петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Момчило Трајковић и Славиша Ристић: Србима на КиМ треба много више од онога сто им пружа ЗСО, која ће бити институција Приштине
Хроника

Момчило Трајковић и Славиша Ристић: Србима на КиМ треба много више од онога сто им пружа ЗСО, која ће бити институција Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. март 2023.

Србима на Косову и Метохији неопходно је више утицаја, који Заједница српских општина (ЗСО) неће да им пружи, оценили су у Београду председник Српског националног форума (СНФ) Момчило Трајковић и председник Покрета "Отаџбина" Славиша Ристић.

На конференцији „Европски план за Косово и разговори у Охриду – ставови Срба са Косова и Метохије“, Трајковић је казао да косовско питање нема решење већ „само решавање“, а да је за званични Београд неопходно да „фактор“ Срба на Косову и Метохији буде оспособљен.

„Врло је опасно да се ради оваква политика“, оценио је Трајковић и поручио Вучићу да се косовски проблем неће завршити тако, наводећи да ће – у фигуративном смислу – „Шумадија постати Косово“

„Понудили смо већ српској политици и српским политикама које желе и које ће желети да решавају проблем – да оспособе српски фактор на Косову и Метохији. Наш фактор се доле тањи, нестаје и сва решења која се буду нудила неће имати смисла“, рекао је Трајковић у Прес центру УНС-а.

Он је оценио да ЗСО неће имати смисла када политика Београда ради на тањењу тог српског фактора, али и да ће ЗСО бити добра за оне који пристану да живе у држави Косово, како је казао, односно у „Великој Албанији“.

Трајковић је рекао да је СНФ раније информисао председника Србије Александра Вучића о њиховим идејама, како је рекао, „молили су га да одустане“ од политике разграничења и да се врати процесу решавања и да су предлагали концепт и понудили начин решавања, истичући да је оспособљавање „српског фактора“ и тада наглашено као најважнији потез.

„Међународна заједница мора да зна да она неће решити проблем, ово је тек почетак. Нема решења већ решавања, и врло је опасно да се ради оваква политика“, оценио је Трајковић и поручио Вучићу да се косовски проблем неће завршити тако, наводећи да ће – у фигуративном смислу – „Шумадија постати Косово“.

Ристић је изјавио да је председник Србије Вучић 2013. године предао Косово и да је сва досадашња прича о ЗСО „бацање магле“.

Ристић је казао да су грађани Србије пре тог Бриселског споразума из 2013. године излазили на српке изборе и могли да остварују своја права преко српских судова, као и да су имали полицију у цивилу.

„Након тог споразума нам је то право ускраћено, и сада кроз ЗСО покушавамо да долазимо до неких права“, оценио је Ристић.

Говорећи о Споразуму о путу ка нормализацији између Косова и Србије, Ристић је упитао ко ће Србију „уопште питати“ о сагласности за чланство Косова у УН, уколико потпише тај споразум и одрекне се територије Косова и Метохије.

Он је рекао да Срби размишљају да децу већ у основну школу уписују изван Косова и Метохије.

„Уколико се нешто хитно не уради, за пар година више нећемо имати о чему да причамо“, оценио је Ристић.

Према његовим речима, ЗСО не може Србима на Косову и Метохији да замени државу Србију и њихово право да остану држављани Србије, како је рекао, „па таман она била Република Српска“.

„Ако се то успостави, и те области (из ЗСО) ће нажалост прећи у надлежност такозваног Косова, односно те заједнице коју ће формирати Влада Косова“, рекао је Ристић.

Он је додао да Срби на Косову и Метохији примају директно плату из Србије а уколико се формира ЗСО примаће је преко буџета Косова, а Србија ће да се нађе у улози донатора.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер