уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Могуће укидање претплате за РТС, НУНС реагује
Хроника

Могуће укидање претплате за РТС, НУНС реагује

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. август 2012.

Влада Србије, највероватније током неколико наредних месеци, укинуће претплату за РТС, а поред тога биће укинуто најмање још 35 непореских и парафискалних намета које плаћају грађани и привреда, сазнаје НИН од добро обавештених извора у Влади.

Иако је претходних дана Млађан Динкић, министар финансија и привреде, најављивао да ће нова власт ускоро укинути чак 104 од укупно 371 непорески намета којим је оптерећена овдашња привреда, НИН сазнаје да ће бити укинуто тек између 35 и 40 накнада, док ће остатак бити или преведен у регуларни порез или ће се плаћати као накнада за коришћење јавног добра.

Из радне групе НИН сазнаје да ће, поред претплате, држава укинути и фирмарину за предузетничке радње и мала предузећа, сливно водне накнаде за шумско, грађевинско и пољопривредно земљиште, накнаде за склоништа, шумарину, накнаде за моторна возила која загађују животну средину...

НУНС: Забринути због РТВ претплате

НУНС је изразио забринутост поводом незваничних најава да би ускоро могла да буде укинута РТВ претплата.

НУНС је позвао Скупштину и Владу Србије да, пре евентуалног доношења овако важне одлуке, обаве консултације са медијским удружењима и асоцијацијама како би се сагледала целина проблема.

У саопштењу тог удружења истиче се да се никако не би смело догодити да јавни сервис, уместо из претплате, буде финансиран директно из буџета и да прилив новца директно зависи од одлука Владе Србије.

Нови систем финансирања јавног сервиса мора да буде такав да обезбеди независност уређивачке политике и онемогући уплив владајућих структура на уређивачку политику, сматра НУНС.

Удружење је оценило да је тачно да јавни сервис, углавном због сиромашења становништва из претплате добија све мање новца и да је потребно нешто мењати, али се не би смело догодити да тренутне околности буду искоришћене као прилика да извршна власт, кроз контролу буџета тог сервиса, повећа уплив у уређивачку политику.

НУНС је навео да би, уколико систем финансирања и буде мењан на начин који подразумева издвајање буџетских средстава, било нужно применити модел који се примењује на независне институције, а то значи да би парламент на почетку године требало да изгласа буџет којим би располагао јавни сервис, без могућности да влада и њени органи мењају утврђени износ или динамику прилива средстава.

(Фонет-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер