среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ критикује Москву због стања у привреди
Хроника

ММФ критикује Москву због стања у привреди

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. август 2009.

Русија мора што пре да смањи огроман дефицит државног буџета, реши проблем великих банкарских дугова, обузда инфлацију, престане да контролише курс рубље и у целини реформише привреду, оцењује ММФ.

Економска политика руских власти је неодговарајућа и Москва мора што пре да смањи огроман дефицит државног буџета, реши проблем великих банкарских дугова, обузда инфлацију, престане да контролише курс рубље и у целини реформише привреду, истиче Извршни савет Међународног монетарног фонда.

Експерти ММФ-а су, врло негативну оцену стања здравља руске економије, дали након редовних годишњих консултација са представницима руске владе, навела су московска електронска гласила.

Русија може рачунати на постепен економски опоравак тек наредне године, пренела је агенција Ројтерс, позивајући се на процену стручњака ММФ-а.

Као најважнији, "неодложан" и хитан задатак којим мора да се позабави руска влада, ММФ наводи стабилизацију банкарског сектора, препоручујући Москви да у том делу финансија обави "стерс тест" и истовремено га подвргне појачаном надзору.

Стручњаци ММФ-а су, осим тога, у најновијој анализи стања здравља руске економије исказали сумњу у повољно дејство веома обимног програма стимулисања привреде, за који се раније определила Влада премијера Русије Владимира Путина.

Претерано стимулисање економије би касније, након што се привреда извуче из садашње кризе, могло да изазове нагли раст курса рубље и снижење конкурентске способности руске привреде на светском тржишту, оцењује ММФ.

Иако се принципијелно залаже за пливајући курс рубље, ММФ ипак указује да руске монетарне власти треба да избегну девалвацију те валуте све док се општа финансијска и економска ситуација не стабилизује.

Централна банка Русије би требало, уколико дође до јачих притиска на курс рубље, да одговарајућим тржишним интервенцијама спречи већу нестабилност те валуте, сматра ММФ и препоручује руским властима да избегну даље јачање унутрашње тражње помоћу раста буџетских издатака који немају реално покриће.

Након што Русија изађе из текуће привредне кризе, главни правац економске политике треба да буде усмерен на остварење дугорочних циљева од којих су најважнији сређивање стања у пореско - буџетској области, снижавање инфлације и еластичан курс рубље, закључује се у анализи ММФ-а.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер