недеља, 01. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: У центру Београда срушена кућа из 19. века, инвеститор тврди да има дозволу
Хроника

Н1: У центру Београда срушена кућа из 19. века, инвеститор тврди да има дозволу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. децембар 2020.

 У центру Београда почело је рушење куће изграђене крајем деветнаестог века, која је уживала статус културне заштите. Струка је више пута наводила да је овај обекат имао културно-историјску вредност, јер је одражавао архитектуру времена када је изграђен. Кућу је срушио инвеститор који гради модерну зграду на суседној парцели у Ресавској улици, где је пре шест месеци срушио предратну кућу такође под заштитом.

Багери су последњег викенда у години опет рушили. Овог пута кућу у Мишарској улици број 3. Иако запуштена и оронула, уживала је статус културног добра под претходном заштитом, као део целине Источног Врачара.

Ниво заштите је исти као да је реч о споменику културе, јер Закон о културним добрима не прави разлику, подсећа Јована Недељковић из организације "Европа Ностра".

"Било какво рушење, промене изгледа, намене, својства добра која ужива претходну заштиту нису дозвољена, док има тај статус. Оно се не сме оштетити, не сме се на било који начин да се мења његов изглед", истиче Недељковић.

Културна заштита није сачувала ни кућу коју је пројектовао чувени Јован Илкић на истом плацу, али на суседној парцели. Срушена је до темеља пре шест месеци. На месту двоспратне куће старе више од сто година, нићи ће модерна десетоспратница.

Инвеститор оба грађевинска пројеката и власник обе врачарске парцеле, као и срушених кућа на њима је фирма "Цапитал девелопментс". За градњу у Ресавској добили су дозволу, пре тога одобрење за рушење, а градилиште су обележили. У Мишарској, радници, багер и камиони, без грађевинске табле.

"Радове изводи подизвођач, тј. фирма која је ангажована за те потребе. Рушење, односно уклањање објекта се изводи на основу решења које је добијено од Општине Врачар - Одељење за грађевинске и комуналне послове. Решење је такође достављено Секретаријату за инспекцијске послове града Београда", навео је инвеститор Драгиша Лукић.

Шеф градилишта нам је показао решење општине. На питање зашто градилиште није обележено, каже смета камиону.

"Зато што мени смета. Мени као извођачу смета, ако ставим овде таблу не може камион да уђе и изађе, овде је л'? А ово треба да се сруши. Дођите вечерас у пола шест, овде стоји ограда и овде стоји табла", каже шеф градилишта.

Каже табла стоји у грађевинском контејнеру на градилишту у Ресавској. Каже то је "све исто"? Станарка из Ресавске 27 каже не, није.

Станарка:Дефинитивнио није исти објекат.

Шеф градилишта:Исти је инвеститор, исти је извођач, све је исто.

Станарка:Инвеститор да, али објекат није исти. Ни по квадратури. Она табла није адекватна и за ову локацију.

Случајно или не, предратна кућа у Мишарској улици срушена је баш дан након што је Источном Врачару, ком просторно припада, истекао статус културног добра под претходном заштитом. Нови статус добиће током наредне године, обећао је заменик градоначелника Београда.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер