четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: РБВ зрела за одузимање дозволе
Хроника

Млађан Динкић: РБВ зрела за одузимање дозволе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. новембар 2012.

НОВИ САД - Развојна банка Војводине је зрела за одузимање дозволе за рад, и то је чисто економско питање, а они који су одговорни за настале дубиозе покушавају да то пребаце на терен политике, изјавио је министар финансија у Влади Србије, Млађан Динкић за Радио-телевизију Војводине.

"Питање РВБ је чиста економија коју они који су одговорни покушавају да пребаце на терен политике. Ако једна банка доживи неколико докапитализација у износу од 150 милиона евра и укоклико, без обзира на то, има 75 одсто ненаплативих пласмана, па се тражи још једна докапитализација од 150 милиона евра, логично је питање где су испарили тих 300 милиона евра. Како је настала та "рупа"? Мислим да је у интересу и Покрајине и Републике, а пре свега грађана Србије, да се овај случај истражи, јер уколоко је све како треба сви ће мирни спати", изјавио је Динкић у емисији "Један на један" РТВ-а .

Динкић је рекао да га у овом случајуе не занима политика већ грађани који штеде у тој банци и грађани који плаћају покривање губитака РВБ, а они нису само из Војводине, већ из читаве Србије,  зато што је у претходној докапитализацији учествовала и Република са 50 милиона евра.

"Тај новац се сад плаћа из српског буџета. Упозорио сам да није добро да се све настави по старом и да се још нових 150 милиона евра дуга емитује, а онда смо сазнали из новина, нешто што нисмо могли да сазнамо из званичне комуникације, да је покрајина усвојила закључак да се те обвезнице емитују на чак 30 година", изјавио је Динкић.

"Како може обвезниоца да се емитује са различитим роковима? Када су од Министарства финансија тражили формалну сагласност за задуживање, нису уопште поменули рок од 30 година", рекао је Динкић, изводећи рачун да би тим темпом, банка која је у дубиози 150 милиона евра, годишње упумпавала само по 5 милиона евра, што је противно свакој банкарској логици.

Он је поновио свој раније изречени став да је сулудо, економски неоправдано и штетно за све грађане Србије докапитализовати било коју банку која има 75 одсто ненаплативих потраживања.

Динкић је ракао да је пре неколико недеља прво упозорио председника покрајинске Владе Бојана Пајтића на проблем РВБ.

"Тада ни он ни ја нисмо знали колики је тачно проблем, он је мислио да је проблем 50 милиона евра, а ја нисам имао никаквих увида у то. Кад смо добили анализу ММФ-а и НБС и видели да је у питању 150 милиона евра одмах сам га назвао телефоном и рекао му да, када је већ извршена неуспешна докапитализација од 150 милиона евра и, имајући у виду степен ненаплативости потраживања, да није економски рационално додавати још 150 милиона. Тад нисам ни знао да имају намеру да емитују још обвезница на 30 година. То је тек неозбиљно," изјавио је Динкић.

Коментаришући тврдњу представника Развојне банке Војводине и покрајинских власти да се оних 75 одсто ненаплативих пласмана  не односи на РБВ већ на "Металс банку", из које је РБВ настала, Динкић је рекао:

"Укључите логику, Металас банка није постојала у последње две године, а покрајинска и републичка влада су у последње две године у ту банку убациле 150 милиона евра. Треба испитати шта се десило са тим новцем".

На питање новинарке РТВ-а да ли је начин да се овај проблем реши тако што се "банци додатно руши кредибилитет, као што ради министар Дачић, или ви у Скупштини?", Динкић је узвратио питањем:

"А да ли треба да се ћути као што су ћутале Милошевићеве власти о Дафимент банци?"

РБВ није пирамидална, рекао је он, али је са аспекта дубиоза зрела за одузимање дозволе за рад.

"Ако поспешујете људе да улажу новац у ту банку ви гурате људе у проблем и не само те људе него читаву републичку владу, грађане Србије који касније треба да надокнађују те губитке.  Они то зњу и опет то раде", закључио  је министар финансија.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер