понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Због намештања цена тужилаштво покренуло поступак против „Делеза“, „Меркатора С“, „Универекспорта“ и „ДИС-а“
Хроника

Н1: Због намештања цена тужилаштво покренуло поступак против „Делеза“, „Меркатора С“, „Универекспорта“ и „ДИС-а“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. октобар 2024.

 Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду формирало је предмет поводом информација из Закључка Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије, којим се покреће поступак испитивања повреде конкуренције против четири привредна друштва “Делез", "Меркатор С", "Универекспорт-импорт" и "ДИС", због провера да ли се у поступцима ових друштава евентуално стичу и елементи кривичног дела, потврђено је за Н1.

Подсећамо, Комисија за заштиту конкуренције је 10. октобра покренула поступак против друштава Делез Србија (власник Маxи продавница), Мерцатор С, Универекспорт и ДИС, због повреде конкуренције на тржишту закључивањем рестриктивног споразума, односно договарањем истих цена за одређене производе.

„Комисија је извршила ненајављени увиђај у њиховим просторијама, а ненајављни увиђај је истовремено извршен и у пословним просторијама друштва Ценотека, као трећег лица. Поступак је покренут због основане претпоставке Комисије да су поменути трговински ланци извршили повреду конкуренције закључењем рестриктивног споразума из члана 10. Закона о заштити конкуренције“, наведено је раније у саопштењу Комисије.

Комисија је у периоду од краја априла 2024. године до 19. септембра 2024. године пратила кретање цена за 35 изабраних производа у малопродајним ланцима: Дис, Меркатор, Делезе и Универекспорт.

Потом су изнети и закључци изведени након анализе прикупљених података.

Илустрације ради, изнети су за следећих осам производа који су битни елементи у просечној потрошачкој корпи и чије цене имају директан утицај на кућни буџет потрошача: јогурт Имлек Баланс+ 1кг, млеко Имлек 2,8 мм 1л, уље Дијамант 1л, брашно Сентелла глатко Т-400 1кг, шећер Суноко кристал бели 1кг, јаја Л класа 10/12 , кафа Гранд Голд 200г и банане 1кг.

Редовне цене свих побројаних производа код свих посматраних малопродаваца су, закључено је – исте или сличне, уз различите услове набавке.

„Исти закључак се може извести и када су у питању акцијске цене“, констатовала је Комисија.

Као основ за ову анализу, наводи Комисија, изабрана је просечна потрошачка корпа трочланог домаћинства, на бази које је идентификовано 45 производа који ће бити предмет посматрања, а који су у потпуности упоредиви (исти произвођач, исто паковање и сл.).

При томе, Комисија истиче да није посматрала само малопродајне цене, већ је од свих добављача (произвођача, увозника…) за одабране производе прибавила и комерцијалне услове под којима је сваки посматрани малопродавац појединачно набављао предметне производе.

На тај начин Комисија је оценила да различити посматрани малопродавци имају различите услове набавке за идентичне производе.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер