четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Амфилохије: Време је да Црна Гора буде демократска, а не демонократска држава; Митрополит Онуфрије: Жеља појединих људи да имају своју цркву није озбиљан аргумент да би се формирала било каква црква
Хроника

Митрополит Амфилохије: Време је да Црна Гора буде демократска, а не демонократска држава; Митрополит Онуфрије: Жеља појединих људи да имају своју цркву није озбиљан аргумент да би се формирала било каква црква

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. фебруар 2020.

 Имам још наде, јер разговарамо и са овима из Европе и Америке и они се чуде и траже да се то питање решава дијалогом, изјавио је данас митрополит црногорско-приморски Амфилохије и указао да је време да се насиље прекине и да Црна Гора буде „демократска земља, а не демонократска“.

Забрињава ме то што је Влада Црне Горе повукла закон за мајке, а нису смели. Мада то значи да могу да повуку законе, а Закон о слободи вјероисповјести, који треба да повуку и промене не желе, већ га се држе као пијан плота“, изјавио је Амфилохије на заједничкој конференцији за новинаре са митрополит Руске православне цркве у Украјини Онуфријем.

Он је изразио чуђење како Влада није сазвала експертске комисије и тимове, а њихови представници изјављују да неће повући закон, пренеле су Вијести онлине.

„Имам још наде, јер разговарамо и са овима из Европе и Америке и они се чуде и тразе да се то питање рјешава дијалогом. Време је да се насиље прекине и да будемо демократска земља, а не демонократска“, рекао је Амфилохије. Митрополит у Кијеву Онуфрије је рекао да „нема потребе да постоје неке паралелне групе“.

„Жеље појединих људи да имају своју цркву није озбиљан аргумент да се формирала било каква црква“, рекао је митрополит Руске православне цркве у Украјини. Васељенски патријарх Вартоломеј је признао аутокефалност Православне цркве у Украјини коју предводи митрополит Епифаније и оптужио Русију за тај раскол јер је укинула суштински аутономију Украјинске православне цркве.

На питање чија је црквена имовина у Украјини Онуфрије је одговорио да је Руска православна цркве до револуције имала велику имовину.

„То је била земља, комплекси храмова и манастира, разне школе веронауке домови за децу и старе. После револуције све је нова власт национализовала и до данас то није враћено цркви. Огроман део имовине коју сада имамо је власништво државе. Храмови који су саграђени након независности Украјине они су власништво парохија. А стара историјска здања, пре револуције, још нису враћени. Надамо се да ће то да се деси, зато што Украјина жели да уђе у Европску унију, а у складу са законима ЕУ, цркви треба вратити имовину“, рекао је Онуфрије.

Он тврди да Православна цркве у Украјини нема канонско рукоположење и да зато не могу да је називају црквом. „Наша је дужност да поштујемо веру и да је исповедамо а не да стварамо тзв цркве које ће да угоде човеку, а не богу“, рекао је Онуфрије одговарајући на питање да ли сматра да би се у Црној Гори могао десити сценарио као у Украјини.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер