субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашни дан 1687. у нападу на Турке у Дувну погинуо војвода Стојан Јанковић; 1866. кнез Михаило Обреновић и кнез Никола I Петровић закључили уговор о присаједињењу Црне Горе Србији као и савез против Турске; Умро Сигмунд Фројд
Хроника

На данашни дан 1687. у нападу на Турке у Дувну погинуо војвода Стојан Јанковић; 1866. кнез Михаило Обреновић и кнез Никола I Петровић закључили уговор о присаједињењу Црне Горе Србији као и савез против Турске; Умро Сигмунд Фројд

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. септембар 2019.

 НОВИ САД - 1791 - Умро је Емануило Јанковић, српски писац, преводилац, природњак, књижар и штампар. Гимназију је завршио у родном Новом Саду а медицину је студирао у Халеу. У Прагу је изучио књижарски и штампарски занат. У Лајпцигу је 1790. купио штампарију и донео је у Нови Сад како би штампао српске књиге, али му власти то нису дозволиле па је штампао књиге на немачком, латинском, мађарском. У Новом Саду је држао књижару где је уз књиге нудио и музикалије, бакрорезе. Преводио је и прерађивао стране позоришне комаде, превео је комедију К.Голдонија "Терговци", Ф.К. Штарка "Зао отац и неваљао син", посрбио" је и комад Ј.Ј. Енгела "Благородни син". Превео је и "Описаније живота и хероических дел фелдмаршала од Лаудон" непознатог аутора. Био је члан Природњачког друштва у Халеу и аутор је дела: "Физическо сочињеније".

Догодило се на данашњи дан. Данас је понедељак, 23. септембар, 266. дан 2019. До краја године има 99 дана.

63. п.н.е. - Рођен је римски државник и војсковођа Октавијан Август, први римски цар, адоптирани син Гаја Јулија Цезара. Годину дана после убиства Цезара 44. пре нове ере, као командант сенатске војске код Мутине потукао је Марка Антонија, али је убрзо с њим и Марком Емилијем Лепидом склопио тријумвират. После друге победе над Антонијем код Акцијума 31. пре нове ере, која му је омогућила освајање Египта, под именом Август преузео је сву власт и укинуо републику. Завео је нови облик владавине познат у историографији као принципат. Улепшао је Рим низом грађевина, помагао стваралаштво и уметност. "Августов" или "Златни век" сматра се најсјајнијим периодом римске историје.

1592 - Умро је француски писац и филозоф Мишел Ејквем де Монтењ, обновитељ интелектуалног скептицизма и весник слободније друштвене мисли у 17. и 18. веку. Сматрао је да је људски разум немоћан у тражењу истине и правде, али да је сваки човек дужан да нађе извесне норме у приватном и јавном животу како би живео разумно, свестан својих општељудских одговорности. Дела: "Есеји", "Дневник путовања".

1687 - Војвода Стојан Јанковић, вођа ускока у Равним Котарима у северној Далмацији, погинуо је у нападу на Турке у Дувну. У борби с Турцима 1666. заробљен је и одведен у Цариград, одакле је после 14 месеци побегао, што је опевано у српској народној песми "Ропство Јанковић Стојана", а 1686. отео је Сињ од Турака. За подвиге у борбама против Турака, млетачке власти су га одликовале титулом "кавалијера" и дале му велико имање у Котарима.

1719 - Лихтенштајн је постао суверена кнежевина у оквиру Светог римског царства (Немачка).

1817 - Шпанија и Велика Британија потписале су споразум о забрани трговине робљем.

1819 - Рођен је француски физичар Арман Иполит Луј Физо, који је с Леоном Фукоом израчунао брзину светлости. Доказао је да се светлост спорије креће у води, пронашао метод за мерење ширења чврстих тела на топлоти и оптичким експериментима приказао увлачење етра у тела при кретању.

1846 - Немачки астроном Јохан Готфрид Гале открио је планету Нептун.

1858 - Основана је Земунска гимназија. Најстарија гимназија која ради у континуитету у данашњој Србији основана је у Сремским Карловцима (1792) а друга у Новом Саду (1810). Трећа по старости је Земунска. Прве године рада имала је само 21 ученика. Од 1872. Земунска гимназија има сва четири разреда. Од 1925. отворена је и за женску децу. Данашња зграда гимназије саграђена је 1879. у неоренесансном стилу, а изградио ју је Никола Колар, касније дораде су у стилу позне сецесије.

1866 - Српски кнез Михаило Обреновић и кнез Никола I Петровић закључили су уговор о присаједињењу Црне Горе Србији као и савез против Турске.

1870 - Умро је француски писац Проспер Мериме, који се одликовао углађеним и сажетим стилом. Његове новеле "Кармен" и "Коломба" инспирисале су француског композитора Жоржа Бизеа да напише опере. Писао је с одушевљењем о руским писцима Александру Пушкину, Николају Гогољу и Ивану Тургењеву. Остала дела: историјски роман "Хроника времана Шарла IX", новеле "Матео Фалконе", "Заузимање утврђења", "Таманго", "Етрурска ваза", "Локис", позоришне сцене "Сељачка буна".

1916 - Рођен је италијански политичар и универзитетски професор Алдо Моро, председник владе Италије од 1963. до 1968. и од 1974. до 1976. Био је и министар правосуђа, министар просвете, политички секретар Хришћанско-демократске странке и више пута шеф дипломатије. У марту 1978. отела га је и у мају убила терористичка група "Црвене бригаде".

1930 - Рођен је амерички музичар афроамеричког порекла Реј Чарлс, "отац соула", који је успео да савлада и сиромаштво и недостатак вида и зависност од хероина и постане један од најпопуларнијих и најплоднијих музичара 20. века. Током 58 година издао је 250 албума и одржао око 10.000 концерата. Међународну славу стекао је 1954. песмом "Нашао сам жену", а незаборавна песма "Џорџија у мојим мислима" сврстала га је 1960. године међу светске звезде, што је следеће године потврдио хитовима "Збриши друмом Џек" и "Не могу да престанем да те волим".

1932 - Неџд, Хеџас и Асир које је под својом влашћу ујединила династија Саудита, постале су (уз још неке мање територије) саставни део новоформиране државе Саудијска Арабија. Породица Сауд владала је Ријадом у Неџаду од половине 18. века, с пекидима. После Првог светског рата припојили су Хеџас у ком се налазе највеће светиње ислама - Мека и Медина, да би почетком тридесетих оформили нову државу највећу на Арабијском полуострву.

1939 - Умро је аустријски лекар јеврејског порекла Сигмунд Фројд, оснивач психоанализе, лекар за нервне болести и професор нервне патологије на Универзитету у Бечу. Пред нацистима је 1938. емигрирао у Лондон, где је умро 1939. Посебно је истицао значај несвесног (подсвесног) као и сексуалности на психички живот људи. Његове психоаналитичке студије битно су утицале на најразличитије сфере хуманистичких наука и уметничког стваралаштва. Занимљиво је да је као аустријски патриота 1914. био одушевљен походом Аустро-Угарске против, како се изразио, "дрских Срба". Веома плодан аутор. Дела: "Психопатологија свакодневног живота", "Тумачење снова", "Три распаве о сексуалној теорији", "Досетка и њен однос према несвесном", "Прилог историји психоаналитичког покрета", "Увод у психоанализу","Тотем и табу", "О сну", "Психологија маса и анализа ега", "Ја и оно", "Микеланђелов Мојсије", "Достојевски и оцеубиство", "Нелагодност у култури", "Нова предавања за увођење у психоанализу", "Студије о хистерији", "Аутобиографија".

1957 - Грчка је одбацила захтев Букурешта да се Румунија прикључи Балканском савезу, који су уговорима 1953. у Анкари и 1954. на Бледу закључиле Југославија, Грчка и Турска.

1973 - Умро је чилеански писац и дипломата Пабло Неруда, највећи лиричар Латинске Америке, добитник Нобелове награде за књижевност 1971. Дела: песничке збирке "Празнична песма", "Сутон", "Двадесет љубавних и једна очајна песма", "Покушај бесконачног човека", "Боравак на Земљи", "Шпанија у срцу", "Трећи боравак 1935-1945", "Општа песма", "Грожђе и ветар", "Елементарне оде".

1973 - На ванредним изборима трећи пут је за председника Аргентине изабран Хуан Перон, а за потпредседника његова супруга Изабела.

1982 - Нови лидер либанских хришћана Амин Џемајел изабран је за председника Либана, девет дана пошто су исламски терористи убили шефа државе, његовог брата Бешира.

1988 - Умро је Тибор Секељ, географ, истраживач и путописац, литерата. Учествовао је у истраживачким експедицијама широм света, написавши притом мноштво путописа, али и један уџбеник за есперанто. Дела: путописи "Олуја над Аконкагвом", "Освојење врхова", "Кроз земљу Индијанаца", "Путовање изван времена", "Непал отвара врата", "Где цивилизација престаје", "Каравана пријатељства", роман "Нађена срећа", књига за децу "Куменана" (преведена на 16 језика).

1991 - Јерменија је прогласила независност од Совјетског Савеза.

1996 - Грчки социјалистички председник владе Костас Симитис, који је на положај дошао у јануару 1996. уместо тешко оболелог Андреаса Папандреуа, победио је на изборима конзервативног супарника и добио четворогодишњи мандат.

1997 - На мировним преговорима у Северној Ирској, протестантски унионисти су први пут после 75 година разговарали лицем у лице с вођама "Шин Фејна", политичког крила ирске римокатоличке терористичке организације Ирска републиканска армија.

1999 - Влада СРЈ затражила је од Савета безбедности УН да поништи преображај терористичке "Ослободилачке војске Косова" у Косовски заштитни корпус, пошто су терористи тиме практично легализовани.

1999 - Руски војни авиони бомбардовали су аеродром у Грозном, на почетку кампање искорењивања исламских терориста у Чеченији.

2001 - У Пољској су изборе добили реформисани комунисти.

2006 - Умро је британски композитор Малколм Арнолд, творац музике за филм "Мост на реци Квај". Компоновао је музику за 132 филма, укључујући и песме "Whistle Down the Wind" и "Hobson's Choice" за чувену ратну сагу у којој главне улоге играју Вилијам Холден и Алек Гинис. За музику у овом филму добио је Оскара 1958. Компоновао је и седам балета, девет симфонија и две опере. За заслуге на пољу музичке уметности британска круна га је 1993. наградила титулом племића.

2008 - Умрла је Соња Савић, српска глумица која је обележила српску и кинематографију бивше Југославије бескомпромисним појавом и животним стилом. Дебитовала је у "Лептировом облаку" 1977, играла је у низу филмова и тв серија, а ширу популарност стекла је 1983. улогом Дечке у "Шећерној водици" Бате Прелића. Улоге у филмовима "Давитељ против давитеља" (Шијан), "Уна" (Миша Радивојевић), "Живот је леп" (Бора Драшковић) учиниле су је популарном широм некадашње СФРЈ. Друге улоге: "Ми нисмо анђели", "Увод у други живот", "Ни на небу ни на земљи", "Урнебесна трагедија", "Танго је тужна мисао која се плеше","Хлеб и млеко" ("Златни лав" у Венецији 2001.), "Од гроба до гроба", "Југ југоисток", "Вратиће се роде".

2013 - Пристајањем, након 150 дана на мору, на Алеутска острва, Аљаска, британка Сара Аутен постала је прва жена која је сама превеслала од Јапана до Аљаске, трасу дужине 6.034 километра, у склопу њеног обиласка света бициклом и кајаком. Аутен је прва жена која је сама превеслала Индијски океан 2009. када је из Аустралије стигла на Маурицијус.

2014 - Канцеларија за људска права УН саопштила је да су у сукобима у Украјини, до тада, погинуле најмање 3.543 особе, у шта је урачунато и 298 жртава пада малезијског авиона. 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер