уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Влада ће морати одмах да се задужује, питаћемо Русију за помоћ
Хроника

Млађан Динкић: Влада ће морати одмах да се задужује, питаћемо Русију за помоћ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. јул 2012.

Кандидат за министра финаснија и економије Млађан Динкић изјавио је данас да ће нова влада Србије у првих неколико месеци морати да се задужује јер у буџету има средстава за плате и пензије само до краја августа.

Лидер Уједињених региона Србије казао је новинарима у Скупштини Србије да неће бити смањења ни замрзавања плата и пензија и да ће, уколико буде изабран за министра, у авугусту обезбедити средства за редовне исплате примања.

- Разговараћемо и са Руском Федрацијом да део кредита (од 800 милиона долара) који је одобрен за Железницу конвертује у буџетску подршку. Имамо сигнале да ће део од пар стотина милиона долара бити конвертован у буџетску помоћ - казао је Динкић.

Нова влада ће позвати, истакао је, и Светску банку и Међународни монетарни фонд (ММФ) на наставак разговора.

Србија ће тражити промену аранжмана са ММФ који, како је оценио, није добро уговорен и захтевати да средстава ММФ-а иде у буџет.

- Прва ствар коју ћу урадити биће анализа стања у државној каси иако се већ сад сумња да је стање катастрофално - истакао је Динкић и додао да ће након тога урадити анализу расхода, односно анализу које агенције и фондови могу да се укину.

- Та анализа биће завршена у првих месец дана рада владе - казао је он.

Динкић је казао и да ће хитно морати да се направи и програм антикризних мера за привреду како би Скупштини предложиил ребаланс буџета и програм фискалне консолидације током септембра.

Прво осетно смањење буџетског дефицита може се осетити тек следеће године јер је 2012, како је навео Динкић, пропала.

Кандидат за министра финансија и економије у новој влади Србије казао је да ће у септембру у Скупштини Срибје бити предлози око 12 закона, међу којима и закони о професионализацији управљања у јавним предузећима, о укидању непотребних агенција и државних органа и измене закона о буџетском систему и закона о ПДВ-у.

Динкић, који је учествовао у раду и одлазеће владе Србије, као министар економије од њеног формирања у јулу 2008. до марта 2011, казао је да је ДС шест година водила јавне финансије, и направила рекордан буџетски дефицит од преко седам одсто БДП-а.

- Доказаћу да дефицит може да се спусти на испод три досто бруто домаћег производа (БДП), односно на европски стандард - казао је Динкић.

Како је оценио Динкић, кључна места у финансијама у мандату претходне владе држали су неспособни кадрови, прецизирајући да мисли на министра финансија и премијера Мирка Цветковића.

Динкић је рекао је да се неће одустати од принципа да неће бити замрзавања плата и пензија и поручио да се неће одустати од смањивања парафискалних намета.

Динкић је изјавио је данас да у Србији мора да се престане са "политичким процесима" за које каже да их је било и у мандату претходне владе, у којој је била и његова странка. Динкић, кандидат за министра финансија, рекао је новинарима у
Скупштини Србије да је "у прошлости било политичких процеса и током мандата претходне владе".

Правосуђе, како је рекао Динкић, треба да буде независно и тужиоци морају да раде свој посао без страха и ако треба да процесуирају и министре, али је додао да се не смеју процеси покретати из политичког реваншизма.

УРС ће у новој влади Србије имати два министарства и једног потпредседника владе, а Динкић ће обављати дужност министра финансија. Нова влада од 17 ресора и 19 чланова требала би да буде изабрана до краја седмице.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер