четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Србија ће избећи рецесију и остварити благи раст
Хроника

Млађан Динкић: Србија ће избећи рецесију и остварити благи раст

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. фебруар 2009.

Србија ће ове године избећи рецесију и остварити благи друштвени раст, сматра потпредседник Владе Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић. Нема смањења плата и пензија.

Потпредседник Владе Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић сагласан је са ставом премијера Мирка Цветковића и тврди да ће Србија избећи рецесију и, чак, остварити благи друштвени раст.

Плате и пензије се неће смањивати, нити ће бити повећања пореза на додату вредност, истакао је Динкић по завршетку јавне расправе о Закону о регионалном развоју у Нишу.

"Србија неће повећавати порез јер нема од кога да га наплати и имаће смањење буџетских прихода од очекиваних, а решење за дефицит у буџету је у задуживању на иностраном и домаћем тржишту капитала", навео је Динкић.

Према његовим речима, на тржишту капитала смањене су каматне стопе, а укупна задуженост Србије износи 25 одсто бруто друштвеног производа, што оставља могућност за финансирање овогодишњег буџетског дефицита задуживањем под повољним условима.

"Поред постојећих мера које смо донели планирамо и додатне мере чији је циљ ублажавање негативних ефеката економске кризе", нагласио је Динкић.

"Планирамо додатне мере за предузећа која су сада у проблемима, али су раније успешно пословала, као и за предузећа која имају дугове из прошлости, а сада редовно сервисирају своје обавезе", истакао је Динкић најављујући нови пакет мера за март.

Министар је рекао да се разматрају могућности мултилатералне компензације на нивоу целе привреде у циљу прекидања ланца међусобних дуговања.

Динкић је истакао да је први пакет који се већ примењује у виду одобравања потрошачких кредита дао позитивне ефекте и да ће те мере и њихови ефекти бити праћени у наредном периоду, заједно са новим пакетом мера.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер