субота, 03. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1884. завршен железнички мост у Београду на реци Сави; 1902. рођен Душан Баранин; 2008. умро Александар Исајевич Солжењицин
Хроника

На данашњи дан 1884. завршен железнички мост у Београду на реци Сави; 1902. рођен Душан Баранин; 2008. умро Александар Исајевич Солжењицин

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. август 2024.

 НОВИ САД - Догодило се на данашњи дан 1884 - Завршен је железнички мост у Београду на реци Сави, захваљујући чему је наредног месеца пуштена у саобраћај пруга Земун-Београд. Србија се још на Берлинском конгресу 1878. обавезала да ће изградити пругу којом ће преко њене територије бити спојена Аустрија са Солуном у тадашњој Турској. Мост је разаран у оба светска рата и потом оба пута обнављан.

Данас је субота, 3. август, 216. дан 2024. До краја године има 150 дана.

1492 - Шпански морепловац, највероватније италијанског порекла, Кристифор Колумбо испловио је на броду "Санта Марија" из шпанске луке Палос де ла Фронтера на прво путовање "за Индију" - на којем је открио Америку. Веровао је да ће открити морски пут до Индије.

1778 - У Милану је после две године градње, према пројекту италијанског архитекте Ђузепеа Пјермаринија, отворена Миланска скала, једна од најзначајнијих оперских кућа у свету.

1792 - У Бечу је објављен први број српског листа "Славено-сербскија ведомости". Под утицајем Доситеја Обрадовића "Ведомости" је покренуо Стефан Новаковић. Циљ листа било је ширење "истине о отечеству и просвешћеније рода нашега". Лист је имао претплатнике у Пешти, Будиму, Сент Андреји, Новом Саду, Осеку, Трсту и Венецији, широм Подунавља, а продаван је и у Влашкој, Русији. У "Ведомостима" су били објављивани позиви на пренумерације српских књига, попут "Историје" Јована Рајића. Запавши у дугове, Новаковић је две године доцније продао штампарију, па је излажење листа обустављено.

1881 - Британске трупе окупирале су египатски град Суец, што је Великој Британији омогућило да 1883. запоседне читаву зону Суецког канала.

1902 - Рођен је Душан Баранин, српски романсијер и публициста. Завршио је педагошку школу у Београду где је, такође, апсолвирао историју. У књизевност је ступио збиркама приповедака "Сељаци", "Шуме падају" као и романом "Њих троје". Доцније се појављују његове романсиране биографије и историјски романи, најчешће на тему деветнаестовековне Србије. Дела: "Зека Буљубаша", "Прота Матеја", "Карађорђе", "Хајдук Вељко", "Велики господар", "Краљ Милан". Иако му критика није била склона, његова дела су уживала и уживају широку популарност.

1914 - Немачка је у Првом светском рату објавила рат Француској. Истог дана Белгија је одбацила захтев Немачке да њене трупе прођу кроз ту земљу, а Велика Британија је упозорила Немачку да би инвазија на Белгију била повод за улазак Лондона у рат.

1936 - Амерички атлетичар афричког порекла Џеси Овенс је скоком у даљ од 8,06 метара освојио прву од четири златне медаље на Олимијским играма у Берлину. Потом је победио и на 100 и 200 метара и у штафети 4x100 метара. Овакав успех једног афроамериканца био је разочарење за нацистичке главешине, домаћине те олимпијаде.

1940 - Литванија је и формално постала део Совјетског Савеза под називом Литванска Совјетска Социјалистичка Република. Окупација балтичких република била је саставни део споразума Стаљин-Хитлер о подели Пољске из 1939. године. До Првог светског рата те земље су вековима биле саставни део царске Русије.

1945 - Свим етничким Немцима и Мађарима у Чехословачкој је одузето држављанство.

1958 - Америчка атомска подморница "Наутилус" под командом Вилијама Андерсона прва је прошла испод леденог покривача Северног пола.

1975 - У Београд је допутовао председник САД Џералд Форд у дводневну званичну посету Југославији, истакавши том приликом да политика несврставања Југославије активно доприноси већем разумевању међу народима.

1992 - У Јованици код Горњег Милановца откривено је богато арехолошко налазиште из раног палеолита. Нађени предмети припадају тзв. ашелској култури.

2008 - Умро је руски писац Александар Исајевич Солжењицин, добитник Нобелове награде за књижевност 1970. На робију је одведен 1945. са фронта, где је био официр совјетских инжењеријских јединица. Емигрирао је 1974. вративши се у отаџбину након две деценије. У децембру 1998. одбио је највишу државну награду - Орден светог апостола Андреја Првозваног, којим га је одликовао Јељцин, због ситуације у којој се налазила Русија. Током агресије НАТО на Србију 1999. све време је био веома оштар према политици САД и НАТО. Приповетком "Један дан Ивана Денисовича" у књижевност је увео тему Стаљинових логора. Посебно је његов роман "Архипелаг Гулаг" разобличио лаж "комунистичког раја". На основу емигрантског искуства у Западној Европи и у САД, такође је испољио презир према систему вредности савременог Запада. Остала дела: приповетка "Матрјонини дани", романи "У кругу првом", "Онколошка клиника", "Август Четрнаесте", "Црвени точак", "Русија у провалији", критичка аутобиографија "Борио се шут с рогатим", драме "Гозба победника", "Заробљеници", "Република Рада", "Светлост која је у теби", публицистичко дело "Лењин у Цириху", "Два века заједно", сценарији: "Тенкови знају истину", "Паразит".

2017 - Бразилски фудбалер Нејмар потписао је петогодишњи уговор о трансферу из Барселоне у Пари Сен Жермен, укупне вредности 222 милиона евра, чиме је званично постао најскупљи играч у историји фудбала.

2021 - Умро је Мирослав Лазански, новинар, војнополитицки аналитичар, дипломата. Завршио је Правни факултет у Загребу, где је и започео новинарску каријеру. Радио је за "Старт", "Полет", "Вјесник", "Данас". Године 1991. сели се у Београд где ради за лист "Политика". Извештавао је из Авганистана, Либана, Ирачко-Иранског рата, Пустињске олује, Заира, Чеченије. Био је амбасадор Србије у Москви од 2019. године. Аутор је седам књига и више телевизијских
серијала.

(Танјуг)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер