Početna strana > Hronika > Mundobasket: Košarkaši Srbije pobedili Litvaniju sa 87:68 i plasirali se u polufinale, rival će biti pobednik duela Kanada-Slovenija
Hronika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. septembar 2023.

Košarkaši Srbije pobedili su Litvaniju u polufinalu Svetskog prvenstva 87:68 (24:25, 25:13, 24:17, 14:13). Rival će biti pobednik duela Kanada-Slovenija.

Najbolje timskog izdanje Srbije u najvažnijoj utakmici na Svetskom prvenstvu.

Posle početnih četiri uzastopna pogotka za tri Litvanije, naši igrači su izuzetno agresivnom odbranom na pokušajima sa distnace, dizanjem ruke na svaku šut, ometanjem igre spolja došli do visoke prednosti i potpunog zaustavljanja rivala.

Fenomenalni Bogdanović sa 21 poenom, Milutinov koji je uspostavio autoritet nad Valančijusom i "iks-faktor" Petrušev sa 17 poena nosili su naš tim u napadu.

Kraj meča! Srbija je u polufinalu! 87:68

Izuzetno timsko izdanje "orlova"! Sledeći rival su Slovenija ili Kanada.

34' Litvanija u "kanalu", Srbija se bliži polufinalu - 82:57

Litvanci bez adekvatnih odgovora, vreme teče, a stanje na semaforu je nepromenjeno što se tiče ugroženosti vođstva Srbije.

Petrušev vezuje dve trojke da "zapečati sudbinu" Litvanaca.

Kraj treće četvrtine - 73:55

Snažan prodor Gudurića. Od prve petorke u igri trenutno smo Dobrić i Srbija se odlično drži.

Gudurićevo proigravanje za zakucavanje Petruševa. Marko je u poslednjim minutima preuzeo napade Srbije svojom agresivnošču i odlukama sa loptom.

Poslednji napad Srbije bio je strpljiv, čekalo se do poslednje sekunde i okončan je prodorom uspešnim Avramovića po levoj strani.

27' Srbija na plusu od 16 poena - 67:51

Treća trojka Stefana Jovića! Iz driblinga u situaciji jedan na jedan na levom krilu. Sjajan potez.

Nova odlična odbrana Srbije i lagani poeni u kontri Avramovića. Novi tajm aut Maskvitisa!

25' Nikola Jović "kida" obruč! Srbija u naletu- 62:48

Ognjen Dobrić ofanzivnim skokom obezbeđuje novi napad Srbiji. Nikola Jović koristi konfuziju u odbrani rivala da se ušunja pod koš, sledi laserski pas Stefana Jovića za snažno zakucavanje.

Valančijunas ulazi u niz grešaka i nervozu.

Nova trojka Stefana Jovića za tajm-aut Litvanije.

23' Trojke oba Jovića - 55:48

Litvanci otvaraju trojkom Brazdeikisa, pa staju u zonu u odbrani, koja je pomela naše igrače. Valančijunasovi poeni iz reketa, pa trojka Nikole Jovića, potpuno samog na desnoj strani. Posle toga su Litvanci vratili odbranu na čoveka.

Jović torjkom kažnjava spuštanje ispod bloka. Faul Milutnova na Brazdeikisu, koji je polovičan sa penala.

Bogdan! Trojka za kraj prvog poluvremena! - 49:38

Kapiten u poslednjem napadu za Srbiju preuzima loptu i pogađa daleku trojku! Montejunas promašuje otvoreni šut u poslednjoj sekundi za tri na drugoj strani.

Bogdanović igra fenomenalno sa 18 poena - 6/7 za dva, 2/3 za tri.

Nikola Milutinov dobija duel protiv Valančijunasa sa devet poena i četiri skoka. Odlična rola Filipa Petruševa sa sedam poena sa klupe.

Tadas Sedekerkis sa 10 poena, od čega dve vezane trojke na samom startu meča, jedini je dvocifreni igrač kod Litvanije.

20' Srbija suvereno finišira prvo poluvreme - 46:38

Lep napad Srbije posle tajm-auta, za poene Milutinova posle asistencije Bogdanovića. Perfektna egzekucija.

Bogdanović ometa Kuzminskasa na šutu za tri, trči u kontru i dolazi do novih pena. Isti litvanski igrač potom gazi liniju u narednom napadu.

Litvancima je potpuno stao šut za tri.

18' "Orlovi" održavaju prednost - 42:36

Par neuspelih napada Srbije, na drugoj strani Normantas u "ofsajdu" za lake poene. Pešić traži tajm aut.

17' Bogdanović za tri, Srbija se "odlepila" ! 41:33

Vraćena prva petorka Srbije na teren. Milutinov popravlja svoj promašaj novim jakim duelom protiv Valančijunasa. Dobrić faulira Jakubaitisa, Srbija u bonusu. Plej Litvanije polovičan sa penala.

Bogdan poentira iz pik end rola floterom i dolazi do 10 poena. Zatim i trojka! Tajm-aut Maskvitisa!

Srbija igra agresivnu odbranu na visokim uručenjima, prvom pasu i izlaznim kretnjama, na svaki šut za tri se istrčava podignute ruke kao smetnja.

14' Avramović dobija udarac u lice - 32:28

Velika energija i pritisak Alekse Avramović, izvlači faul u napadu Jakubaitisu i bonus Litvanije. Dobija udarac u usnu, ali bez krvi, ostaje na terenu.

13' Gudurić dobija tehničku grešku - 30:26

Gudurić fauliran na šutu za tri poena, pogađa dva od tri. Posle reakcije na dosuđenji faul, Gudurić dobija tehničku grešku flopinga simuliranja primanja udarca laktom.

11' Rezerve Srbije donose prednost našoj ekipi, Petrušev naročito - 28:25

Lepa saradnja Petruševa i Davidovca, pa potom i polaganje novog igrača Filadelfije.

Kraj prve četvrtine - 24:25

Srbija igra agersivno na liniji pasa i beležimo ukradene lopte, problem prave odbijene lopte od šuteva za tri koje završavaju u rukama Litvanaca.

Šut Litvanaca je privremeno stao i nisu imali toliko otvorenih prilika kao na startu meča.

Filip Petrušev je značajno doprineo sa klupe sa pet poena.

8' Vraća se Srbija - 20:20

Petrušev ulazi u igru umesto Milutinova i pogađa torjku u prvom napadu. Montejunas mu odgovora zicerom na drugoj strani. Nikola Jović popravlja iznuđeni šut Petruševa u poslednjoj sekundi napada iz "odbojke" uz faul za egal.

3' Četiri trojke Litvanije u nizu - 10:16

Agresivna odbrana Bogdanovića, presečen pas i poeni u kontri na drugoj strani. Valančijunas rešava Milutinova na niskom postu, pa mu daje trojku. Milutinov mu uzvraća pod košem, tvrdo i snažno.

Još tri trojke u nizu Litvanaca, dve Sedekerkisa i Brazdeikisa. Srbija poentira iz reketa, ali slabo u odbrani za sada.

U napadu se Bogdanović razigrao kretljama bez lopte i polaganjima.