недеља, 26. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Порфиријe: Косово и Метохија су ствар идентитета и темељ постојања Срба, нисам сигуран да наш народ има будућност у случају да га изгубимо; СПЦ изгубила два најснажнија стуба – Иринеја и Амфилохија
Хроника

Митрополит Порфиријe: Косово и Метохија су ствар идентитета и темељ постојања Срба, нисам сигуран да наш народ има будућност у случају да га изгубимо; СПЦ изгубила два најснажнија стуба – Иринеја и Амфилохија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. новембар 2020.

Верица Брадић са својим гостима и пратиоцима на друштвеним мрежама и вечерас бира најважнију објаву недеље на Твитеру, Фејсбуку и Јутјубу. У студију ТВ Пинк вечерас су митрополит загребачко – љубљански Порфирије, директорка КБЦ Бежанијска коса др Марија Здравковић и министар за бригу о породици и демографији Ратко Дмитровић.

Митрополит загребачко-љубљански Порфирије оценио је вечерас да су Косово и Метохија ствар идентитета Срба и да, у случају да га "изгубимо као темељ постојања", није сигуран да "наш народ има будућност".

Он је гостујући на ТВ Пинк појаснио да то "не подразумева непријатељство према било коме", али да су Косово и црква "вертикала која осмишљава прошлост и без (којих) нема будућности".

"Косово је много више од мита. Мит је ствар имагинације, а Косово је за нашег патријарха и нашу цркву завет, то је идентитетска ствар... Витални (интерес) цркве је очување Косова и изградња Храма Светог Саве", навео је митрополит.

Навео је и да сматра да званична црква нема други простор за деловање сем народа и државе у којој обитава и да сарадњу са званичним институцијама види као природан однос.

"Сви претходни патријарси и те како су били отворени и за дијалог и за сарадњу са државом", казао је Порфирије.

Поводом смрти патријарха Српске православне цркве Иринеја, митрополит Порфирије је казао да је СПЦ доживела велики ударац, а да су његовом и смрћу митрополита Амфилохија црква изгубила "два најснажнија стуба".

На почетку емисије гости су коментарисали најважнији догађај дана, а то је сахрана патријарха Иринеја.

Митрополит Порфирије је рекао да је владика Иринеј Бачки био у праву када је беседећи на сахрани рекао да је упокојени Иринеј био на мети неких људи који су га сматрали да није довољно савремен.

"Христос је изван времена и простора и увек је свеж. Софокле је први написао "Трагедију о краљу Епиду", много је после било верзија исте трагедије, али ма колико биле нове и свеже, ни једна није толико аутентична и истинита као прва. Нарочито када говоримо о људима цркве, они су итекако савремени. Они заснивају живот на темељима прошлости али они су итекако отворени за све изазове и проблеме", рекао је митрополит.

Како каже, Иринеј није хтео да се удвара модернизму по сваку цео и да није хтео да кокетира са свиме што је ново.

"Патријарх је био итетако свеж када је у питању његова мисао. Неки често имају потребу да цркву елиминишу из јавног живота", закључио је митрополит.

Како каже, он је дубински осећао шта Косово значи за наш народ и за нашу цркву, као и да је то магнет који нас сабира.

"Говорио је да је Косово много више од мита", рекао је митрополит, и додао да када је реч о идентитетској ствари да је било ко елиминисан нити да подразумева непријатељство према било коме.

Коментаришући Иринејев однос према Русији, Порфирије је рекао да нас за Русију такође везује идентитетска ствар, као и да делимо исте вредности и исти поглед на свет.

"И због биолошког идентитета, наше емоције и историја испреплетане су са руским народом", рекао је Порфирије.

Докторка Марија Здравковић рекла је да јој је била велика част што је познавала упокојеног патријарха Иринеја, и истакла да корона погађа старије особе јаче и да су под већим ризиком, али да без обзира на то овакав исход његове заразе нико није очекивао.

"Овај догађај је организован са значајним поштовањем епидемиолошких мера. Видели смо да је тамо био ограничен број људи. Дошао је велики број верника, али нису могли да уђу сви унутра", рекла је др Здравковић.

Како каже, увек ћемо га носити у срцима и то ће додаје, обележити целу једну епоху јер је имао спостобност везивања Срба у цркви.

"Било је људи који нису поштовали епидемиолошке мере, али уколико погледамо ситуацију која се догодила пре три недеље на сахрани Амфилохија, видимо да су овде биле много веће и значајније епидемиолошке мере", рекла је др Здравковић.

Истиче да увек постоји неко ко не поштује мере, али и да је ово био чин који је морао да се одржи на један достојанствен начин.

Она је коментаришући причешће, рекла да је јако ружно и понижавајуће говорити о "лизању кашичице", као и да није примерено.

"Јасно је да ту постоји висока бојазност од ширења саме епидемије, али са друге стране за људе који долазе на причест нити је то кашичица нити је то лизање кашичице, они то другачије доживљавају", рекла је др Здравковић.

Истиче да је јако битно нагласити које су против епидемијске мере, као и да сви треба да их знамо.

Министар Ратко Дмитровић истакао је да овакви коментари долазе од углавном људи који не верују у цркву и Бога, и који користе сваки тренутак да негативно коментаришу.

Како каже, разуме све, као и да је то све очекивано. Додаје да су увреде заправо прича о онима који то говоре.

Предлог бр 1 - Опроштај од патријарха

Митрополит Порфирије је истакао да је црква доживела велики ударац изгубивши два најважнија стуба, али и да је она увек спремна на нову страницу која је увек наставак и континуитет.

"Ма колико данас били тужни, ми смо људи који верујемо да Бог постоји и да у нашим животима не бива без његовог промисла, а све што се дешава је израз љубави Божије. Ово јесте нова страница, али је иста књига", рекао је Порфирије.

Он је рекао да су све беседе данас у Храму биле прожете Духом светим.

"Управо због духовног богатства и величине патријарха и беседе су обиловале њиме. За разлику од оних који су прозивали патријарха, препознајемо тоталитарни дух, а то је слобода у којој се морате понашати онако како прописују неке либералне идеје и идеологије", рекао је Порфирије.


Порфирије: Све су све беседе данас у Храму биле прожете Духом светим

Како каже, патријарх је веома водио рачуна шта говори о другима и шта чини, иако није водио много рачуна шта о њему причају.

"Он је тупио све оштрице, он је три пута мерио а једанпут секао", рекао је митрополит и додао је то био човек који је поштовао сваког човека.

Он је истакао да нико не може да очекује да се црква поистовећује са било киме и са било којом странком, али мора да комуницира и да сарађује са свима.

"Ко ће позивати људе на то да буду људи и да могу да разговарају, да се не укопавају у рововима, ако не црква? Мене лично политика као страначка активност не интересује, сматрам да црква где год да је мора да сарађује са државом и поштује легитимно изабране власти сваке земље", рекао је Порфирије.

Истиче да улазећи у страначке односе црква улази у "туђу њиву", у којој не доприноси, већ и сама губи. То треба да буде амбијент у којем црква, како каже, сваком човеку даје наду и смисао, као и утеху.

Истиче да нам је свима покојни патријарх говорио како треба чинити. Додаје да ће увек бити неке врсте дисхармоније, али и да свако има право да разуме реч Христову како жели и за то ће, како каже и одговарати.

Истиче да је патријарх Иринеј на линији својих претходика, додаје да је за цркву политика амбијент кроз коју се воде верници.

"Приступ је такав да између цркве и државе постоји међусобно прожимање, и не треба заборавити чињеницу да је први краљ био један брат а први архиепиској аутокфалне цркве је други брат. То је код који је утиснут у српски народ", рекао је Порфирије.

Порфирије: Између покојног патријарха и председника Вучића постојала је одлична комуникација и сарадња. Неколико виталних питања и за државу и за Србију била су везана за оба ова човека

Како каже, сарадња цркве и државе унапређује друштво и заједницу. Истиче да црква нема другу државу и друге институције осим оних које постоје у простору у којој бива и у којој живи.

"Између покојног патријарха и председника Вучића постојала је одлична комуникација и сарадња. Неколико виталних питања и за државу и за Србију била су везана за оба ова човека. Поред свега ево Храм Светог Саве је симболично дело и круна на идентитету српског народа. Сви претходни патријарси су били исто отворени за сарадњу и дијалог са државом", рекао је Порфирије.

Дмитровић је поводом вести о смрти која је раније објављена, па повучена, рекао да смо ми у рушењу вертикала вредности дошли до тога да се и када је реч о смрти воде обрачуни на нивоу политике.

Здравковић је поводом натписа у хрватским медијима рекла да постоје групације у тој земљи којима је све српско трн у оку.

На то се надовезао министар Дмитровић рекавши да постоје људи који су у тим медијима задужени за однос према одређеним областима, те да је један од таквих људи објавио вест да ће након смрти Иринеја Степинац бити проглашен за свеца.

"Они су убеђени да ће Степинац у наредне две године бити проглашен за свеца", оценио је Дмитровић.

Митрополит Порфирије је рекао да је канонизација Степинца питање католичке цркве, о којем је наша црква рекла своје мишљење.

"Степинац није канонизован, а да ли ће и када ће, ми то не можемо знати. Патријарх Иринеј је био омиљен и међу многим бискупима у Хрватској... Само некада лоше вести буду гласније од оних других", казао је Порфирије.

Како каже, када је реч о порталима у хрватским медијима, ни ту не можемо говорити о црно-белој слици.

"Остаје нам да се молимо Богу, да ми стичемо мир... Ми морамо стицати мир, онда ћемо бити миротворци, чак и када формално губимо", рекао је Порфирије.

На питање по чему ће памтити патријарха Иринеја Здравковић је рекла да ће га памити као благог човека, пуног љубави и свесног за добробит српског народа.

"Посебно је бринуо за српски народ преко Дрине, а и за српски народ на Косову...Он је ускладио благост и љубав према свима и одлучност да српски народ изведе на прави пут", рекла је Здравковић и додала да су патријарх Иринеј и председник Вучић имали добар однос јер су имали исти циљ, да се Српство изведе на прави пут.

Предлог број 2 - Локални удар

Коментаришући овај предлог, односно локалне изборе у БиХ на којима је странка Милорада Додика изгубила место градоначелника Бањалуке Дмитровић је рекао да сам избор Драшка Станивуковића за градоначелника неће нанети Додику толико штете колико му је нанела прва изјава.

"Његови сарадници су требали да га саветују да је сутрадан треба да каже да се извињава и да то није требало да каже", рекао је Дмитровић.

Како каже, постоји могућност да ће Додик због ове изјаве платити високу цену.

Дмитровић је рекао да ће градоначелник Сарајева бити Богић Богићевић, који иначе живи у Словенији.

Митрополит Порфирије упитан откуд Милорад Додик као говорник на сахрани патријарха Иринеја каже да су он и патријарх имали веома близак однос, као и да је Додик представник Срба у БиХ.

"Патријарх је чак мислио да уколико не би било Републике Српске смањио би се број Срба на БиХ. ПОтпуно је нормално да председници држава говоре на сахранама поглавара цркве, а овде је реч и о пријатељском односу Додика и патријарха", рекао је Порфирије.

Здравковић се осврнула на Додикове речи након губљења Бањалуке и рекла да се види да је он говорио под емоцијама, али да је то политички брза изјава.

Предлог број 3 - Мирдита, добро јутро

Дмитровић је коментаришући овај предлог рекао да из извора зна да се овакве и случне групације организују да би се ширило мишљење да је Србија разбила Југославију и слично томе.

"Најтеже оптужбе против Срба смишљене су у Београду", оценио је Дмитровић.

Он је упитао ко ће после оваквих догађаја у Београду поново организовати Мирдита, добар дан.

Митрополит Порфирије говорећи о овој теми рекао је да је ова манифестација говорила о културној баштини Косова, а да му сам наслов не улива поверење.

"Ми можемо говорити о баштинама Косова, а онда о Турској, Албанској, па Српској, пре свега... Имам утисак да намера оваквих манифестација није позитивна", сматра Порфирије.

Здравковић је рекла да је у последњих неколико година Србија била фактор стабилности у региону.

Говорећи о предлогу рекла је да су тим чином ти људи сами себе компромитовали.

Предлог број 4 - Корона пик

Здравковић је говорећи о овом предлогу рекла да мере нису закасниле и да је све што је рађено од почетка било у складу са епидемиолошком ситуацијом.

- Сви здравствени радници су максимално ангажовани - истакла је Здравковић.

Она је рекла да јачи људи боље пролазе са короном и истакла да страх није добар ако је особа заражена.

- Треба издржати и доћи до тренутка када долази до излечења - казала је Здравковић.

Митрополит Порфирије рекао је да је страх оно што спутава и паралише човека.

Дмитровић је рекао да се он чува и придржава мера.

(Пинк, Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер