Хроника | |||
Молдавија: Након обрађених 98,38 одсто гласова, тек нешто више од половине бирача, 50,07 одсто (732.780), гласало за чланство у ЕУ, против гласало 49,93 одсто (730.664) |
понедељак, 21. октобар 2024. | |
Тек нешто више од половине бирача у Молдавији, 50,39 одсто, гласало је за евроинтеграције на референдуму о чланству државе у Европској унији, показују прелиминарни подаци Централне изборне комисије након обрађених 100 одсто гласачких листића, преноси Спутњик. Против идеје о придружењу Кишињева ЕУ изјаснило се 49,61 одсто грађана. Према подацима ЦИК, за чланство Молдавије у ЕУ гласало је 750.238, док се против изјаснило 738.636 бирача. У Придњестровљу где је обрађено 100 одсто гласачких листића, против придружења ЕУ гласало је 62,56 одсто бирача, док се „за“ изјаснило 37,44 одсто. У Гагауској аутономији у саставу Молдавије, на основу обрађених 100 одсто листића у региону, 94,84 одсто бирача гласало је против интеграције републике у ЕУ, док се „за“ изјаснило 5,16 одсто.
Претходно, синоћ је Централна изборна комисија објавила да грађани Молдавије на референдуму нису гласали за улазак републике у ЕУ. Након обраде 30 одсто гласачких листића, 56 одсто је било "против", док је 43 одсто гласало "за".
У оквиру референдума било је потребно одговорити на једно питање: „Да ли подржавате измене Устава у циљу чланства Републике Молдавије у Европску унију?“. Идеја о референдуму наишла је на критику јавности и опозиционих снага у Молдавији. Опозиција је уверена да референдум не одражава толико тежње народа, колико је средства за јачање позиција актуелних власти уочи председничких и парламентарних избора.
У случају успеха референдума, преамбула Устава ће бити допуњена речима „потврђивање европског идентитета народа Републике Молдавије и неповратности европског курса Републике Молдавије, проглашавајући интеграцију у Европску унију као стратешки циљ Републике Молдавије“. Основни закон ће такође бити допуњен новим одељком где ће се говорити да ће приступање Молдавије оснивачким споразумима ЕУ бити утврђено парламентарним законом. Ови уговори и правни акти „имаће предност над било којим противречним одредбама домаћег закона“. (Политика) |