субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Муамер Зукорлић: Укључивање РС у дијалог о Косову отвара и питање Санџака
Хроника

Муамер Зукорлић: Укључивање РС у дијалог о Косову отвара и питање Санџака

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. август 2017.

Подела некадашње јужне српске покрајине као српско решење за косовско питање поново је ушла у фокус јавности заједно са оном која подразумева да се истовремено у тај процес укључи и питање статуса Републике Српске.

Такозвану трговину територијама Европска унија је годинама уназад оштро критиковала кад год би овдашњи политичари о томе почели да говоре у смислу предлога и начина на који би решавали проблем. Међутим, са иницијативом председника Србије о унутрашњем дијалогу о Косову, подела Косова и предлози о томе да се Косово да за Републику Српску, поново су оживели.

- Најпре морам да кажем да ме јако занима дијалог о Косову и да поздрављам и снажно подржавам ту иницијативу Александра Вучића. Сматрам да би у тај дијалог требало да се укључе све структуре, сви представници институција и истакнути грађани, као и Бошњаци. Питање Косова није само српско-албанско питање већ и регионално и безбедносно - истиче за Данас Муамер Зукорлић, председник Бошњачке демократске заједнице и посланик Скупштине Србије на листи Српске напредне странке.

Он, међутим, истиче да би питање укључивања босанскохерцеговачког ентитета Републике Српске у тај дијалог представљало распакивање целог региона.

- О Републици Српској у Србији не би смело и могло да се прича без Сарајева. Хоћу да кажем да ако би се причало о Републици Српској, онда би се у то морало укључити Сарајево, али и Санџак - напомиње саговорник нашег листа.

Према његовим речима, било која политичка идеја јесте легитимна све док подразумева међусобно уважавање, поштовање суверенитета, државе, граница држава, и томе слично.

Питање укључивања босанскохерцеговачког ентитета у дијалог о Косову представљало би распакивање целог региона, оцењује председник БДЗ у изјави за Данас

- Не може се, дакле, третирати питање Републике Српске у Београду само, односно унутар српског унутрашњег дијалога. То питање отвара и питање Санџака, односно ми бисмо морали у томе да учествујемо, али и сви важни фактори у региону целом. Партикуларно отварање питања отвара врата дестабилизацији целог региона - закључује Муамер Зукорлић за Данас.

Срђан Шушница: Повезивање статуса Косова и Републике Српске политички нереалнои  међународно-правно немогуће

Културолог из Бањалуке Срђан Шушница за Данас каже да је повезивање статуса Косова и Републике Српске политички нереално, међународно-правно немогуће, а саму идеју дискурзивно он чита као опасан реликт освајачких клеронационалистичких идеја и политика званичног Београда деведесетих које су довеле до разарања Босне, геноцида и уназађивања државе Србије.

- Прво, историјски и правно-политички између случаја Косова и Републике Српске нема никаквих сличности и паралела. Држава Косово је настала у процесу легитимне одбране историјске и политичко-правне аутономије Косова, а затим и осамостаљења од званичног Београда. Овај процес је историјски одговор на угњетавачку и злочиначку политику укидања аутономије, дискриминације и тортуре над већинским Албанцима, која је врхунац доживила крајем 90-их и покушајем посрбљавања Косова и етничког истребљења Албанаца - објашњава он. Како додаје, оваква национал-ексклузивистичка политика Београда према Албанцима и Косову је у различитим историјским контекстима имала и различите манифестације и успјехе, од освајања и етничког чишћења 1912-13, преко Ранковићеве тортуре 1950-их, до тортуре почетком 1980-их.

- Но осамостаљење Косова је прихваћено па и подржано од стране већине држава свијета као легитиман политички процес управо и углавном захваљујући милошевићевској политици апартхејда, угњетавања и злочина над Албанцима - указује Шушница.

Он каже да с друге стране дејтонска Република Српска иако има унутрашњу структуру нема статус државе, већ само ентитета, односно недржавне политичке заједнице унутар државе БиХ, који је легализован Дејтонским споразумом након слома побуњеничких РСК у Хрватској и 9-јануарске РС.

- Овај нетипичан политички статус РС је великодушни и етички врло проблематичан компромис Запада званичном Београду како би се зауставио освајачки и грађански рат и геноцид над несрпским становништвом у БиХ и Хрватској. Тај рат и планирани геноциде је управо започет, координиран, извођен и финансиран од стране званичног Београда и његових војних и безбједносних институција са циљем стварања етнички чистог српског политичког простора. РС је плод агресије и геноцида, а инспирисан је клеронационалистичком идеологијом једног дијела србијанске интелектуалне и клерикалне сцене окупљене у врху политике, СПЦ-а и САНУ - објашњава он.

Како оцењује, опасан је тај фантазам којим је задојена клеронационалистичка сцена у Србији да у миру могу добити оно што нису успијели, а тобож су "требали" добити злочиначким ратом и геноцидом - а то је подјела БиХ и "Велику Србију".

- То је позив на реваншизам и ново посезање за територијем сусједа. То ће још више уназадити србијанско друштво - закључује Срђан Шушница.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер