недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1219. Сава Немањић хиротонисан за првог српског архиепископа; 1749. рођен Јохан Волфганг Гете; 1995. минобацачка граната усмртила на сарајевској пијаци Маркале 37 и ранила 85 особа
Хроника

На данашњи дан 1219. Сава Немањић хиротонисан за првог српског архиепископа; 1749. рођен Јохан Волфганг Гете; 1995. минобацачка граната усмртила на сарајевској пијаци Маркале 37 и ранила 85 особа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. август 2023.

 БЕОГРАД - На данашњи дан 1219. године патријарх Манојло Сарантен, уз сагласност византијског (никејског) цара Теодора I Ласкариса хиротонисао је Саву Немањића, потоњег Светог Саву, за првог српског архиепископа. Тим чином Српска Православна црква постаје аутокефална (самостална). Средиште српске цркве у прво време било је у манастиру Жича. Цар Стефан Душан уздигао је 1346. српску цркву на ранг патријаршије.

Данас је понедељак, 28. август, 240. дан 2023. До краја године има 125 дана.

430 - Умро је Аурелије Августин, познатији као Свети Августин, епископ у римској северној Африци, најзнаменитији представник ране хришћанске мисли (патристике). У најважнијем делу "О држави Божјој" правио је разлику између идеалне, вечне "државе Божје" и привремених, пролазних облика земаљске државе. То дело је дуго било основ црквеног тумачења световних установа. Написао је и неку врсту аутобиографије: "Исповести".

1645 - Умро је холандски правник, писац и хуманиста Хуиг де Грот, познат као Хуго Гроцијус, оснивач науке о међународном праву. Припадао је "школи природног права" и доказивао је једнакост људи међу собом и пред законом. Заступао је тезу да су мора (и океани) опште добро и да поједине земље немају право њиховог ексклузивног коришћења. Залагао се за верску толеранцију (било је то време сукоба Католика и Протестаната у Гроцијусовој Холандији), али је 1618. ухапшен у Утрехту и 1619. осуђен на доживотну робију као јеретик. Успео је 1621. да побегне у Француску и од 1635. до смрти 1645. био је амбасадор Шведске у Француској. Дела: правна и религиозна - "Де иуре белли ац пацис", "Маре либерум", "Де иуре праедае", "Де веритате религионис Цхристианае", "Виа ет вотум ад пацем еццлесиастицам", драме - "Цхристус патиенс", "Сопхомпханеас", "Адамус еxул". Србе је задужио писањем о српској народној поезији, којом се одушевљавао, и преводом више народних песама, укључујући "Хасанагиницу". Био је под утицајем Хердера који је такође био склон Србима. Оставио је једну од највећих и најзанимљивијих збирки писама. Дела: романи "Фауст", "Вилхелм Мајстер", "Вертер", "Избор по сродности", драме "Гец од Бирлинхема", "Егмонт", "Ифигенија на Тауриди", "Торквато Тасо", трагедије "Клавихо", "Ванбрачна кћи", еп "Херман и Доротеја", путопис "Путовање по Италији", аутобиографско дело "Из мог живота", поезија "Маријенбадска елегија", "Римске елегије", "Западно-источни диван", епиграми "Ксеније", "Теорија боја".

1749 - Рођен је немачки писац Јохан Волфганг Гете, једно од највећих имена светске литературе. Неколико година после завршених студија права у Стазбуру преселио се у Вајмар, где је 28 година био управник позоришта. Поред литерарног стваралаштва - писао је лирику, драме, романе, интензивно се бавио филозофијом, природним наукама, сликарством и државничким пословима у Вајмару.

1813 - Од рана у бици на Делиграду умро је српски јунак из Првог српског устанка Јован Курсула, опеван у народним песмама. У низу битака истакао се јунаштвом, посебно у боју на Црном врху 1809. када су Турци под командом Алије Гушанца покушали да продру у Гружу и Јасеницу и у септембру 1810. на Варваринском пољу, када је јунаштвом задивио и Турке и руске добровољце који су се борили на страни Срба.

1833 - Парламент је забранио трговину робовима у целој Британској империји.

1849 - Аустријске трупе под командом генерала, потоњег маршала, Јозефа Радецког заузеле су италијански град Венецију после опсаде започете 20. јула 1849.

1877 - Рођен је енглески произвођач аутомобила и пилот Чарлс Стјуарт Ролс, који је с Фредериком Ројсом 1906. основао компанију за производњу аутомобила "Ролс-Ројс". Ројсова фирма почела је 1904. да прави аутомобиле, који су импресионирали Ролса, и њих двојица су две године касније постали сувласници компаније чија су возила у аутомобилској индустрији постала симбол луксуза и квалитета. Компанија "Ролс-Ројс" производи и авионске моторе. Ролс је први пилот који је, јуна 1910. прелетео Ламанш у оба правца без заустављања, а у јулу 1910. је као први британски пилот погинуо у авионској несрећи.

1916 - Немачка је у Првом светском рату објавила рат Румунији.

1944 - У француском граду Марсељ предали су се преостали немачки војници, а истог дана је ослобођен и оближњи Тулон.

1973 - У земљотресу југозападно од Сиудад Мексика погинуло је више од 500 особа.

1987 - Умро је амерички филмски режисер Џон Хјустон, један од најистакнутијих америчких синеаста 20. века, важио је за посебно вештог у раду с глумцима. Снимио је мноштво филмова, највише пустоловног и криминалистичког жанра. Филмови: "Малтешки соко", "Рт Ларго", "Бејасмо странци", "Благо Сијера Мадре", "Џунгла на асфалту", "Црвена значка за храброст", "Афричка краљица", "Моби Дик", "Ноћ игуане", "Одсјај у златном оку", "Град изобиља", "Наш човек из Аустралије", "Судија за вешање", "Ени", "Испод вулкана".

1994 - Окончан је дводневни референдум у Републици Српској, на којем је више од 90 одсто грађана одбацило мировни план Контакт групе за Босну и Херцеговину.

1995 - Минобацачка граната усмртила је на сарајевској пијаци Маркале 37 и ранила 85 особа, за шта су после експресне истраге оптужени Срби, што је послужило као изговор за масовне нападе НАТО авијације на Републику Српску. Доцније се појавио извештај према којем је трагедија инсценирана од стране ратног руководства у Сарајеву, што је потврдио и високи функционер УН Јасуши Акаши.

1997 - У крвавом обрачуну ривалских банди у злогласном венецуеланском затвору "Елдорадо" погинуло је 29 особа.

1999 - У саобраћајној несрећи погинули су македонски министар Радомир Стојковски, његова супруга, кћерка и возач, после чега су норвешки војници из возила међународних снага, које је изазвало несрећу, одбили да се подвргну тесту алкохола у крви. Поручника који је скривио смрт четворо људи, суд у Ослу је у марту 2000. осудио на годину дана затвора.

2007 - Умро је Франциско Умбрал, један од највећих шпанских савремених писаца. Објавио је преко 80 књига, међу којима су "Смртник и ружа" и "Мадридска трилогија". Добитник је угледних шпанских признања попут Награде принца од Астурије за књижевност 1996. и награде Сервантес 2000.

2007 - Умрла је Драга Јонаш, спикерка и новинар. Била је спикер Радио Београда још у Краљевини Југославији. Године 1951. поново се запослила у Радио Београду и деценијама је била непревазиђени глас београдског радија. Добитник је "Вукове награде" за 2004. за унапређење српске културе, просвете и науке. Била је учитељ бројних потоњих спикера и новинара Радио Београда и Телевизије Србије.

2008 - Главни тужилац Јужне Осетије Тејмураз Хугајев изјавио је да су, током петодневних сукоба, започетих 8. августа у тој отцепљеној грузијској аутономној области погинула 1.692 цивила, да је рањено око 1.500 особа, али да број жртава није коначан.

2013 - Довођењем последње групе етиопских Јевреја у Израел, окончана је вишедеценијска акција пресељавања припадника те древне заједнице у јеврејску државу. Узима се да у свету припадника Бета Израел групације, односно етиопских Јевреја, има око 150.000 од чега је око 130.000 настањено у Израелу. Поступно, систематско пресељавање започело је позних седамдесетих.

2018 - Екипа научника ЦЕРН -а, Европске асоцијације за нуклеарна истраживања која је смештена у Швајцарској, обелоданила је, шест година након што је Хигсов бозон откривен, на који начин се он распада на фундаменталне честице познате као ботом кваркови. Ово истраживање од кључног је значаја за модерну физику пошто резултати могу или да сасвим уздрмају постојеће теорије и укажу на нову приступ физици или да потврде Стандардни модел, који је заснован на идеји да Хигсово поље "даје" масу кварковима и другим елементарним честицама.

2019 - Перуански медији обелоданили су налазе археолога Ферена Кастиља код Пампа ла Круза, недалеко од града Трухиљо, приближно 700 километара северно од Лиме. Кастиљо је разјаснио детаље шокантних налаза који су претходно били делимично познати. Пронађени су посмртни остаци деце, њих 227. Деца су била жртвована у складу с ритуалима претколумбовске цивилизације Киму.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер