среда, 16. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Колумниста Дејан Илић позван на информативни разговор због кривичног дела "изазивања панике"
Хроника

Н1: Колумниста Дејан Илић позван на информативни разговор због кривичног дела "изазивања панике"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. април 2025.

 Колумниста Пешчаника Дејан Илић ноћас је позван на разговор у полицијску станицу. Позив је поновљен данас пре подне, али сада му је речено да мора да се појави у полицијској станици на Новом Београду, јер је осумњичен за кривично дело изазивања панике.

Како је рекао за Пешчаник, претпоставља да је разлог томе његово гостовање на Н1, чији је део изузт из контекста и у дневном листу Политика објављен под насловом „Прелазна влада или крвопролиће“.

„Они су, како ми је мајка пренела, били на мојој адреси око 21:30, али нисам био ту. Онда су ме, као другарски, позвали око 22:30 да дођем на разговор. Рекао сам да је касно, те да не бих долазио сам, а да не могу да адвоката зовем у пола ноћи и да ћу се јавити сутра преподне. Полицајац је рекао да разговор мора да обави вечерас, али кад сам питао шта је тако хитно, поновио је само да мора“, описао је Дејан Илић.

Додаје да је то повезао са, како каже, маниром који месецима има дневни лист Политика – да прати независне телевизије и извлачи изјаве саговорника које могу да се претумаче као претње.

„Политика је јуче објавила један део из тог разговора који сам ја имао још 2. априла на Н1, и ту сам рекао да је прелазна власт много боља него крвопролиће на улици. Претпостављам да је то разлог, јер су то у политици схватили као да ја претим, не знам коме“, казао је.

Политика је написала да је „колумниста Пешчаника Дејан Илић изнео је у јавност узнемирујуће тврдње да само прелазна влада може спречити крвопролиће у Србији“.

Илић наглашава да то нису тврдње, јер за тврдњу су потребне чврсте чињенице, те да је он заправо тумачио шта се догађа.

„Мој апел није био уопште према  властима, већ према опозицији и студентима, да се договоре око прелазне владе, јер је то вероватно најмирније решење које нам је у овом тренутку доступно. Мислим свако нормалан схватио да ја ту заговарам мирно решење за ову кризу. И рекао сам да и ако у СНС треба да се седи у тој влади, боље то, него да се на улицама дешава насиље“, навео је.

Међутим, наставља, ван контекста у Политици су то претумачили као претњу.

Полицајац који га је звао синоћ се више није јавио, али га је јутрос звао други, рекавши му да је осумњичен за кривично дело изазивања панике.

„Рекао је да ће ту бити и тужитељка. И он је био човек бескрајно љубазан и то ми представио као ‘никакав проблем’. Пошто смо научили током ових година да ништа није тако безазлено, позвао сам адвоката који и је рекао да је то јако озбиљно и да мора да се добро размисли како да се поступи“, рекао је.

Илић наводи да ће отићи на разговор са адвокатом.

„Мислим да су они (власт) ван себе и траже непријатеље на све стране. Некако ми је потпуно фантастично да неко у мени види непријатеља. И ако је тако, онда они заиста више нити имају кога да прогласе за непријатеља, нити имају где да ударају. Да они насумице хватају шта год, али чак и тај мали исечак из тог разговора, кад боље погледаш, видиш да је то позив на мирно решење, а не некаква претња“, протумачио је.

Каже да не зна зашто власт то ради – „све време се позивају на мирно решење, а они све више затежу“.

„Али су они очигледно ушли у нову фазу, то је јасно као дан и то ће бити нека фаза са много више насиља, много више претњи, много више привођења. Не знам како ће се то завршити. Мислим да сви актери у овој побуни то морају да узму у обзир, али и да ми немамо чак ни много времена за договоре. Да морају јако брзо да се нађу решења. Сад ћу опет употребити реч због које би неко могао да ми каже да претим или изазивам панику – али цео тај фронт би морао да постане уједињен, стане наспрам режима и каже ‘ми смо за мирно решење, ово је начин да изађемо из свега овога, ми вам пружамо руку, а на вама је одговорност за све што ће се надаље догодити'“, казао је.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер