четвртак, 21. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1912. почела мобилизација за Први балкански рат; 1918. Бугарска армија капитулирала у Првом светском рату; 1876. рођен српски писац, позоришни критичар и дипломата Милан Ракић
Хроника

На данашњи дан 1912. почела мобилизација за Први балкански рат; 1918. Бугарска армија капитулирала у Првом светском рату; 1876. рођен српски писац, позоришни критичар и дипломата Милан Ракић

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. септембар 2024.

На данашњи дан 1912. године Србија и Бугарска објавиле су мобилизацију за рат против Турске. Први балкански рат вођен од октобра 1912. до маја 1913. у којем су се против Турске бориле и Грчка и Црна Гора, завршен је поразом Турске. Србија је тада ослободила Стару Србију (данас Косово и Метохија) и Јужну Србију (данас Македонија).

Данас је понедељак 30. септембар 2024.

1399- Оснивач династије Ланкастер Хенри Болингброк, као победник у борби за власт, постао је енглески краљ Хенри IV, дан пошто је абдицирао његов брат од стрица Ричард II.

1846- Амерички зубар Вилијам Мортон први је употребио анестезију (етар) приликом вађења зуба.

1874- Рођен је српски археолог Владимир Петковић, професор Београдског универзитета, члан Српске краљевске академије и управник Народног музеја у Београду, стручњак за српску средњевековну уметност. Био је уредник часописа "Старинар" и први директор Археолошког института SANU. Руководио је откопавањима Стобија и Царичиног Града. Дела: "Преглед црквених споменика кроз повесницу српског народа", "Српско сликарство у средњем веку", монографије о манастирима Жича, Раваница, Студеница, Каленић и Дечани.

1876- Рођен је српски писац, позоришни критичар и дипломата Милан Ракић, члан Српске краљевске академије, председник Српског PEN клуба. После завршених студија права у Паризу радио је у Београду као чиновник, а од 1904. налазио се у дипломатској служби. Појавио се 1903. збирком "Песме" као потпуно изграђен писац, песник унуташњих немира и сукоба. Објавио је 1912. збирку "Нове песме" и 1936. "Песме". Педесетак песама, колико је укупно објавио, одликују се елеганцијом и савршенством форме и спадају у врх српске лирике 20. века, попут "На Газиместану", "Јефимија", "Долап", "Симонида", "Напуштена Црква", "Орхидеја", "Љубавна песма". Позоришне критике које је писао, по општој оцени, веома су поуздане и одраз су изузетне личне културе.

1882- Рођен је немачки физичар Ханс Вилхелм Гајгер. Бавио се изучавањем радиоактивности и 1928. изумео је направу за регистровање и бројање наелектрисаних честица и гама-зрака, односно за мерење радиоактивности, познату као "Гајгеров бројач".

1891- Самоубиство је извршио француски генерал Жорж Ернест Буланже, министар војске од 1886. до 1887, вођа утицајног политичког покрета који умало није срушио Трећу републику. Створио је реакционарни и антипарламентарни покрет познат као буланжизам. Окупио је око себе све непријатеље Републике с намером обнове монархије у Француској. Када су га републиканци оптужили за покушај преврата пребегао је у Белгију, где је себи одузео живот.

1915- Ватром из топа оборен је први непријатељски немачки авион изнад Крагујевца. На Метином брду у Крагујевцу налази се спомен-обележје Радоју Раки Љутовцу, артиљерцу-тобџији који је 1915. године, у Првом светском рату, оборио први непријатељски авион у Србији. Тај дан обележава се као Дан рода Противваздушне одбране Војске Србије.

1918- Бугарска армија капитулирала је у Првом светском рату, пошто је на границе Бугарске избила српска војска која је после пробоја Солунског фронта пресекла бугарске трупе на два дела и сломила их.

1921- Рођена је британска глумица Дебора Кер, упамћена по једном од најпознатијих филмских пољубаца, са Бертом Ланкестером у филму "Одавде до вечности". Каријеру је почела у локалном позоришту, у родној Шкотској, да би прву главну улогу одиграла у филму "Мајор Барбара" 1941. године. Номинована је за Оскара за главну улогу чак шест пута, да би коначно 1994. добила Оскара за животно дело. Филмови: "Кво вадис", "Јулије Цезар", "Одавде до вечности", "Добар дан туго", "Казино ројал".

1938- Дан по потписивању споразума у Минхену, којим су западни савезници дозволили Адолфу Хитлеру комадање Чехословачке, што је отворило пут ка избијању Другог светског рата, британски премијер Невил Чемберлен изјавио је да је спасен мир.

1941- Почела је прва немачка офанзива на Москву. Немачка војска је после великих губитака совјетске армије заустављена, али је половином новембра 1941. кренула у другу офанзиву, такође неуспешно, што је почетком децембра омогућило противнапад и одбацивање Немачких трупа 200 километара од Москве. На тај начин покопан је план "Барбароса" о муњевитом рату против Совјетске Русије.

1941- Завршен је "Крвави марш" у којем су Немци више хиљада становника Шапца дотерали на савски мост, где су неке убили и бацили у реку а друге гонили до сремског села Јарак при чему су малаксали путем убијани. Преживеле су вратили у Шабац у новоформирани логор. Била је то одмазда због устанка који је био у току у Србији, с посебним замахом у том крају и због немачких жртава током устанка. У читавој акцији су са немачким трупама заједно учествовале и хрватске усташе. Према немачким документима укупно је том приликом ухапшено 4.410 Срба.

1947- У Београду је основана организација партизанских ратних ветерана у Другом светском рату - Савез удружења бораца Народноослободилачког рата SUBNOR.

1949- Окончан је берлински "ваздушни мост", успостављен после совјетске блокаде Западног Берлина крајем јуна 1948, током којег су амерички и британски авиони обавили 277.264 лета.

1955- У аутомобилској несрећи у 24. години погинуо је Џејмс Дин, амерички глумац који је постао симбол побуњене младости у годинама свеопштег ослобађања након окончања Другог светског рата. Трагичан крај допринео да његов лик прерасте у својеврстан мит. Филмови: "Источно од раја", "Бунтовник без разлога", "Див".

1962- Бели расисти изазвали су нереде у Оксфорду у америчкој држави Мисисипи пошто је на основу одлуке федералног суда црнац Џејмс Мередит уписан на Универзитет Мисисипија.

1965- Отмицом и убиством шест генерала у Индонезији је отпочео неуспешни државни удар, окончан масакром чланова и присталица Комунистичке партије Индонезије, који су починиле снаге предвођене штићеником САД генералом Сухартом.

1966- Бивши британски протекторат у Африци Бечуаналенд стекао је независност под називом Република Боцвана. Први председник нове државе постао је Сереце Кама.

1966- Немачки ратни злочинци Алберт Шпер и Балдур фон Ширах изашли су из затвора Шпандау након што су издржали казне од 20 година робије.

1970- Ричард Никсон је допутовао у Београд, у прву посету Југославији једног председника САД.

1980- Израел је увео валуту по имену шекел, која је заменила дотадашњу израелску фунту. Назив новчане јединице одабран је према имену које је познато у древним текстовима као средство плаћања у античкој јеврејској држави.

1985- Умро је амерички сеизмолог Чарлс Рихтер, чијим је презименом названа скала за мерење јачине земљотреса.

1988- Пензионисано је пет високих совјетских функционера, укључујући председника Президијума Врховног совјета Андреја Громика.

1989- Престала је да постоји Сенегамбија. Конфедерација Сенегамбија настала је удруживањем западноафричких држава Сенегал и Гамбија 1. фебруара 1982.

1989- Умро је српски писац Оскар Давичо, који је између два светска рата припадао групи писаца надреалиста изразито леве оријентације. Током Другог светског рата интерниран је у Италију, одакле је 1943. побегао и прикључио се партизанима. Дела: збирке песама "Вишња за зидом", "Настањене очи", Флора", "Тропи", "Каирос", "Трема смрти", романи "Песма", "Бетон и свици", "Радни наслов бескраја", "Ћутање", "Глади", "Тајне", "Бекства", "Завичаји", "Господар заборава".

1990- Совјетски Савез и Израел споразумели су се да успоставе конзуларне односе. Москва је прекинула дипломатске односе због шестодневног Израелско-арапског рата 1967. Истог дана 1990. су успостављени и пуни дипломатски односи између Совјетског Савеза и Јужне Кореје.

1993- У серији јаких земљотреса у југозападној Индији погинуло је најмање 22.000 људи.

1998- У нападима терориста такозване ОВК на граничаре Војске Југославије у подручју карауле "Кошаре" код Ђаковице погинули су војници Мирослав Јоцић, Милош Павловић, Владимир Радоичић, Миладин Гобељић и Илија Павловић, а у подручју карауле "Морина" заставник Милан Бундало.

1999- Полиција је у Београду, друго вече заредом, силом сузбила демонстрације неколико десетина хиљада присталица опозиционе коалиције "Савез за промене".

2004- У самоубилачком нападу на амерички војни конвој у Багдаду, који су извели припадници терористичке групе јорданског екстремисте Абу Мусаба ел Заркавија, погинула је 41 особа, од тога 34 деце која су похрлила да узму слаткише од америчких војника.

2006- Скупштина Србије усвојила је Предлог новог Устава, којим је Србија дефинисана као држава српског народа и свих грађана. У преамбули је наглашена неодвојивост Косова и Метохије од Србије.

2007- Умро је Милан Јелић, Председник Републике Српске. Економски факултет завршио је у Суботици, где је и докторирао. Радио је у привреди, био министар привреде, енергетике и развоја. За менаџера године у РС проглашен је 2002. године, а за менадзера године у БиХ 2003. године. Добитник је Ордена Светог Саве.

2009- Умро је Павел Попович, легендарни руски (совјетски) космонаут из првог, "гагариновског" круга. Од 1954. налазио се као пилот у саставу Ратног ваздухопловства Совјетског Савеза. Први пут у космос, у трајању два дана, 22 сата и 57 минута, летео је као командир брода "Восток-4" августа 1962. после чега је припреман за лет на Месец. Од 1980. до 1989. био је заменик начелника Центра за припрему космонаута "Гагарин". Двоструки је херој Совјетског Савеза.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер