четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мустафа Церић: Право је Срба и Хрвата да ли хоће или неће да живе у Сарајеву
Хроника

Мустафа Церић: Право је Срба и Хрвата да ли хоће или неће да живе у Сарајеву

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. јун 2009.

ЗВОРНИК, 05. јун  - Поглавар Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић изјавио је данас да је тачно да је Сарајево сада већински бошњачко и да ту чињеницу треба да разумију и Срби и Хрвати, јер су се у њега "доселили Бошњаци из Фоче, Вишеграда, Чајнича, Зворника, Власенице и других градова, који су протјерани 1992. године".

Церић је у Зворнику рекао да је Сарајево увијек било мултикултурално и мултинационално и да нема потребе да се некоме извињава или да шта доказује.

"Није тачно да је неко од Срба и Хрвата прогоњен из Сарајева, већ је тачно да је Сарајево већинско бошњачко зато што су са ријеке Дрине - Фоче, Вишеграда, Чајнича, Зворника, Власенице и других градова, Бошњаци протјерани 1992. године и доселили су се у Сарајево", рекао је новинарима Церић.

Он је навео да је Сарајево увијек и много раније примало избјеглице, те да су овога пута Бошњаци били избјеглице које су дошле у Сарајево.

"Оног тренутка када се Бошњацима омогући да се врате у своје домове у Фочу, Вишеград, Рогатицу и друге градове, онда Сарајево неће бити већинско бошњачко", рекао је Церић и додао да је право и Срба и Хрвата да ли хоће или неће доћи да живе у Сарајеву.

Церић каже да неки не могу да прихвате да су Бошњаци "након овога шта им се догодило, отворенији, слободнији и да без комплекса говоре о својим култруним вриједностима и свом идентитету".

Он је додао да то до сада није било, па је некима чудно како то да Бошњаци говоре јавно о својим вјерским, култруним и другим вриједностима.

"Некима то у Сарајеву смета, али то није проблем Бошњака него оних што не могу да толеришу бошњачку слободу у Сарајеву или неком другом мјесту", сматра Церић.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер