среда, 20. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1837. Милош Обреновић укинуо кулук; Погубљена Марија Антоанета; Рођени Оскар Вајлд, Енвер Хоџа и Гинтер Грас; 1946. Обешене главешине Трећег рајха
Хроника

На данашњи дан 1837. Милош Обреновић укинуо кулук; Погубљена Марија Антоанета; Рођени Оскар Вајлд, Енвер Хоџа и Гинтер Грас; 1946. Обешене главешине Трећег рајха

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. октобар 2020.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1837. године српски књаз Милош Обреновић укинуо је кулук - бесплатан рад сељака који су користили сеоски кметови, нахијске старешине и свештенство, што је повремено доводило до одметања сељака у хајдуке. Кулук је више пута забрањиван, али су указом Књаза Милоша укинути сви његови видови, осим кулука за одржавање путева и мостова.

Данас је петак, 16. октобар, 290. дан 2020. До краја године има 76 дана.

1793. Погубљена је француска краљица Марија Антоанета, супруга Луја XVI , кћерка аустријске царице Марије Терезије. Била је једна од најомраженијих личности Француске у време избијања револуције у тој земљи 1789. године. Упамћена је по изјави: "Ако немају хлеба, нек једу колаче", коју највероватније никада није изрекла. Под оптужбом да је везама с бечким двором издала републику, после монтираног судског процеса, погубљена је на гиљотини пред 300.000 Парижана.

1853 - Објавом рата Русији, Турска је започела Кримски рат у којем су јој се 1854. придружиле Француска, Велика Британија и Сардинија (Пијемонт). У том рату Русија је после огорчених борби доживела пораз. Рат је трајао до фебруара 1856.

1854 - Рођен је енглески писац ирског порекла Фингал О'Флаерти Вилс, познат као Оскар Вајлд. Био је познат као особа која се подсмева друштвеним конвенцијама. Држао је да је уметност аутономна и аморална. У затвору у Редингу, у којем је две године издржавао казну због хомосексуализма, написао је "Баладу о рединшкој тамници" и дубоко искрен животни обрачун "Де Профундис". После изласка из затвора 1897, под именом Себастијан Мелмот живео је у Паризу у којем је умро 1900. Остала дела: роман "Слика Доријана Греја", комедије "Важно је звати се Ернест", "Лепеза леди Виндермир", "Идеалан муж", збирка прича "Злочин лорда Артура Сејвила и друге приче", драме "Салома" (на француском), "Вера", "Војвоткиња од Падове".

1908 - Рођен је Енвер Хоџа, шеф владајуће "Партије рада Албаније" од 1948. до смрти 1985. Између два светска рата био је секретар посланства Албаније у Бриселу. Један је од оснивача Комунистичке партије Албаније 1941. Подржавао је политику Информбироа од 1948. до 1956. и Стаљинов концепт власти, чак и после 20. конгреса КП Совјетског Савеза на којем су осуђени Стаљинови методи. Касније се ослонио на Пекинг. Изградио је бруталан и репресиван систем у својој земљи. Никада није крио територијалне претензије према територији Србије (Косово и Метохија), као и другим територијама тадашње Југославије. Прави је творац савременог великоалбанског пројекта.

1927 - Рођен је немачки писац Гинтер Грас. Светски успех постигао је већ првим романом "Лимени добош". На циничан и бруталан начин приказао је немачко грађанство у време нацизма. Иако је јавно испољавао наглашено левичарске ставове, испоставило се да је био припадник Ш формација током Другог светског рата. Остала дела: романи "Лимбур", "Псеће године", "Локална анестезија", "Сусрет у Телгтеу", "Широко поље", новела "Мачка и миш", драме "Поплава", "Плебејци увежбавају устанак", збирке песама "Чвориште пруга", "Испитан".

1946 - Обешене су главешине Трећег рајха које је Међународни суд у Нирнбергу осудио на смрт због ратних злочина у Другом светском рату, укључујући шефа немачке дипломатије Јоахима фон Рибентропа и начелника штаба Врховне команде оружаних снага Немачке фелдмаршала Вилхелма Кајтела. Рајхсмаршал Херман Геринг, такође осуђен на смрт, убио се у затворској ћелији претходног дана.

1964 - Кина је извела прву експлозију атомске бомбе, поставши пета земља света која располаже нуклеарним оружјем.

1968 - Москва и Праг су потписали споразум о присуству совјетских трупа у Чехословачкој, које су с јединицама других земаља Варшавског пакта запоселе у ту земљу 21. августа 1968. како би одстраниле прореформски настројеног Александра Дубчека и његову владу као и масовни покрет који их је подржавао.

1973 - Нобелова награда за мир додељена је државном секретару САД Хенрију Кисинџеру и његовом партнеру у преговорима Ле Дук Тоу, али је политичар Северног Вијетнама одбио награду.

1978 - Пољски кардинал Карол Војтила изабран је за 264.поглавара римокатоличке цркве као први неиталијански папа после4 56 година, под именом Јован Павле ИИ.

1982 - Умро је италијански оперски певач Марио дел Монако, назван "тенором епохе". Захваљујући изузетном гласу и изванредном осећању за сцену, стекао је огромну популарност и признање критике.Л уис Фаракан, на митингу у Вашингтону, којем је присуствовало око милион Афроамериканаца, описао је САД као друштво с наглашеним расним предрасудама.

1996 - На стадиону у главном граду Гватемале погинуло је 78 особа у стампеду насталом након покушаја навијача без карата да се пробију на трибине како би посматрали квалификациони меч за светско фудбалско првенство.

2007 - У саобраћајној несрећи на аутопуту Загреб-Београд, код Нове Градишке, погинуо је македонски певач Тоше Проески.Р ођен у Крушеву, Македонија, поседовао је ретке гласовне могућности и био је један од најпопуларнијих певача с простора негдашње Југославије.

2017 - Трупе владе Ирака запоселе су покрајину Киркук у ирачком Курдистану. Киркук је богат резервама нафте и предмет је спора између званичних власти у Багдаду и локалне курдске самоуправе, која тежи сепарацији, а од 2014. до 2016. вођене су борбе с такозваном Исламском државом због контроле над том регијом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер