субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Европски савет тражи да „Споразум о нормализацији односа Косова и Србије и охридски Анекс о његовој примени“ хитно буду укључени у Поглавље 35. Наводи се и рок – крај јануара 2024.
Хроника

Н1: Европски савет тражи да „Споразум о нормализацији односа Косова и Србије и охридски Анекс о његовој примени“ хитно буду укључени у Поглавље 35. Наводи се и рок – крај јануара 2024.

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. децембар 2023.

Европски савет тражиће од Европске Комисије да им "хитно достави предлог за измене и допуне мерила из Поглавља 35", којим би у то преговарачко поглавље са Србијом били укључени Споразум о нормализацији односа Косова и Србије и Анекс о његовој примени, наводи се у првом нацрту закључака европских лидера препремљењих за предстојећи самит у које је Н1 имао увид.

У нацрту се наводи и рок – крај јануара 2024. године.

Истим документом европски лидери позваће Србију и Косово да „у потпуности поштују и спроводе“ и бриселски Споразум и његов охридски Анекс „без даљег одлагања и предуслова“, наглашавајући да се то односи и на оснивање Асоцијације/Заједнице општина са српском вец́ином.

„ЕУ Савет поздравља спремност Србије и Косова да прихвате нацрт статута који је странама представио медијатор ЕУ, уз разумевање да је потребно даље радити на овој основи“, додаје се у том документу, али и изражава жаљење „због изостанка његове примене“.

Председници Влада и држава чланица ЕУ подсећају да су нормализација односа две стране и спровођење обавеза из дијалога „суштински услови на европском путу“ и упозоравају да „обе стране ризикују да изгубе важне прилике у недостатку напретка“.

Лидери 27 држава чланица ЕУ очекују од Србије да у потпуности сарађује и предузме све неопходне мере да се починиоци напада на грађане, припаднике КФОР-а, органа за спровођење закона и новинара током демонстрација 29. маја, као и насилних напада на Кососвку полицију 24. септембра на северу Косова, ухапсе и брзо приведу правди, додаје се у првом нацрту закључака Европског савета припремљених за децембарски састанак.

Европски Савет понавља да нема оправдања за насиље, оштро осуђује насилне акте и жали што Србија није предузела довољне мере у том погледу.

У истом документу ЕУ Савет изражава забринутост због јачања војних снага Србије у близини Косова, али и констатује да је потом дошло до смањења трупа и опреме.

„Србија и Косово морају да наставе са сталним напорима за деескалацију, да се уздрже од једностраних и провокативних акција које би могле да доведу до тензија и насиља и да зауставе реторику која изазива поделе“, додаје се у првом нацрту закључака Европског савета.

Европски Савет поздравља то што је Србија предузела „неке кораке“ у правом смеру, укључујуц́и јавно подстицање косовских Срба да учествују на локалним изборима на северу Косова, али и додаје да би требало да „подстакне косовске Србе да се врате у институције које су напустили“.

Лидери држава чланица ЕУ подсећају на свој ранији закључак да ће изостанак смиривања ситуације на терену „имати последице“ и позивају се на ранију изјаву шефа ЕУ дипломатије Жозепа Бореља, „да је спреман да процени даље мере и према Србији и према Косову, ако буде потребно“.

Ово је део прве верзије нацрта закључака који би требало да финализују и усвоје министри европских послова држава чланица ЕУ на Савету за опште послове 12. децембра, а потом потврде лидери у оквиру Европског савета, на последњем овогодишњем редовном самиту, који је заказан за 14. и 15. децембар у Бриселу.

Очекује се да документ буде усвојен без већих измена.

Дан раније, 13. децембра, у Бриселу ће бити одржан и самит ЕУ-Западни Балкан, на коме се очекује долазак лидера свих држава региона.

(Н1)

Видети још: Вучић за РТС: Не верујем да ће Охридски споразум уврстити у Поглавље 35, тиме би затворили врата за Србију

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер