогама интелигентних жена високих моралних принципа. Добила је Оскар за филм "Госпођа Минивер" снимљен 1942. Остварила је запажену каријеру и у раној епохи телевизије. Остали филмови: "Збогом, мистер Чипс", "Гордост и предрасуда", "Мадам Кири", "Јулије Цезар", "Излазак сунца у Кампобелу".

1904- Рођен је руски писац Николај Алексејевич Островски, представник совјетског соцреализма у књижевности и култни писац Совјетског Савеза. Дела: романи "Како се калио челик", "Рођање буре" (недовршен).

1911- Италија је извршила инвазију на Триполитанију. Као последица тог рата Италија је преотела до тада турске провинције Триполитанију и Киренаику, од којих ће касније бити оформљена Либија, као и острво Родос са околним архипелагом (Додеканез). После Другог светског рата Италија је изгубила колонијалну империју, једино је Италијанска Сомалија остала под привременом управом Рима до 1960.

1913- Са брода којим је путовао из Антверпена у Лондон нестао је немачки инжењер Рудолф Дизел, који је 1893. конструисао први мотор са унутрашњим сагоревањем.

1923- На основу мандата Друштва народа, Велика Британија је почела да управља Палестином - до првог светског рата саставним делом Турске.

1930- Умро је руски сликар Иља Јефимович Рјепин. Његов реализам прожет је изразитим ослањањањем на руски фолклор. Поред другог био је био је и сјајан портрестиста. Радио је и жанр слике из живота села, а посебно је значајан по композицијама: "Бурлаци на Волги", "Литија", "Иван Грозни и његов син Иван", "Запорошци", "Повратак из прогонства", "Царевна Софија".

1940- Румунија је иступила из Балканског пакта који је 9. фебруара 1934. у Атини закључила са Краљевином Југославијом, Турском и Грчком.

1941- У Москви је почела конференција Совјетског Савеза, САД и Велике Британије, на којој су Вашингтон и Лондон условили захтевано слање британских трупа на источни фронт, стварањем ваздухопловне базе САД у Сибиру, што је Москва одбила. Ипак је склопљен Поверљиви протокол, којим су се САД и Велика Британија обавезале да шаљу оружје и опрему Црвеној армији.

1941- У Баби Јару код Кијева немачки нацисти су извршили масакр над Јеврејима, током којег су током два дана побили 33.771 цивила, укључујући жене и децу.

1942- Рођен је Стојан Стив Тешић, српско амерички књижевник, филмски сценариста, добитник Оскара. Рођен је у Србији а као дете је доспео у САД. Дипломирао је на Универзитету Индијана, а на Колумбија универзитету је написао своје прве комаде. Његова драмска дела доживела су велики успех, између осталог, награђен је и Оскаром за сценарио филма "Четири друга". Министарство за дијаспору владе републике Србије установило је 2005. награду Стојан Стив Тешић, којом се награђују писци српског порекла који пишу на другим језицима. Филмови: "Бреакинг Аwаy", "Еyеwитнесс", "Фоур Фриендс", "Тхе Wорлд Аццординг то Гарп", "Америцан Флyерс", "Елени". Играни комади: "Ноурисх Тхе Беаст", "Тхе Царпентерс", "Дивисион Стреет". Романи: "Суммер Цроссинг", "Кароо".

1957- У Пакистану је погинуло 300 људи када је експресни воз у пуној брзини ударио у композицију цистерни с нафтом.

1970- Потпредседник Египта Анвар ел Садат је преузео дужност шефа државе дан после смрти Гамала Абдела Насера.

1972- Јапан и Кина су формално окончали ратно стање и нормализовали односе.

1973- Умро је енглески писац Вистен Хју Одн, предводник групе левичарских писаца који су тридесетих ревитализовали енглеску поезију и писали под утицајем Томаса Елиота. Подржавао је републиканце у Шпанији, а отаџбину је напустио 1939. у знак протеста због потписивања Минхенског споразума са Хитлером и до 1972. живео је у САД. Дела: збирке песама "Песме", "Говорници", "Плес смрти", "Гле, странче", "Друго време", "Новогодишње писмо", "Ахилов штит", "Око куће", "Град без зидова", "За сада", драме, писане с Кристофером Ишервудом: "Пас испод коже", "Успон Ф6", "На граници", есеји "Споредни светови".

1979- Председник Екваторијалне Гвинеје Франсиско Масијас Нгуема, збачен с власти у августу 1979. стрељан је под оптужбом да је крив за "геноцид, издају, проневеру и систематско кршење људских права".

1988- Мировне снаге УН су добиле Нобелову награду за мир.

1990- У сусрету на највишем нивоу од Вијетнамског рата, састали су се државни секретар САД Џејмс Бејкер и шеф вијетнамске дипломатије Нгујен Ко Так, што је убрзало нормализацију односа бивших непријатеља.

1999- Разбијене су демонстрације неколико десетина хиљада присталица опозиционог "Савеза за промене" који су се запутили на Дедиње. Повређено је најмање 30 људи, од којих шесторо теже, међу којима и 5 полицајаца.

2005- У три експлозије аутомобила-бомби, које су се догодиле готово истовремено у ирачком граду Баладу, северно од Багдада, најмање 60 људи је погинуло, а 70 је рањено.

2006- Погинуло је 155 људи када се путнички авион бразилске компаније "Гол", типа "Боинг 737-800", срушио у џунгли Амазоније. Авион је летео из Манауса у Бразилију када се сударио са малим приватним авионом типа "Ембраер".

2006- Формирана је Специјална бригада Војске Србије. Та елитна јединица настала је обједињавањем 72. специјалне бригаде, 63. падобранске бригаде и делова 82. поморског центра и одреда за противтерористичка дејства "Кобре".

2007- У нападу талибанског бомбаша самоубице, преобученог у авганистанску војну униформу у Кабулу је погинуло 27 војника а рањен је 21, док су улазили у војни аутобус. Бомбаш у униформи, при покушају да се укрца, активирао је експлозив док су проверавана лична документа.

2008-Представници Владе Србије и италијанске ФИАТ групе потписали су у Београду Уговор о заједничком улагању у крагујевачку фабрику "Застава" у укупној вредности од око 950 милиона евра. У Палати "Србија" уговор су потписали потпредседник владе Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић и председник ФИАТ групе Серђо Маркионе. Уговором је прецизирано да у новој заједничкој компанији ФИАТ има 67 одсто власништва, а влада Србије 33 одсто. Том приликом потписан је и Меморандум о разумевању "Ивека", "Мањети Марелија" и владе Србије у области производње аутобуса, специјалних возила и аутомобилских компоненти.

2010- Преминуо је Војислав Воки Костић, српски композитор и писац. Компоновао је 93 дела озбиљне музике, као и музику за 67 филмова, 310 позоришних представа, 20 ТВ серија, 40 филмова, низ радио драма. Објавио је 33 плоче, три књиге и више десетина научних радова, есеја и студија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер